1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Işık: "İki Orgeneral'in de Yaş’a Girmeleri İstenmedi, İstifalarını Verdiler"
Işık: "İki Orgeneral'in de Yaş’a Girmeleri İstenmedi, İstifalarını Verdiler"

Işık: "İki Orgeneral'in de Yaş’a Girmeleri İstenmedi, İstifalarını Verdiler"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, iki orgeneralin YAŞ’a girmeleri istenmediği için istifa ettiğini söyledi

A+A-

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, iki orgeneralin YAŞ’a girmeleri istenmediği için istifa ettiğini söyledi.

Işık, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fikri Işık, ’YAŞ kararları ile tüm kuvvet komutanları görevlerine devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu karar nasıl alındı?’ sorusuna, Türkiye’de YAŞ ile ilgili farklı bilinenler var. YAŞ’ın kanunda verilen yetkisi danışma organı olması ikincisi albaylıktan generalliğe terfi ettirilecek ve generalliğe yükselecek asker kişilerin terfisine karar veriyor. YAŞ bir atama organı değil. Dünkü YAŞ’ın gündeminde olan konular kuvvet komutanlarının ve genelkurmay başkanının devam edip etmemesi değildi. Dünkü YAŞ ile bugünkü gazete manşetleri arasında fark var. Bu komuta kademesiyle ilgili oramaril Bülent Bostanoğlu’nun görev süresi 30 Ağustos’ta doluyordu görev süresinin 1 yıl uzatılmasına karar verildi. Benim, başbakanın ve cumhurbaşkanın imzasıyla uzatıldı bu dahi dünkü YAŞ’ta görüşülmedi. Kuvvet komutanlarının görevlerine devam edip etmemesi YAŞ’ın konusu değil. Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etti. Dere geçilirken at değiştirilmez".

Işık, ’YAŞ öncesi iki komutan görevlerinden ayrıldı. Neden ayrıldılar?’ sorusunu, "İki orgeneral de YAŞ üyesiydi YAŞ’a girmeleri istenmedi, istifaları istendi istifalarını verdiler" diye cevapladı.

’Komutanlar usulen istifalarını sundu mu?’ sorusu üzerine Işık, "YAŞ’ın gündeminde bunlar olmadığı için bilgimiz dahilinde gelişme bir şey olmadı. İstifa açıklaması bize gelmedi" dedi.

Askeri okulların kapatılması

Işık, askeri okulların kapatılmasıyla ilgili de "2000’den 2014 yılına kadar soruların çalındığı kanaatindeyiz. 2014 yılındaki skandal sonrası yapı değişince soruıarı çalamamışlar yüksek puanla askeri liselere girme hakkı kazananları da mülakatta elemiştir. Kurumsal zaaf var, çalışmalar devam ediyor. TSK içindeki habis uru temizlemek birinci görevimiz. Darbe üreten anlayışı temizlememiz lazım. Şu anda askeri okullar maalesef bu yapının yuvası haline gelmiş" dedi.

Işık, Genelkurmay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması konusurda, "Bizim sistemimizde anayasamıza göre ordunun başkomutanı Cumhurbaşkanıdır. Artık Cumhurbaşkanı’nı halk seçiyor Genelkurmay Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanımıza bağlanması daha doğru olur. Kuvvet komutanlarının da Milli Savunma Bakanlığına bağlanması doğru olur" diye konuştu.

Işık, ’Özel kalem müdürünüz Kurmay Albay Tevfik Gök’ün durumu nedir?’ sorusuna, "Gözaltına alınmış bırakılmış şu anda firarda. 197 general ve amiral TSK dışında fakat 99 terfi oldu 227’ye düşmüş gözüküyor general amiral sayısı. TSK’da general sayısı zaten fazlaydı. General sayısının fazla olduğu konuşuluyordu uzun süredir" cevabını verdi.

İkinci liste var

Işık, emir subayları ve yaverlerin ihraç edilenler arasında olmadığının sorulması üzerine, "Darbeye karışanlarla ilgili soruşturma henüz tamamlanmadı. İkinci bir liste var onları da göndereceğiz içinde bu yaverler de var. Darbeye katılan hiçbir teröristi TSK içinde barındırmayacağız" dedi.

Işık, ’1 numara tespit edilebildi mi?’ sorusuna, "Onlarda hiyerarşi bizim bildiğimiz değil astsubaya paşa lakabı takmışlar generaller ondan emir alıyor. Darbeyi kimin yönettiğini biliyoruz. Akıncı’da yöneten isimler var. Bir tane tümgeralle üç tane tuğamiral tuğgeneralin yönettiğni biliyoruz. Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık’a diyorlar ki ne işin vardı Akıncı Üssü’nde ’Merak ediyordum görmemiştim görmeye geldim diyor. Bu yapının 1 numarası Pensilvanya’daki o kişi" cevabını verdi.

Işık, ’Pilot açığı olur mu?’ sorusu üzerine, "Hava Kuvvetlerimiz bir zaaf yaşamayacak. Ayrılan pilotların geri dönme talebi var. İstifa edip gidenlerin dönme talebi var" dedi.

’Bu yapının baskıları sonucunda askeri okullardan ayrılanların yaşadıkları haberlerini yapıyoruz. Devlete ödedikleri tazminatlar var’ sorusu üzerine Işık, "Bu konuda çalışmayı tamamladık. Birkaç alternatifli çalışmamız var. O arkadaşlarımızın sorunlarını çözecek düzenlemeyi sağladık. Geri dönmelerde dikkatli olmamız gerekiyor. Tazminat konusunda çalışma yaptık. Geçmişe dönük bir düzenlemeyi hazırladık ama kapsamını başbakanımız ve maliye bakanımızla istişare ile belirleyeceğiz" dedi.

Işık, ’Yaverlik uygulaması kaldırılacak mı?’ sorusuna, "Cumhurbaşkanmımız yaver kullanmak istemiyor ben de bazen askeri törenlerde ihtiyaç oluyor. Asker askerlik işine odaklansın. Yaver olsun mu olmasın mı noktasına gelemedik" cevabını verdi.

Işık, ’Akın Öztürk’ün gözaltı görüntülerini izlediğinizde ne düşündünüz?’ sorusunu, "Bilgilerimle gözaltı görüntüleri arasında çelişki gördüm. Biraz şüpheyle yaklaştığım. Öztürk’ün ifadelerine de. Çözümün kilit isimlerinden birinin Akın Öztürk olduğunu düşünüyorum. Temkinli yaklaşıyorum nerede ve ne zaman o darbeleri aldığını bilmiyorum" diye cevapladı.

Işık, "Birinci kahraman millet ikinci kahraman Cumhurbaşkanımız Erdoğan üçüncü kahraman Başbakanımız ve hükümettir. Bu 3 unsur birleşince bu darbe başarısız oldu. Halk sokağa çıkınca bunların hesabı şaştı. Türkiye 50 yılını kurtardı. Bir hazırlık vardı. Cumhurbaşkanımız bazı sebeplerden dolayı tasfiyeyi daha önce yapamadı. YAŞ’ta tasfiye yapılacağını öğrendiler. Tasfiye konusunda Cumhurbaşkanızın kaldığı otelde bir gün önce ciddi bir çalışma yapmıştık. İkincisi de hakim ve savcılarla ilgili bir kanun çıktı o yürürlüğe girince yargıdan tasfiye edileceklerini görünce bu darbeyi biraz öne çekmek zorunda kaldılar" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.