İYİ Parti | Akşener, Herkes Kadınlara 'Sus' Diyor

İYİ Parti | Akşener, Herkes Kadınlara 'Sus' Diyor

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Türkiye Büyük Millete Meclisi'nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.

A+A-

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Türkiye Büyük Millete Meclisi'nde (TBMM) partisinin grup toplantısında konuştu.

Akşener, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in çıplak aramaya maruz bırakıldığını açıklayan kadınlarla ilgili tepki çeken sözlerini eleştirdi: "Bir AK Parti milletvekili, üstelik de kadın bir milletvekili çıktı, AK Parti'ye göre onurlu kadının tarifini yaptı. Tacize, tecavüze, utanmazlığa maruz kalan kadınlar için, utanmadan, 'Onurlu kadın bir sene beklemez, ertesi gün şikâyet eder' dedi. Yani bu arkadaş diyor ki; 'Tacize, tecavüze uğrayan kadın susuyorsa, susmak zorunda kalıyorsa, onursuzdur', 'Aradan zaman geçtikten sonra konuşuyorsa, yine onursuzdur'. Milletin vekili olduğunu iddia eden bir insanın sözlerine bakar mısınız?"

"HERKES KADINLARA 'SUS' DİYOR"

Bir televizyon kanalında 7 Haziran 2015'te kendisine "eşini aldattığına" dair imalı bir iftira atıldığını anlatan Akşener şöyle devam etti:

"Buna ben susmadım, çok sert bir tavır, tutum aldım, anında konuştum. Bu kadın milletvekilinin 'Niye zamanında konuşmuyorlar' dediğini söylüyorum. Bana göre gök kubbeyi aşağıya indirmeye çalıştım. Bu arada herkes sustu, içerden bilgi bu, şuradan bilgi. O zaman neyi gördüm biliyor musunuz? Arkadaşlarımız çok üzüldüler ama kadındır, rencide olur mu diye sustular.

"Benim arkadaşlarım öyle sustu ama diğerleri ise ya doğruysa diye sustu. Sonra dördüncü gün Sayın Erdoğan, beni aradı. Uzunca bir telefon konuşması yaptık. Ondan sonra AK Parti'nin içinden insanlar beni aradılar. Fakat Erdoğan'ın aramasıyla beraber o defteri kapatmamı beklemiş bu hanımefendiler, AK Parti bünyesinden bahsediyorum. Bunların yazar, çizer takımının tamamı, 'Bu Meral Akşener de ne yapmak istiyor. Bu kadar yeter, Cumhurbaşkanı aradı. Bu kadın ne yapmak istiyor? Yeter, sen bir kadınsın, sus' dediler ve yazdılar. Şimdi kalkıp da tecavüze, tacize uğrayan bir kadının veya çocuğu tecavüze veya tacize uğrayan bir annenin hemen konuşmamasını onursuzluk olarak nitelendiriyorsanız aynaya bakın muhteremler.

"Mesela şöyle olmuştu. 'Çocuğun, oğlun var cinayet işlemesin. Kocan var şunu yapmasın. Abin var böyle olmasın. Uzatma büyütme Meral' bu da dendi bana. Aileler bile devreye giriyor. Dostlar, arkadaşlar devreye giriyor. Herkes bir sağduyu timsali olarak o kadına 'sus' diyor. Susmadığın zaman da çirkeflikle suçlanıyorsun."

"MeTOO" HAREKETİNE DESTEK

Cinsel şiddete maruz bırakılmış kadınların başlattığı "MeToo" hareketinin tüm dünyada kadınlara cesaret verdiğini hatırlatan Akşener, "Bizlerin görevi, kadınları, uğradıkları felaketlere karşı cesaretlendirmektir. Haklarını aramaları için cesaretlendirmektir. Şikâyet edeni onursuz ilan ederek, bir travma daha yaşatmak değildir. Vicdan bunu gerektirir. Ahlak bunu gerektirir. Ve aynı zamanda onurlu siyaset bunu gerektirir. Kadın haklarını içine sindiremeyen erkekler yetmedi, bir de seninle mi uğraşacağız? Zihniyetiniz batsın. İster bir gün sonra, ister 10 yıl sonra söylesin. Hakkını arayan her kadın onurludur" dedi.

"KENDİNDEN OLMAYANA TERÖRİST DİYEN ZİHNİYET"

Akşener, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçmenlerine yönelik "Lanet olsun oylarına. Onların oylarının Allah belasını versin. Bunları her fırsatta söylemeliyiz" sözlerini de eleştirdi:

"Bu yönetici çıktı, bu ülkenin altı milyon vatandaşına 'Allah belanızı versin' dedi. Milletine bela okuyan bir siyasetçi. Bu Türk siyasi tarihinde bir ilk. Bu Türk siyasi tarihinde utançla hatırlanacak bir terbiyesizlik. Dün kendinden olmayana terörist diyen bu zihniyet, bugün işi iyice abartıp kendine oy vermeyene bela okur hale geldi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.