Mahmut Alınak’tan Yeni Roman: Hendekteki Gelincik

Mahmut Alınak’tan Yeni Roman: Hendekteki Gelincik

Mahmut Alınak’ın İzan Yayıncılık’ta çıkan yeni kitabı ‘Hendekteki Gelincik’ Salı günü okurlarıyla buluşuyor.

A+A-

Mahmut Alınak’ın İzan Yayıncılık’ta çıkan yeni kitabı ‘Hendekteki Gelincik’ Salı günü okurlarıyla buluşuyor.

PolitiKARS'ın derlediği bilgilere göre, siyasetçi, avukat ve yazar Mahmut Alınak’ın yeni kitabı ‘Hendekteki Gelincik’’in tanıtım yazısında şu ifadeler yer alıyor: Zamanın bile yaşlandığı dünyada, umudun her daim genç kaldığı bir coğrafya ve o coğrafyanın gençlik iksiri aşk…

Cizrelilerin, “Mademki, Cizre vardı Tanrı cehennemi neden yarattı?” dedikleri korkunç günlerdi.

Nusaybin’deki bir hendekte kısılıp kalmıştı DILŞA. “Özgürlük, zincire vurulmuş bir dağ kartalı,” diye düşündü.

Sonra yanındaki genç adama döndü. Geçmişine döndü. İkisinde de aynı şeyi gördü ve sevginin ölümü alt eden o muazzam gücüne hayret etti.

Dağları yerle bir eden o ateş, çok az insana nasip olurdu.

Yanıp kül olan bir şehirde bir gelincik gibi toprağına sımsıkı tutunan insanlar havaya sinen ölüm korkusunu yenebilir, o kartalı zincirlerinden kurtarabilir miydi?

Hendekteki Gelincik, Ankara’da başlayıp Nusaybin’de süren ölümüne bir aşkın hikâyesidir.

hendekteki-gelincik.jpg

 

Mahmut Alınak: Hukukçu, avukat, siyasetçi, milletvekili, yazar.

- 1952 yılında Kars´ın Digor ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Digor´da, liseyi ise Kars´ta tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nden mezun oldu. Aynı zamanda Gündem gazetesinde köşe yazarlığı yaptı, 10’a yakın kitabı yayınlandı.

- 1987 yılında yapılan genel seçimlerde SHP’nin Kars adayı olarak TBMM’ye girme hakkı kazandı. Dört yıl sonraki erken genel seçimlerinde ise HEP-SHP ittifakının Şırnak adayı olarak seçimi kazandı. Daha sonra DTP Kars İl Başkanlığı görevini yürüttü. 2007’de yapılan genel seçimlerde DTP destekli bağımsız Kars milletvekili adayıydı.

- Birçok kez cezaevine giren Alınak, 2011 yılının Aralık ayında KCK operasyonları kapsamında tutuklanmış, 18 Temmuz 2012’de tahliye edilmişti. İşkence konusunda kullandığı ifadeler gerekçe gösterilerek 14 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılan Alınak, Kars Açık Cezaevi’nden denetimli serbestlikle bırakılmış daha sonra uygulanan tedbirleri reddettiği gerekçesiyle tekrar 16 Eylül 2014’te cezaevine konulmuştu. 5 Aralık 2014’te tutuklu bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

- Eserleri: HEP, DEP ve Devlet - Parlamento’dan 9. Koğuşa – 2 (1996), Şiro’nun Ateşi (1997, 2011), Nazo (1998), Tarihin Çarmıhında Güneş Ülkesi (2011), Köpekler Manifestosu (2012), Ateşte Yıkanmak (2013), 1918 - Aşk Hicran ve İsyan (2016), Keşke (2018).

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.