1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadın Polisler Başörtüsü Takabilecek
RTÜK’ten Açıklama

RTÜK’ten Açıklama

RTÜK, aralarında imc tv’nin de bulunduğu 8 televizyon kanalının kapatılacağına ilişkin iddialar üzerine açıklama yayımladı.

A+A-

RTÜK, aralarında imc tv’nin de bulunduğu 8 televizyon kanalının kapatılacağına ilişkin iddialar üzerine açıklama yayımladı. RTÜK, “kanalların lisanslarının iptaline dair bir gündemlerinin olmadığını” vurguladı, “şimdiye kadar herhangi bir lisans iptalinin de gerçekleşmediğini” belirtti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), aralarında imc tv’nin de olduğu bazı televizyon kanallarının kapatılacağı yönündeki iddialarla ilgili bir açıklama yaptı.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, konunun Üst Kurul’un gündemine gelmediği ve görüşülmediği belirtildi.

“Bu tür açıklamalarda, Üst Kurul’un yasalarla tanımlanan görevini yapmasına engel olma amacı sezildiği” ifadesinin kullanıldığı RTÜK açıklamasında, “Kamuoyunca bilinen terör yapılanmalarına ilişkin Üst Kurulca yapılması gereken işlemleri etkilemeye ve illegal yapılara destek vermeye yönelik bu haberler üzüntüyle izlenmektedir” denildi.

Açıklamada ayrıca, Üst Kurul’un herhangi bir medya hizmet sağlayıcıyı doğrudan kapatma yetkisi bulunmadığı da vurgulandı.

6112 Sayılı kanunu hatırlattı

Açıklamada, 6112 sayılı Kanun’a da işaret edilerek, “yayın hizmetlerinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı olamayacağı, ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemeyeceği veya toplumda nefret duyguları oluşturamayacağı” hükümleri anımsatıldı ve devamla şunlar ifade edildi:

“Aynı kanuna göre, bu hükümlere aykırı yayınları müteakip verilecek yaptırım kararının tebliğinden itibaren bir yıl içinde aynı ihlalin tekrarında medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınının on güne kadar durdurulmasına; ikinci tekrarı halinde ise yayın lisansının iptaline karar verilir. Bu hükümler uyarınca işlem yapılmaktadır.”

“Herhangi bir lisans iptali gerçekleşmedi”

Açıklamada, şimdiye kadar herhangi bir lisans iptalinin gerçekleşmediği belirtildi:

“Bugüne kadar bu maddeyle ilgili olarak herhangi bir medya hizmet sağlayıcının lisansı iptal edilmemiştir. Üst Kurul’un bu konuda da anayasal ve kanuni sorumluluklarını yerine getirmekle görevli olduğu unutulmamalıdır.

“Üst Kurul, Anayasa ve 6112 sayılı Kanun çerçevesinde bu tür dış etkilerden uzak faaliyetlerini yapmaya devam etmektedir.”

Ne olmuştu?

RTÜK’ün aralarında imc tv’nin de olduğu 8 televizyon kanalını kapatmak için harekete geçtiği iddiasını Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Barış Yarkadaş gündeme getirmişti.

Yarkadaş, “Benim RTÜK’den edindiğim bilgiye göre, yarın; Can Erzincan TV, imc tv, Jiyan TV, Azadi TV, Özgür Gün TV,  Hayat TV ve Van TV’nin lisanslarının tamamen ortadan kaldırılması, lisanslarının iptal edilmesi gündeme getirilecek,” demişti.

Yarkadaş, Fox TV’nin ise şimdilik sadece para cezalarıyla ‘terbiye edilmeye çalışıldığını’ belirterek, “Fox TV’nin şu an itibariyle kapatılması söz konusu değil ancak, kanala 4 para cezası verilecek. Fakat bu cezalar arttıkça lisansın iptaline giden bir sürecin önü açılmış olunuyor”demişti. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.