Kılıçdaroğlu: Onurlu Bir Şekilde ‘Hayır’ Diyeceğiz

Kılıçdaroğlu: Onurlu Bir Şekilde ‘Hayır’ Diyeceğiz

Referandumu çalışmaları kapsamında Afyonkarahisar’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partilileri ile bir araya geldi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan anayasa değişiklik referandumunda onurlu bir şekilde “hayır” diyeceklerini ifadede ederek, “16’sında hepimize görevler düşüyor, bu ülkenin ülkücülerine, milliyetçilerine, sosyal demokratlarına, Atatürkçülerine herkese ister doğuda, ister batıda, ister kuzeyde, ister güneyde yaşasın bütün vatandaşlarına görev düşüyor. Sandığa gideceğiz demokrasiden, insan haklarından yana, bayrağımızdan yana, vatanımızdan yana hayır oyumuzu onurumuzla kullanacağız” dedi.

16 Nisan’da gerçekleştirilecek anayasa değişiklik referandumu çalışmaları kapsamında Afyonkarahisar’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partilileri ile bir araya geldi. Afyonkarahisar Ticaret Borsası (ATB) bahçesinde seçim otobüsü üzerinden partililerine seslenen Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’de kendisi ile birlikte herkese büyük görev düştüğünü kaydetti. 16 Nisan’da birlik ve beraberlikten yana ‘Hayır’ diyeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “16 Nisan’da sandığa gideceğiz bana bir görev düşüyor doğruları anlatmak. Size de tek tek görev düşüyor doğruları anlatmak. Ayrışma zamanı değil birlik olma zamanı, bölünme zamanı değil birlik olma zamanı. Neyin altında birlik olacağız al bayrağın altında birlik olacağız. Beraber demokrasimizi savunacağız. Beraber birlikteliğimizi savunacağız çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak için. Huzur içinde yaşamak istiyoruz, kavgadan bıktık. Dolayısı ile bizi bölmek istiyorlar, ayırmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Düşman etmek istiyorlar kimsenin düşmanı değil 80 milyonun dostu olacağız. 1 kişi yetki istiyor TBMM’yi fesih edecek. Sabah kalkacak ‘fesih ediyorum’ diyecek. İzin verecek miyiz? ‘Hayır.’ Ne diyorlar? Milli irade, 550 milletvekilini seçti meclise gönderdi. Niye fesih etsin, niye 1 kişiye yetkiyi verelim? 16’sında hepimiz görevler düşüyor, bu ülkenin ülkücülerine, milliyetçilerine, sosyal demokratlarına, Atatürkçülerine herkese ister doğuda, ister batıda, ister kuzeyde, ister güneyde yaşasın bütün vatandaşlarına görev düşüyor. Sandığa gideceğiz demokrasiden, insan haklarından yana, bayrağımızdan yana, vatanımızdan yana hayır oyumuzu onurumuzla kullanacağız” diye konuştu.

“Böyle ballı bir işi garibanın çocuğuna vermezler”

Konuşmasında anayasa değişiklik referandumunda yer alan ’Milletvekili seçme yaşının 18’e düşürülmesi’ konusuna değinen Kılıçdaroğlu, buna izin vermeyeceklerini dile getirdi. Annelerinde bugünlerde çok mutlu olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, “Aramızda anneler var. Herhalde bu günlerde çok mutlusunuzdur? 18 yaşındaki çocuğunuz, torununuz önümüzdeki referandum sonrasında milletvekili olacak. Olmayacak mı? Niye olmayacak? Diyorlar ki, ‘bak 18 yaşındaki gençleri milletvekili yapacağız.’ Ömür boyu askerlikten muaf olacak. 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra, milletvekili emekli aylığı almaya hak kanacak. Bunu kimini için söylüyorlar. Böyle ballı bir işi garibanın çocuğuna vermezler. Kime verirler?, Ankara’daki beylerin çocuklarına. Sizin çocuklarınız nereye gidecek? El Bab’a gidecek, eksi 35 derecede PKK ile mücadeleye gidecek. Onların çocukları 18 yaşında milletvekili ve ömür boyu askerlikten muaf. Buna ‘evet’ diyecek misiniz? İnsanda biraz vicdan olur. Böyle bir olayı milletin önüne getiriyorlar ve oy istiyorlar peki ne için? Ankara’daki beylere ikbal hazırlamak için. Üstünlerin hukukunu hayata geçirmek için oy istiyorlar. İzin verecek miyiz? ‘Hayır’” dedi.

“Suriyelilerin beyleri Ankara’da, İstanbul’da, Afyon’da keyif yapacak”

Kılıçdaroğlu anayasa değişiklik referandumunda yer alan maddeler üzerinden eleştirilerine şu sözlerle devam etti:

“Bir şey daha söylüyorlar. Ola ki ‘16 Nisan’dan sonra bütün Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz.’ Kabul edecek misiniz? Benim evladım, benim çocuğum El Bab’a gidecek. Suriye için savaşacak. Suriyelilerin beyleri Ankara’da, İstanbul’da, Afyon’da keyif yapacak. Vatandaşlık verilmesini istiyor musunuz? O zaman hep beraber 16 Nisan’da gideceğiz oyumuzu veriyoruz. ‘Hayır’ vermenin onuru yaşayacağız. Torunlarımıza ve çocuklarımıza ‘16 Nisan’da sandığa gittim, demokrasimizi savundum, vatanımızı savundum, bayrağımızı savundum ve hayır oyu verdim’ diye, onurla çocuklarımıza torunlarımıza anlatacağız.”

Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından karayolu ile kentten ayrıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.