Osman Kavala Yeniden Tutuklandı

Osman Kavala Yeniden Tutuklandı

Gezi Davası'nda hakkında beraat kararı verilen Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında "Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan tutuklandı.

A+A-

Gezi Davası'nda hakkında beraat kararı verilen Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında "Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs etme" suçundan tutuklandı. 

Osman Kavala sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilmişti.

Osman Kavala dün Gezi Davası'ndan beraat etmişti. Beraat kararından hemen sonra ise Kavala hakkında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili soruşturmadan gözaltı kararı verildi. 

Kavala, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde ifadesinin alınmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü ve tutuklanma talebiyle Nöbetçi 8. Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

Savcılık, tutuklanma talebine gerekçe olarak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Amerikalı akademisyen Henri Barkey ile görüşmesi gerekçe gösterildi. 

Metinde "Kavala'nın darbe teşebbüsünün karar sürecine katıldığına dair bulgulara ulaşıldığı" belirtildi. 

Savcılık, 'kaçma şüphesi' bulunduğunu belirttiği Kavala'nın "Türkiye Cumhuriyeti devletinin anayasal düzenini cebir, şiddet kullanarak değiştirmeye teşebbüs (darbe teşebbüsü) suçu yönünden CMK 100 maddesi gereğince sorgusu yapılarak tutuklanması" talebinde bulundu.

Haberin öncesi...

Kavala’nın Sorgusu Sürüyor

Gezi Davası'nda beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili başka bir soruşturmadan gözaltına alınan Osman Kavala, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. 

28 ay tutuklu kaldıktan sonra dün görülen Gezi Davası’nda beraatine karar verilen Anadolu Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala, gece Silivri Cezaevi’nden tahliye edilmeyi beklerken gözaltına alınmıştı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Kavala’nın, sağlık kontrolünden sonra götürüldüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulandığı öğrenildi.

Emniyet’teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecek Osman Kavala’nın ifadesi soruşturma savcılığı tarafından alınacak.

Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilecek

Savcılık, Kavala’nın tutuklanmasını talep ederse, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilecek.

Hakimlik ise sorgunun ardından tutuklanıp tutuklanmayacağı yönündeki kararını açıklayacak. Soruşturma savcılığı, Osman Kavala’yı ifadesinin ardından serbest de bırakabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler