Klon Seleksiyonu İle Üzümde Verim Artacak

Klon Seleksiyonu İle Üzümde Verim Artacak

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen “Klon Seleksiyonu” çalışması ile Tekirdağ’da ve Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir sofralık üzüm çeşidi olan Kardinal üzümünde verim ve kalit...

A+A-

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nde yürütülen “Klon Seleksiyonu” çalışması ile Tekirdağ’da ve Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen bir sofralık üzüm çeşidi olan Kardinal üzümünde verim ve kalitenin arttırılması amaçlanıyor.

Tekirdağ’da sofralık üzüm çeşitleri arasında erkenci olması ve kendine has görünüm ve tadı ile üreticiler ve tüketiciler tarafından tercih edilen Kardinal üzümünün verim ve kalitesinin arttırılması için Klon Seleksiyonu çalışması yürütülüyor. Tekirdağ’da uzun yıllardır yetiştirilen Kardinal çeşidine ait özellikle Şarköy’deki bağlar Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından ziyaret edilerek, birkaç yıl süren gözlem ve incelemeler sonunda hedeflenen özellikleri taşıyan omcalar belirlenip, bunlardan Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü arazisinde bir deneme bağı kuruldu. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Vekili Dr. Cengiz Özer, yaptığı açıklamada Klon Seleksiyonu çalışmasının bir üzüm çeşidinin hem verim hem de kalite açısından üstün özelliklerini taşıyan sağlıklı bireylerinin seleksiyon şemasına uygun olarak seçimi olduğunu belirtti. Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü arazisinde Kardinal üzümünden Klon Seleksiyonu bağı kurduklarını anlatan Özer, “Biz Şarköy’de bu çeşidin yoğun olarak yetiştirildiği bölgelere gittik. İstediğimiz özelliklere uygun olan bireyleri seçtik, buraya getirdik. Burada onlardan bir bağ kurduk. Burada onları yarıştırıyoruz. Üstün olanları seçip damızlık bağları kuracağız. Artık üreticilere bu bağlardan üretim materyali vereceğiz. Böylece hem toptan verim hem de kalite yükselmiş olacak ülkede, Kardinal bağlarında” şeklinde konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.