1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli Saray'da
Kılıçdaroğlu ve Bahçeli Saray'da

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli Saray'da

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Bahçeli Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldi. Saray'daki görüşme 2 saat 40 dakika sürdü.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin darbe girişiminin ardından, Ankara'da bugün de hareketli saatler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayında Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'yi kabul ediyor. Tüm gözlerin çevrildiği kritik görüşme saat 14.06'da başladı. Görüşme 2 saat 40 dakika süren görüşme sona erdi.

Toplantının ardından CHP’den yapılan açıklamada, “Siyasetin normalleşmesine katkı sağlacak olumlu bir görüşme oldu” ifadeleri kullanıldı. Kısa bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu da “Demokrasilerde uzlaşma önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama

Cumhurbaşkanlığı’ndan da konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, görüşmede ‘benzer hadiseler yaşanmaması için alınacak önlemlerin konuşuldu’ğunu söyledi.

“Sayın Cumhurbaşkanımız, 15 Temmuz gecesi darbeye karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünden yana açık ve net bir duruş sergilemelerinden dolayı parti liderlerine teşekkür etmiş ve bu birlik ve beraberlik ruhunun her türlü sorunun üstesinden gelmek için en önemli güç kaynağımız olduğunu vurgulamıştır.

“Siyasi görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak meydanlara dökülen milletimizin ve verilen talimatları yerine getiren güvenlik güçlerimizin kahramanlıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, Fethullahçı Terör Örgütü, PKK ve diğer güvenlik tehditlerine karşı mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlar hakkında da liderleri bilgilendirmiştir.

“5 Temmuz darbe girişimi soruşturmasının ve OHAL sürecinin titizlikle yürütüleceği ifade edilmiş ve bu konuda bütün siyasi partilerin işbirliği yapmasının önemi vurgulanmıştır. Ortak sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek için siyasi diyalog mekanizmalarının etkin bir şekilde kullanılması hususunda görüş birliğine varılmıştır.”

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CHP’nin Taksim Meydanı’nda gerçekleştirdiği, “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” vesilesiyle CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu tebrik ettiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve genel başkanların, birlik ve beraberlik ruhunun devam ettirilmesi hususunda mutabık kaldığı belirtilen görüşmede, hayatın hızla normale dönmeye başlamasından duyulan memnuniyet de ifade edildi.

Zirvede, “FETÖ” ve PKK ile mücadele konusunda kısa, orta ve uzun vadede atılacak adımlar konusunda mutabık kalındığı belirtildi.

Haberin öncesi...

LİDERLER SARAY'DA Kİ GÖRÜŞMEDE

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin darbe girişiminin ardından, Ankara'da bugün de hareketli saatler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sarayında Binali Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'yi kabul ediyor. Tüm gözlerin çevrildiği kritik görüşme saat 14.06'da başladı.

DAVET ERDOĞAN'DAN

Davet, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga tarafından yapıldı. Kasırga; AKP, CHP ve MHP genel sekreterlerine birer mektup gönderdi. Mektupta, milletin darbe girişimi karşısında gösterdiği kararlı tutumu siyasi partilerden de beklediği vurgulandı.

TEŞEKKÜR EDİP ÖNERİLERİ DİNLEYECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3 genel başkanı, hem darbe girişimi karşısındaki kararlı tutumları için kendilerine teşekkür etmek hem de son gelişmeleri değerlendirip önerilerini dinlemek üzere davet ettiği belirtildi.

Cumhhurbaşkanlığı'nın davetine CHP ve MHP olumlu yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakan Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşmesi, saat 14.00'te Beştepe'de gerçekleştirilecek.

HDP YOK

Davet edilen isimler arasında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ yer almadı. HDP'nin çağırılmamasına Kılıçdaroğlu'ndan eleştiri geldi. Kılıçdaroğlu'nun darbeye HDP'nin de karşı çıktığını belirterek HDP'nin çağırılmamasına tepki göstereceği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU TAKSİM MANİFESTOSUNU İLETECEK

Öte yandan, Kritik görüşme öncesinde CHP Merkez Yönetim Kurulu, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Edinilen bilgilere göre; CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gidecek. Ancak Sındır, görüşmeye katılmayacak.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü demokrasi mitinginde okuduğu “Taksim manifestosu"nu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazılı olarak sunacağı belirtildi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevden alınınanların yerine riyakata göre atama yapılmasını isteyeceği de kaydedildi.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na gitmesine yönelik eleştiriler için ise “Mesele ülke meselesi, külliye meselesi değil” dediği öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.