1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Öcalan’ın Görüşme Yasağı Kaldırıldı
Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Mesut Yılmaz Hayatını Kaybetti

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz (73) bu sabaha karşı İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

A+A-

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz (73) bu sabaha karşı İstanbul'da Florence Nightingale hastanesinde hayatını kaybetti. Yılmaz, bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Mesut Yılmaz, Ocak 2019’da yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmış ve 23 Ocak 2019’da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti. Ancak geçtiğimiz mayıs ayında bu kez beyin sapında tümör saptanan Mesut Yılmaz, gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu. Kısa süre önce de Yılmaz’ın öldüğü yönünde yanlış bilgiler yayılmış, ailesi tarafından bu durum yalanlanmıştı.

Ancak Mesut Yılmaz bu sabaha karşı İstanbul'da Florence Nightingale hastanesinde hayatını kaybetti.

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Eski başbakan ve eski ANAP Genel Başkanı olan Mesut Yılmaz 1991 ve 1999 yılları arasında toplam yaklaşık iki yıl boyunca üç kez başbakanlık ve çeşitli bakanlıklar yapmıştı.

6 Kasım 1947'de İstanbul'da doğan Mesut Yılmaz, 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdi. Almanya Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi'nde yüksek lisans çalışması yaptı.

Özel sektörde yönetici olarak çalıştı. Sanayi sektöründe görev yaptı. 1983 yılında Anavatan Partisi'nde Kurucu Üye oldu. Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcısı oldu. Almanca ve İngilizce dillerinde iki eseri yayınlandı.

17, 18, 19, 20 ve 21. Dönem'de Rize Milletvekili. Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükümet'te Devlet Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, 46 ve 47. Hükümetlerde Dışişleri Bakanlığı, Daha sonra, 48, 53 ve 55. Hükümetlerde yaklaşık 2 yıl Başbakanlık, 57. Hükümet'te Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1991-2002 tarihleri arasında Anavatan Partisi Genel Başkanlığı yaptı.

Partisi 2002 Türkiye genel seçimleri'nde meclise giremeyince istifa etmiştir. 2007 Türkiye genel seçimleri'nde Rize'den bağımsız milletvekili olarak meclise girmiştir. 15 Ocak 2009-2011 yılları arasında ANAP ve Doğru Yol Partisi'nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti'de siyasi yaşamına devam etmiştir. 2004 yılında Yüce Divan’da yargılanmıştır. Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuştur.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 2 çocuk babasıydı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.