Okul Sütü Projesinde ZEHİRLENME

'Okul Sütü Projesi'nde ZEHİRLENME

Türkiye'de 'Okul Sütü Projesi' kapsamında süt içen çocuklar hastanelere başvurdu.

A+A-

“Okul Sütü Projesi” kapsamında, üretim fazlası olan sütleri okullara dağıtan hükümetin neden olduğu skandal, süt dağıtımının başladığı ikinci günde de sürdü.. Yüzlerce öğrenci süt içtikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

İstanbul'da da "Okul Sütü Projesi" kapsamında süt içen çocuklar hastanelere başvurdu. Yeşilpınar 75. Yıl İlköğretim Okulu öğrencisi 15 çocuk dağıtılan sütü içtikten sonra rahatsızlanarak Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. 15 çocuğa hastanede "besin zehirlenmesi" tanısı koyulduğu bildirildi.

“Okul Sütü Projesi” öğrencileri hastanelik etmeye devam ediyor. DHA'nın haberine göre, bugün de birçok ilde dağıtılan sütleri içen öğrenciler hastanelik oldu.

Adana’da 18 öğrenci hastaneye kaldırıldı
Adana'nın Kozan ilçesinde, ”Okul Sütü Projesi” kapsamında dağıtılan sütlerden içen 18 öğrenci, mide ağrısı ve bulantı şikâyetiyle hastaneye kaldırıldı.

Eskişehir’de 7 öğrenci hastanelik oldu
Eskişehir’de 7 öğrenci okulda süt dağıtımından sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Merkez Tepebaşı ilçesi Esentepe Mahallesi Yeşilmeydan Caddesi’nde bulunan Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nda süt dağıtımından sonra 7 kız öğrenci rahatsızlandı.

Aksaray’da 50 öğrenci süt içti ve hastanelik oldu
Aksaray’da, “Okul Sütü Projesi” kapsamında süt içen 50 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Muş’ta 50 öğrenci hastaneye kaldırıldı
Muş’un merkeze bağlı Çöğürlü Köyü’nde 50 ilköğretim okulu öğrencisi, “Okul Sütü Projesi” kapsamında dağıtılan sütten zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Bitlis’te 20 öğrenci hastanede
Proje kapsamında Bitlis’te dağıtılan sütlerin ardından 20 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Rize’de 2 bin 700 veli “çocuğumuza süt vermeyin” dedi
Dün başlayan zehirlenme olaylarının ardından Rize’de, yaklaşık 2 bin 700 veli, çocuklarına süt verilmesini kabul etmedi.

Bugün başlatılan süt dağıtımı nedeniyle Doğuş Çay İlköğretim Okulu’nda düzenlenen programa Rize Vali Vekili Mustafa Erkayıran, Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, Tarım İl Müdürü Şafak Bulut ile Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Görgülü katıldı. Milli Eğitim Müdürü Saffet Yıldırım, 126 okulda 27 bin 338 öğrenciye süt dağıtımına başlandığını söyledi. Yıldırım, "Proje sürecinde velilerimizi bilgilendirdik. Süt hassasiyeti ve alerjisi olan çocuklara yönelik bir çalışma yaptık. Veliler süt verilmesini isteyip istemediklerini bize bildirdi. Buna göre de dağıtım yapıyoruz" dedi. Yıldırım, Rize’de yaklaşık 2 bin 700 velinin çocuklarına süt verilmesini istemediğini belirtti. Yıldırım, "Bu, genelin yüzde 10’u gibi bir rakam ediyor. Değişik sebepler ve alerji durumu nedeniyle velilerimiz çocuklarına süt verilmemesini istedi. Biz de bunu dikkate aldık. Bu hassasiyetle süt dağıtmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Gaziantep'te 80 öğrenci hastaneye kaldırıldı
Gaziantep'teki süt dağıtımının ardından, 3 okulda rahatsızlanan toplam 80 öğrenci hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Balıkesir'de 5 öğrenci rahatsızlandı
Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde de, sütlerden içen ilköğretim okulu öğrencilerinden 5'i mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ile hastaneye götürüldü.

Gıda Kontrol Müdürü: “Zehirlenmesiyle ilgisi yok”
GıdaTarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü İrfan Erol, "7.2 milyon süt dağıtılıyor çocuklara. Bunlardan bir kısmında laktoz intoleransı şeklinde bir reaksiyon oluşuyor. Bunun süt kaynaklı bir gıda zehirlenmesiyle ilgisi yok" dedi.

“Etkilenen çocuk sayısı sınırlı”
Dün ve bugün toplamda bine yaklaşan rahatsızlanmalara rağmen etkilenen çocukların sınırlı olduğunu ileri süren Erol şöyle konuştu:

"Etkilenen çocuk sayısı sınırlı. Eğer bir problem olmuş olsaydı bu çocukların hemen hemen büyük bir bölümünde sağlık tehlikesini görürdünüz. Ama bu belli bölgelerde belli çocuklarda reaksiyon var. Hekimlerimizin açıklamaları bu yönde. Çocuğun midesinin boş olması ve başka şeyler yemesiyle ilgili. Ama netice itibariyle bizim elde ettiğimiz bulgular yönüyle sağlık yönünden bir sıkıntı sözkonusu değil. Tetkiklerimizin kalan bölümü devam ediyor. Sonuçlar çıktıktan sonra da açıklama yapacağız."

İlgili Haberler...

'Süt hassasiyeti olana ayran verilecek'

İki gündür yüzlerce öğrencinin hastanelik olmasına neden olan “Okul Sütü” projesine ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yine zehirlenme değil hassasiyet derken, süte hassasiyeti olan öğrencilere ayran vereceklerini söyledi.

“Okul Sütü” projesinin ardından yüzlerce öğrencinin hastanelik olmasını değerlendiren Sağlık Bakanı Akdağ, hassasiyeti olan öğrencilere okullarda süt yerine yoğurt veya ayran verilebileceğini söyledi.

“Hazımsızlık ve hassasiyet var”
“Elimizdeki veriler süt hassasiyetine işaret ediyor. Süt şekerine karşı hassasiyet ya da hazımsızlıkla ilgili olduğunu gösteriyor” diyen Akdağ, zehirlenmeye rastlanmadığını söyledi.

7 milyon kişiye süt verilen büyük bir program düzenlediklerini belirten Akdağ, “Türkiye’de süt çok az tüketiliyor. Bu kadar önemli bir protein kaynağını çocuklarımızla buluşturan Tarım Bakanlığı ve Milli Eğitimi Bakanlığı önemli bir iş yaptılar” dedi.

Tarım Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile görüştüğünü belirten Akdağ, süte hassasiyeti olan çocuklara yoğurt ya da ayran verebileceklerini söyledi.

Redhack bu kez 'sütçüleri' hackledi

Redhack, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle okullara dağıtılan sütlerin bozuk çıkması ve bine yakın öğrencinin zehirlenmesi üzerine, üç süt üreticisinin internet sitesini hackledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın işbirliğiyle okullara süt dağıtılması projesi, devlete fahiş fiyattan süt satma iddialarının dışında dün bine yakın öğrencinin zehirlenmesiyle tam bir skandala dönüştü. "Piyasadaki arz fazlasını değerlendirmek" üzere gündeme getirilen proje kapsamında 7,2 milyon öğrenciye süt dağıtımı yapıldı. Dün Sivas, Diyarbakır, Konya, Samsun, Adana, Kırıkkale, Edirne, Sakarya ve Antalya'da bine yakın öğrenci dağıtılan sütten zehirlendi.

"Sütü bozuk insanların iktidar olduğu ülkede sütlerin bozuk olması normaldir"
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan "Okul sütü-akıl küpü" başlıklı projenin her adımında bir skandala dönüşmesi üzerine kızıl hackerlar grubu RedHack, süt tedariği yapan üç firmanın internet sitelerini hackledi. Yörükoğlu Gıda, Gülsan Gıda ve Pınar Süt'ün sitelerini hackleyen RedHack, söz konusu sitelerde "Sütü bozuk insanlarin iktidar oldugu bir ulkede sutlerin bozuk olmasi normaldir" mesajını yayımladı.

RedHack'in mesajında şunlar söylendi:

Duyduk ki bozuk süt ihalesini alan sizmişsiniz, o bölgede dağıtan da sizmişsiniz .. Uğrayalim da bu "sütü bozuklar" kim bir gorelim dedik...

Yok yanlış anlamayın, sadece siz suçlu değilsiniz, sizin gibilerin "badem bıyığına" ve hacı yağı kokusuna bakarak ihaleleri "peşkeş" çektirenlerdedir asıl suç..

"Sütü bozuk insanların iktidar olduğu bir ulkede sütlerin bozuk olması normaldir"

Size de cemaatinize de bundan sonra rahat yok!

Çünkü artık RedHack var!

Aslında sizi hacklemedik, "psikolojik" olarak öyle görüyorsunuz ;)

Savcıya mesaj: "Sütü boşverin bir bardak soğuk su için"
Mesajın altında RedHack'e yönelik soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Hakan Yüksel'e de bir mesaj gönderdi:

Not: Savci Hakan'a selam olsun ve bizden bir sut içsin ya da boş verin, aşırı doz alır felan ;) en iyisi bir bardak "soğuk su" içsin ;)
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.