İranlı Ali Hajılon’dan Haber Alınamıyor

İranlı Ali Hajılon’dan Haber Alınamıyor

Kars’ta çobanlık yaptığı sırada tutuklanan ve 12 gün önce tahliye olan İranlı Kürt Ali Hajılon’dan haber alınamıyor.

A+A-

Kars’ta çobanlık yaptığı sırada tutuklanan ve 12 gün önce tahliye olan İranlı Kürt Ali Hajılon’dan haber alınamıyor. Hajılon’la bir süre aynı koğuşu paylaşan Kürt siyasetçi Mahmut Alınak, “Onun tahliye edildiğini bir tek yargı, polis ve istihbarat biliyordu. Ali cezaevi çıkışında kaçırıldı mı?” diye sordu.

Kars’ta çobanlık yaptığı sırada Şubat ayında gözaltına alınarak “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla tutuklanan İranlı Kürt Ali Hajılon, 12 gün önce tutuklu bulunduğu Kars T Tipi Cezaevi’nden tahliye edildi. Aradan 12 gün geçmesine rağmen Hajılon’dan ne ailesi ne de arkadaşları haber alamıyor. Cezaevinde olduğu sırada kendisiyle aynı hücreyi paylaşan Kürt siyasetçi Mahmut Alınak, kamuoyuna Hajılon için duyarlılık çağrısı yaptı.  

12 GÜNDÜR İZİNE RASTLANILMIYOR

Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre Hajılon’un Kars’ta çobanlık yaptığı sırada kendisine dağda çekilmiş bir fotoğrafın gösterildiği ve fotoğraftaki HPG’liye benzediği için tutuklandığını söyleyen Alınak, “Mahkeme, 7 ay sonra fotoğraftaki kişinin Hajılon olmadığı kanaatine varınca, tahliye etti. 12 gün önce tahliye edilen Hajılon’dan bugüne kadar bir haber alınamadı. Nerede, başına ne geldi, bilinmiyor! İran’daki ailesi perişan bir halde benden yardım istedi. Ancak köyde ev hapsinde olduğum için Kars’a gidip durumunu araştıramadım. Avukatıyla görüştüm, avukatı da izine rastlayamamış” dedi.  

Hajılon ile aynı gün gözaltına alındığını ve götürüldükleri TEM Şubesi’nde tanıştıklarını aktaran Alınak, “Kendisiyle selamlaşıp, ‘Geçmiş olsun’ dedim ama Türkçe bilmediği için konuşamadık. Kürt olduğunu bilmiyordum; kimdir, nedir bilmediğim için de üstüne fazla düşmedim. Yollarımız hapishanede bir defa daha kesişti. Tutuklanınca benim kaldığım hücreye verildi. Beni görünce mutlu oldu. TEM’de kaldığı hücreden polislerle aramdaki kelepçe tartışmasını izlemiş, tanıklık etmişti. Ali bir fotoğrafta başkasına benzetildiği için tutuklanmıştı. Aylarca davasının açılmasını bekledi. ‘Fotoğraftaki şahıs ben değilim’ deyip duruyordu. Fotoğraf mukayesesinde gerçeğin ortaya çıkacağından emindi. Ben de bir insanın böyle bir şüpheyle tutuklanmasını avukat olarak anlayamıyor ve Ali’nin soruları karşısında aciz kalıyordum. Ali üç çocuk babasıydı ve evin tek çalışanıydı. Yaşlı anne babası, eşi ve çocukları onun eline bakıyordu. Hücrede Ali için defalarca tahliye dilekçeleri yazdım ama cevap bile verilmedi. Davası da açılmadı. Onu 7 ay hapiste tutan hâkim ve savcılar 12 gün önce tahliye ettiler. Belli ki, fotoğraftaki kişinin o olmadığı ortaya çıktı. Ali hapishaneden çıktı ama sır olup yoklara karıştı” diye konuştu.

ALINAK'TAN KAMUOYUNA ACİL ÇAĞRI: ALİ HAJILON NEREDE?

Hajılon’un nerede olduğuna dair hiçbir bilgi elde edemediklerini belirten Alınak, “Onun tahliye edildiğini bir tek yargı, polis ve istihbarat biliyordu. Ali cezaevi çıkışında kaçırıldı mı? Kim kaçırdı? İran devleti bu denklemin neresindedir? Ali Kars polisinin elinde midir? Nereye götürüldü? Devlet yetkilileri Ali’nin duruma hakkında açıklama yapmakla yükümlüdürler. Bu onların görevidir. Onları görevlerinin gereğini yerine getirmeye ve Ali hakkında açıklama yapmaya çağırıyorum. Sorumu tekrarlıyorum: Ali Hajılon nerede?” diye sordu.

Alınak, Hajılon’un bulunması için kamuoyuna acil çağrıda bulundu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.