1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İstanbul'da Oy Farkı Açıklandı: 15 bin 119
İstanbul'da Oy Farkı Açıklandı: 15 bin 119

İstanbul'da Oy Farkı Açıklandı: 15 bin 119

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu seçim sonuçları ve oyların yeniden sayılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

A+A-

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu seçim sonuçları ve oyların yeniden sayılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu ile Yıldırım arasındaki güncel oy farkının 15 bin 119 olduğunu söyleyen Kaftancıoğlu'nun açıklamaları şöyle: "Şu an itibariyle İstanbul'da 31 bin 186 sandığın 30 bin 242si sayılmış durumda. İstanbul'un Pendik, Esenyurt, Avcılar ve Maltepe ilçelerinde sayımlar devam etmekte. Bugün birkaç saat içinde bitecek. Maltepe ilçesindeki sayımlar MHP'nin başvurularıyla yavaşlatılıyor."

Canan Kaftancıoğlu, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki güncel oy farkının 15 bin 119 olduğunu açıkladı. 

Kaftancıoğlu açıklamasına şöyle devam etti: "Dün 57 sandığın kararı çıkmıştı, o sayımlarda bizlerin lehine oylar çıktığı görülüyor. 3-5 oy için, artık bu süreci bitirelim. Artık İstanbul halkı rahatlasın, farkın kapanmayacağı aşikar.

Büyükçekmece ile ilgili, normalde seçim takvimine göre 17 ocak ile 31 ocak tarihleri arasında seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır, başvurular yapılır. 31 ocak tarihi itibariyle seçmen listeleri kesinşeşir. Bu seçimde de böyle oldu. İstanbul'un 39 ilçesinde de yığma, taşıma seçmen itirazları yaptık. 19 bin 502 seçmene itiraz ettik CHP olarak. 5 bin 862 seçmenin kaydı durduruldu bu itirazlarımızla.

13 bin 680 itirazımız reddedildi. O gün Büyükçekmece'ye dair de bizim itirazlarımız vardı. Biz ve AKP tarafından yasal süreç içinde 3 bin seçmene itiraz edildi. 745 seçmenin kaydı donduruldu, sonrasında da listeler kesinleşti.

Büyükçekmece'de usulsüzlük olmasına rağmen seçimlerin iptali reddedilmiştir. 

İşlerine geldiği zaman bu kararları aldıranların süreç normal işlemişken seçimin iptalini istemiştir. Seçimin iptaline ilişkin dilekçe vermelerinin AKP'nin sandıkta kaybetmeyi beklememesinden başka izahı yoktur.

Bu gün saat 15.00'de hakkımız olan mazbatayı talep edeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler