Kılıçdaroğlu: 'Hayır'ları Çoğaltalım

Kılıçdaroğlu: 'Hayır'ları Çoğaltalım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında konuştu.

A+A-

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Biz bu referandumda ‘Hayır’larımızı çoğaltmalıyız. Bu referandum bir partinin meselesi değil, bir memleket meselesidir" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun gündeminde Anayasa değişikliği ve referandum vardı. Cumhurbaşkanlığı sistemini öngören Anayasa değişikliğine dair Kılıçdarıoğlu, "Tek adam" ve "Yetkiler tek elde toplanıyor" diye eleştirilerini sürdürdü.

Pazar günü CHP il ve ilçe başkanlarının toplandığını ve referandum strateji üzerine konuşulduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hayır’ın ne kadar önemli olduğunu, bunun memleket meselesi olduğunu, ‘Hayır’ dememizin ne kadar değerli olduğunu tartıştık. Şu soruyu her gittiğiniz yerde sorun: 15 yıldır iktidarsınız. Parlamentodan çıkarmak isteyip de çıkaramadığınız kanun oldu mu, yok. O yüzden bu değişikliğin sebebi ne? Neden şimdi, parlamento yetkisini bir kişiye devrediyorsunuz? Bu sorunun cevabını biz bilmiyoruz, siz de bilmiyorsunuz. Bu sorunun cevabını ‘Hayır’la perçinleyelim. Tek adam rejimi, her şeye muktedir olacak."

‘BİR KİŞİ HER ŞEYE MUKTEDİR OLACAK’

Kılıçdaroğlu, AK Parti hükümeti tarafından yapılan 2010 Anayasa değişikliği referandum sürecini hatırlattı ve ekledi: "'Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü sağlayacağız' diyorlardı. Vatandaşımız da itibar etti, 'Evet' dedi. Ne oldu, yargıyı kime teslim ettiler, FETÖ'ye. Danıştay'ı, Yargıtay'ı, mahkemeleri... Müsteşarı, genel müdürü, emniyet müdürü, büyükelçileri... Meclis var, başbakan var, bakanlar var ve paralel bir devlet kurdular. Şimdi bütün yetkiler bir kişide. Getirilen değişikliğin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmak için bunları ifade ediyorum. Bir kişi her şeye muktedir olacak."

'MİLLETİN HANGİ SORUNUNU ÇÖZECEK?'

"Bu değişiklik milletin hangi sorununu çözecek" diye soran Kılıçadaroğlu, şöyle devam etti: "Terör sorununu çözecek mi, işsizliği çözecek mi, Türk Lirası'nın yavbancı paralar karşısında değerini koruyor mu, komşularımızla bozulan ilişkilerimizi düzeltecek mi, gıda fiyatları düşecek mi, ekonomik istikrar sağlanacak mı, bozulan eğitim sistemi düzelecek mi? Hayır. o zaman biz bu referandumda 'Hayır'larımızı çoğaltmalıyız.”

ÇİFT BAŞLILIK MESELESİ 

Kılıçdaroğlu, hükümetin "Bu değişiklikle çift başlılığı kaldıracağız" şeklindeki savunmasına da işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yaptıkları çift başlılığı anayasal hale getirmek. Ne olacak, hem başkan, hem partinin genel başkanı, tarafsız, hem taraflı. Başkanı kim temsil edecek, vali ve partisinin il başkanı. Bu anlattıklarım doğru değildir diyorlarsa çıkıp söylesinler. Bununla da yetinmiyorlar, 'Sen devletin yapısını ve işleyişini değiştirebilirsin' diyorlar. Bir kararname ile bakanlıkları kapatacak. Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirseniz, yarın Türkiye'yi bir maceranın içine sürüklemiş olursunuz. 'Bu yetkiler yoktu' diyemiyorlar." 

Kılıçdaroğlu, "Biz bu referandumda ‘Hayır’larımızı çoğaltmalıyız. Bu referandum bir partinin meselesi değil, bir memleket meselesidir” çağrısı yaptı.

'ONLAR DA MI TERÖRİST?'

Başbakan Binali Yıldırım'ın "Hayır" diyenleri "terörist" olmakla suçladığı konuşmasına tepki gösteren Kılçıdaroğlu, "Başbakan 'Hayır' oyu verecekleri terörist ilan ediyor. Savunamıyorlar, karşımıza çıkamıyorlar. Bunlar kendilerine, büyüklerine ihanet ederler. Saadet Partisi de, Erbakan da başkanlık sistemine ‘Hayır’ diyordu. Onlar da mı terörist" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı'nın konuşması vardı. 12.30'daki konuşmasını 13.30'a aldılar. Bu korkunun, ne kadar zayıf olduğunuz işaretidir. Tek adam rejimine karşıyız, tek adam her şeyi bilemez. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni tek adamın devleti yapacaklar. Buna izin verecek miyiz? Hayır. İstedikleri kadar provokasyonu yapsınlar, buna kapılmayacağız. Hiçbir kavganın içine girmeyeceğiz. Bu mesele demokrasi, gelecek meselesidir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.