1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Osmaneli'de Sis Etkili Oldu
Kayyum Atanan İpek Medya Faaliyetlerine Son Verdi

Kayyum Atanan İpek Medya Faaliyetlerine Son Verdi

Kayyum atanan Koza Holding'e bağlı İpek Medya'nın faaliyetlerine son verildi. İpek Medya'nın bünyesinde Kanaltürk, Bugün TV, Bugün Gazetesi, Millet Gazetesi ve Kanaltürk Radyo yer alıyordu.

A+A-

Kayyum atanan Koza Holding’e bağlı İpek Medya faaliyetlerine son verdi.

İpek Medya bünyesindeki Bugün TV, Koza Basın, Yaşam TV ve bu şirketin iştiraki olan Koza Prodüksiyon, Rek-Tur Reklam Pazarlama ile İpek Online Bilişim'in basın yayın faaliyetlerinin tüzel kişilikleri muhafaza edilmek suretiyle durduruldu.

Koza Anadolu Metal Madencilik İşletmeleri AŞ, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımladığı açıklamasında, şirketin bağlı ortaklığı ATP İnşaat ve Ticaret AŞ'nin yönetim kurulunda şirketin basın ve medya şirketlerinde faaliyet gösteren iştiraklerinin kapatılmasına karar verildiği belirtildi.

Akın İpek, açıklamanın ardından Twitter adresinden yaptığı paylaşımda "Koza Anadolu Metal kendi faaliyet alanı dışında hiçbir yatırım yapmamıştır" dedi.

"Sürekli zarar eden..."

Açıklamada ATP İnşaat’ın kar etmesine rağmen, kazancın basın yayın faaliyetindeki Yaşam TV, Bugün TV ve Koza Basın Basım AŞ'ye sermaye avansı ve sermaye taahhüdü şeklinde aktarıldığı ifade edildi.

Basın şirketlerine kazanç aktarımının, 2008-20015 yılları arasında, toplamda 353 milyon 153 bin 856 TL olduğu belirtilen açıklamada, “Sürekli zarar eden ve öz sermayesini tüketen” şeklinde nitelendirilen basın şirketlerinin tüzel kişilikleri korunarak faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi.

Açıklamaya göre Koza Basın Basım A.Ş. deki basılı medya dışında kalan sadece kar getiren faaliyetlerin devam edileceği belirtildi.

Akın İpek'ten açıklama

Akın İpek ise Twitter adresinden şu mesajı paylaştı:

"Koza Anadolu Metal kendi faaliyet alanı dışında hiçbir yatırım yapmamıştır. ATP grubumuzun madencilik dışındaki faaliyetlerini yürüten şirketimizdir. ATP'ye ait olan İpek Medya grubu ile ilgili her yıl mali değerlendirme yapılmaktadır. 

"İpek Medya'ya ait olan radyo ve TV'lerin dinlenme, izlenme payları, gazete ve internet mecralarının tiraj ve ziyaretçi oranları dikkate alınarak yapılan son değerlendirmelerinde, medya grubumuzun yaklaşık değeri iki yüz milyon dolara ulaşmıştır.

"Kuruluşundan itibaren İpek Medya için yapılan harcamalar medya grubumuzun varlık değerini artırmıştır. Medyamızın varlık değeri TV yayınlarının sebepsiz olarak kesilmesine ve gazete tirajlarının haksız müdahale sonucu düşmesine kadar korunmuştur."

Ne olmuştu?

İpek Medya’ya 27 Ekim’de kayyum atanmıştı. 

Karar hem çalışanların hem de kamuoyunun protestosuyla karşılanmış, polis İpek Medya’nın kapısını sökerek kayyum heyetini binaya sokmuştu.

Kanaltürk heyetin gelişini ve bina önündeki protestoları izleyen canlı yayını polis tarafından kesilmiş, kayyum heyeti Bugün yazıişlerine polis eşliğinde girmişti.

Kayyum atanmasının ardından ilk iş olarak İpek Medya’dan 60’tan fazla çalışan işten çıkarılmıştı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.