1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. AA ve ANKA'ya Göre Son Durum
İzmir’den Kanada’ya Uzanan Başarı Hikayesi

İzmir’den Kanada’ya Uzanan Başarı Hikayesi

Yaşar Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okurken tanışıp mezun olduktan sonra evlenen Yasemin ve Can Bozdağan çifti, dünyanın dev bilgisayar şirketlerinin gözdesi oldu.

A+A-

Yaşar Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde okurken tanışıp mezun olduktan sonra evlenen Yasemin ve Can Bozdağan çifti, dünyanın dev bilgisayar şirketlerinin gözdesi oldu. Evliliklerindeki mutluluklarını iş hayatlarındaki başarılarıyla taçlandıran genç çift, IBM ve Megamation Systems’da çalışırken Google ve Amazon’dan da iş teklifleri almaya başladı.

Yaşar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2010 yılında birincilikle mezun olan Can Bozdağan, yurt dışında eğitim hayallerine gerçekleştirmek için Kanada’da bulunan Dalhousie Üniversitesi’ni tercih etti. Tam burslu olarak kabul edildiği yüksek lisans programını başarıyla sürdüren Can Bozdoğan, aşık olduğu ve şu an eşi olan Yasemin Bozdoğan’ı, Dalhousie Üniversitesi’nde yüksek lisans programına katılması için teşvik etti. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 2011 yılında üçüncülük ile mezun olan Yasemin Bozdoğan da, Dalhousie Üniversitesi’ne tam burslu olarak kabul edildi. Yüksek lisans programlarından başarıyla mezun olan ikili, daha sonra sektörlerinde dünya devi olan IBM ve Megamation Systems’da çalışmayı tercih etti.

Google ve Amazon’dan teklif alıyor

Yaşar Üniversitesi’nde öğrenciyken yurt dışında eğitim almak adına gereken donanım için çaba sarf ettiğini anlatan Can Bozdoğan, “Yurt dışında eğitim almak en başından beri hayalimdi. Bu yüzden yabancı dil eğitimime çok önem veriyordum. Okulumdaki eğitimin yüzde 100 İngilizce olması da işimi çok kolaylaştırdı. Daha sonra okuldan birincilikle mezun olup yazılım alanında merkez olan Kanada’ya gitmeye karar verdim. Dalhousie Üniversitesi yüksek lisans programına tam burslu olarak kabul edildim. Tabii okulda tanıştığım, şimdi eşim olan Yasemin ise bu sırada eğitimine devam ediyordu. 2011 yılında Yasemin de mezun olduktan sonra onu da Kanada’da yüksek lisans başvurusu için teşvik ettim. Başarılı bir öğrenci olduğu için o da kabul edildi. İkimiz de başarıyla mezun olduk ve alanında dünya devi olmuş şirketlerde çalışıyoruz. Her yıl Google ve Amazon’dan iş teklifleri geliyor. Ancak bu şirketlerin merkezlerinin Amerika’da bulunması nedeniyle tekliflerini daha sonra değerlendirmeyi düşünüyorum” dedi.

"Hem hayatımın aşkını hem de işini buldum"

Yaşar Üniversitesi’nde aldıkları eğitim sonrası yurt dışı eğitim hayallerini gerçekleştirme imkanı bulduklarını anlatan Yasemin Bozdoğan da, “Yaşar Üniversitesi, hem hayatımın aşkını bulmamı hem de kariyerimi isteklerim doğrultusunda gerçekleştirmemi sağladı. Can ile üniversitede tanıştık. Sonra Can yüksek lisans için Kanada’ya gitti. Ben de ondan bir yıl sonra Kanada’da buldum kendimi. Başarılı bir şekilde yüksek lisans eğitiminden mezun olduktan sonra şu an IBM’deyim. Dalhousie Üniversitesi’nde öğrenciyken IBM çalışanları okula gelmişlerdi. O zaman CV’mi vermiştim. Sonra beni aradılar ve iki yıldır çalışıyorum” diye konuştu.

"Hayal edin, imkansız yok"

Öğrencilere kariyerleri noktasında tavsiyelerde bulunan Bozdoğan çifti, şöyle devam etti:

“Öğrenci oldukları dönemde geleceklerini planlamaya başlayıp ve buna göre yollarını belirlesinler. Okudukları bölümün hangi dalında çalışmak istediklerine mezun olmadan karar verip derslerini ona göre seçip hayatlarını ona göre yönlendirsinler. Yurt dışı planı olan arkadaşlarımız ise İngilizce bilmenin çok ciddi bir öneme sahip olduğunu unutmasınlar. Okuldaki hocalarımız yönlendirme konusunda zaten çok yardımcı oluyorlardı. Bu yüzden okulun her imkanını sonuna kadar kullanmalarını tavsiye ediyorum. Hayal etsinler, imkansız diye hiçbir şey yok. Ne istediklerini bilmek ve fırsat geldiğinde hazır olmak çok önemli."

İzmir’den Kanada’ya Uzanan Başarı Hikayesi

İzmir’den Kanada’ya Uzanan Başarı Hikayesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler