1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Patrik Mutafyan Son Yolculuğuna Uğurlandı
Patrik Mutafyan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Patrik Mutafyan Son Yolculuğuna Uğurlandı

8 Mart'ta tedavi gördüğü Surp Pırgiç Hastanesi'nde hayatını kaybeden Patrik II Mesrob Mutafyan için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'ndeki cenaze töreninin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

A+A-

8 Mart'ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türkiye Ermenileri 84. Patriği 2. Mesrob Mutafyan son yolculuğuna uğurlandı. Patrik Mutafyan, Kumkapı Meryem Ana Kilisesi'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’nın patrikler bölümüne defnedildi. 

Türkiye'nin ilk Ermeni televizyonu olan Luys TV de töreni canlı olarak yayınladı.

Törende Papa Françesko ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajları okundu. 

İki gün boyunca halk ziyaret etti

Tedavi gördüğü Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde 63 yaşında hayatını kaybeden Mutafyan’ın naaşı 14 Mart Perşembe ve 15 Mart Cuma günü saat 15.00-18.00 saatleri arasında halkın saygısını sunması amacıyla Kumkapı Ana Kilise'de katafalka kondu.

İki gün boyunca çok sayıda ziyaretçi kiliseyi ziyaret ederek Patrik Mutafyan'a son saygılarını sundu.

Patrik seçiminde oy kullanan kilise mensupları tabutu başında nöbet tuttu. 

Şişli Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi 

Kumkapı Ana Kilise'de sabah saat 10.00’da başlayan ayinin ardından saat 14.00’te Patrikhane binası önünde bir veda konuşması ve son dualar (Tampanagan) yapıldı. 

Kiliseden Şişli Ermeni Mezarlığı'na getirilen Mutafyan'ın naaşı yine dualarla toprağa verildi.  

Törene katılanlar

Mutafyan'ın annesi Mari Mutafyan, Türkiye Katolik Ermenileri Ruhani Önderi Kerabaydzar Levon Zekiyan, Gedikpaşa Ermeni Proteston Kilisesi Pastörü Kirkor Ağabaloğlu, Ekümenik Patrikhane, Süryani Kilisesi, Süryani Kadim Cemaati Lideri Yusuf Çetin, Yahudi Hahambaşılığı,  Katolik Kiliseleri temsilcileri, Patrik Mutafyan'ın İngilizce öğretmeni İngiltere Katolik Kilisesi'nden Rahip John Whooley, Ermenistan, Lübnan, Kudüs, Vatikan'dan kilise temsilcileri, Türkiye'de bulunan kiliselerin temsilcileri, 1998 yılında  Patriği seçen delegeler temsilcileri. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AKP  Sözcüsü Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, HDP milletvekili Garo Paylan, AKP milletvekili Markar Esayan, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Adalar Belediye Başkan Adayı Erdem Gül.

Mesajlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDoğan'ın mesajı, Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II ve Kilikya Katolikosu Aram I'in Patrik Mutafyan için mesajları okundu, Kudüs Patriği  Başepiskopos Manukyan da Patrikliğin mesajını okudu. Mesajlarda Patrik Mutafyan'ın çalışmalarından ve kişiliğinden, Ermeni Kilisesi için yaptıklarından sözedildi.

Türkiye Ermenileri Patrikliği'nin mesajını Başepiskopos Aram Ateşyan okudu, Ruhani Meclis Başkanı Episkopos Maşalyan da katılanlara ve taziye mesajı gönderenlere teşekkür etti. 

85. Patrik seçimi

Türkiye Ermenileri 85. Patrik seçimi çalışmaları Patrik Mesrop Mutafyan'ın vefatının 40. gününden sonra başlayacak. 

Paskalya'ya kadar yas

Ermeni Patrikhanesi, Patrik Mutafyan'ın hayatını kaybetmesi nedeniyle Paskalya Yortusuna kadar (21 Nisan) yas ilan etti.

Bu süre boyunca kiliseler ve semt vakıflarına ve derneklere bağılı Ermeni kurumları dini nitelik taşımayan etkinlikleri erteleyecekler. Ruhani faaliyetler buna dahil olmayacak.

1998'de Türkiye Ermenileri 84. Patriği oldu

Patrik Mutafyan 16 Haziran 1956'da İstanbul'da doğdu. 1963-1968 Taksim Esayan Ermeni İlkokulu, 1968- 1973 Nişantaşı İngiliz Erkek Lisesi, 1973-1975 Stuttgart Amerikan Lisesi (Almanya), 1975- 1979 University of Memphis (ABD) Sosyoloji ve Felsefe lisans eğitimini tamamladı.

1977-1979 arasında Sevvanee Anglican Seminary Memphis Extension Lisans Kursları'nda Teolojiye katıldı. 17 Temmuz 1977'de Patrik I. Şnorhk Hazretleri'nin muvafakatıyla Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde, Episkopos Şahan Sıvacıyan tarafından Diyakos takdis olundu.

13 Mayıs 1979'da Patrik I. Şnorhk Hazretleri tarafından Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde Rahip takdis olundu.

1979-1982 Hebrew University of Jerusalem'de (İsrail) Lisansüstü eğitimini Eski Ahit Tarih ve Edebiyatı b.lü'münde yaptı. Jerusalem University College'de ise (eski Amerikan Enstitüsü) Kitab-ı Mukaddes Arkeolojisi konusunda lisansüstü eğitim aldı.

1979-1980 arasında Kudüs Ruhban Okulu'nda ingilizce ve Eski Ahit konularında öğretmenlik yaptı. 1982- 1983 arasında Patrik I. Şnorhk Hazretleri'nin sekreteri olarak çalıştı.

7 Mayıs 1983'te "Kitab-ı Mukaddes ve Gelenek" adlı çalışmasını tamamlayarak, Patrik I. Şnorhk Hazretleri'nden Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi'nde Üsrahip (Vartabed) payesini aldı; Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi'nin vaizliğine atandı.

6 Haziran 1983'te Patrik Hazretleri tarafından Patrikhane Genel Sekreterliği'ne getirildi, Ruhani Meclis ve Danışma Kurulu ü'yeliklerine atandı.

1983 Kasım'ından 1984 Şubat'ına kadar Burdur 58. Topçu Tugayı'nda askerlik görevini yaptı. Ardından "İbrani Atalarının Mısır Köleliği Öncesindeki Dini" adlı çalışmasını tamamlayarak, Patrik I. Şnorhk Hazretleri'nden Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi'nde Başrahip (Dzay. Vartabed) payesini aldı.

21 Eylü'l 1986'da Patrik I. Vazgen, Patrik I. Şnorhk ve eski Kudüs Patriki Diran tarafından Eçmiadzin'deki Patriklik Kilisesi'nde Episkopos takdis edildi. 1988-1989 arasında Roma St. Thomas Aquinas (Angelibcum) Üniversitesi'nde (italya), Kiliseler/ Dinlerarası İlişkiler Teolojisi konusunda lisansüstü çalışmalarda bulundu. 1 Temmuz 1988'de Patriki. Şnorhk Hazretleri'nin beratıyla Ermeni Cemaati'nin Adalar Ruhani Önderi görevine atandı.

1990 Mart ayından Eylül ayına kadar Geçici Ruhani Meclis Başkanlığı görevini yürüten Episkopos, 5 Eylül 1990'da, Patrik II. Karekin Hazretleri'ni seçen Ruhani ve Meclis üyeliğine seçildi ve ilk oturumda Ruhani Meclis Başkanı oldu.

6 Kasım 1990'da Patrik II. Karekin Hazretleri tarafından Kiliseler/Dinlerarası ilişkilerden sorumlu Patrik Vekili tayin edildi. 1991-1997 arasında Papaz ve Rahip adaylarının göreve hazırlanabilmeleri için, Patrik II. Karekin'in Patrikhane bünyesinde kurduğu Ruhban Eğitim Kursu'nda Gözetmenlik görevini üstlendi.

10 papaz ve rahibin eğitim ve öğretimini sağlayarak takdis etti. 1991-1997 arasında Patrik II. Karekin Hazretleri'nin Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı; 5 Aralık 1992'de Patrik I. Vazgen Hazretleri'nin beratıyla Başepiskopos payesini aldı.

Haziran 1996'da Patrik II. Karekin Hazretleri'nin isteğiyle Patrikhane'nin bilimsel dergisi Şoğagat'ın başyazarlığını üstlendi. 27 Ekim 1997'de Patrik II. Karekin Hazretleri tarafından Patrikhane Sekreteryası ve noterlik kanalıyla Patrik Yetkili Vekili olarak görevlendirildi.

14 Ekim 1998'de Türkiye Ermenileri 84. Patriği oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler