Irak Başbakan Haydar El-ibadi Ankara’da

Irak Başbakan Haydar El-ibadi Ankara’da

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

A+A-

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. İbadi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek, ardından ise Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelecek.

Haberin uzantısı...

ORTAK BASIN TOPLANTISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde görüştü. İki lider görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Haydar İbadi, “Maalesef istikrardan yoksun, sıkıntıların yaşandığı bu coğrafyanın bir parçasıyız. Artık şu an bu sıkıntıların aşılması için gerekli zaman gelmiştir diye düşünüyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüşmede bölgesel sorunlar ile siyasi, askeri ve ekonomik konularda atılacak adımların konuşulduğunu ifade etti.

“Irak'ta toprak bütünlüğünden yanayız”

Ortak açıklamada ilk olarak konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Bölgemizdeki hassasiyetler hepimizin malumudur. Heyetlearası görüşmelerimizi etraflıca ele aldık. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari noktada bundan sonraki süreçte ne gibi adımlar atabiliriz bunları değerlendirdik.

“Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin almış olduğu gayrimeşru referandum kararına yönelik üzüntümüz ortadaydı. Tavrımızın değişmediğini tekrar ifade ettik. Başından beri Irak'ta toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu ifade ettik bundan sonra da aynı şekilde ifade edeceğiz.

“İran, Irak’la görüşmelerde olumlu bir noktaya geliyoruz”

“Bunu kabullenmemiz mümkün değildi. Yaptığımız uyarılara rağmen herhangi bir olumlu gelişme olmayınca da bazı yaptırım kararlarını almak durumunda kaldık.”

“Türkiye, İran, Irak olarak yapmış olduğumuz görüşmeler adımlar ile şu anda olumlu bir noktaya geliyoruz, geldiğimize inanıyorum. Irak ile aramızdaki ticaret hacmi yaklaşık 9 milyar dolar. Temennimiz çok daha iyi noktalara taşıyalım.”

“Kandil, Sincar gibi bölgelerde PKK'nın varlığı söz konusu”

“Her yönü ile komşuluklarımız kardeşlik bağlarımız çok çok ileri. Aynı medeniyet değerlerini taşıyan iki ülkeyiz. Ne yazık ki çok büyük darbeler yedi Irak. Musul'un geldiği konum ortada. Kerkük, Telafer her yer öyle.

“Neredeyse Bağdat'a kadar DEAŞ denilen terör örgütü tüm bunları yıkarak gitti. Merkezi yönetim kararlı attığı son adımlar ile DEAŞ denilen terör örgütünden ülkenin bütününü yüzde 15, 20 civarı bunun haricinde temizlemiş durumda. İnanıyorum ki bu kalan DEAŞ terör örgütü de temizlenecektir. 

“Bu durumu fırsat bilen PKK terör örgütünün de Irak'ta bir yapılanması olduğunu biliyoruz. Kandil, Sincar gibi bu bölgelerde PKK'nın varlığı söz konusu. Bütün buralarda da her türlü dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye Türkiye olarak varız.”

“Petrol boru hattının çalıştırılmasında her türlü desteğe hazırız”

“Temennim Irak'taki bütün yıkımların olduğu bölgede küllerinden yeniden buralar ayağa kalksın. Elimizden gelen desteği inşallah vereceğiz. Bölgenin huzuru ve barışı için inşallah gerekli adımları atacağız.

“Petrol boru hattının da çalıştırılması konusunda her türlü desteği vermeye hazırız.

“Kara noktasındaki kapılarla ilgili görüşmeler karşılıklı devam ediyor her şey mutabakat içerisinde yürüyecektir. Merkezi yönetim endeksli olarak bu adımlar atılacaktır.”

İbadi: DEAŞ’a karşı zafer kazanmayı başardık

Ardından söz alan İbadi de iki ülke arasındaki ilişkilerle ilgili açıklamalarda bulundu:

“İki kardeş ülke arasında ilişkilerimizi geliştirmek üzere kardeş ve komşu Türkiye'ye gelmiş bulunmaktayız. Maalesef istikrardan yoksun, sıkıntıların yaşandığı bu coğrafyanın bir parçasıyız. Artık şu an bu sıkıntıların aşılması için gerekli zaman gelmiştir diye düşünüyoruz.

“Terörle mücadele konusunda işbirliğini önemsiyoruz. DEAŞ çok sayıda vatandaşımızın canına kast ettiği gibi alt yapımızı da yıkmış durumda.

“Irak güvenlik güçlerimiz ile DEAŞ'a karşı zafer kazanmayı başardık. Bu zaferimizin sonunda da Irak'ta bir hukuk devletinin, yönetimin gerektirdiği şekilde de ağırlığımız ortaya koyduk. Irak toprakları içerisinde Irak anayasasına göre yasaların dışında silah sahibi olan her gruba karşı yasal mücadele verilir.”

“Görevimiz Irak'ın toprak bütünlüğünü sağlamak”

“Iraklı kardeşlerimiz büyük bir cesaretle ve özgüvenle savaştılar. Tabii gençlerimiz içerisinde şu an anayasal anlamda da güvenlik statüsüne sahip savaşan Haşdi Şabi içerisinde savaşan evlatlarımız da oldu.

“Görevimiz Irak'ın toprak bütünlüğünü sağlamak. Sadece Irak değil, bütün bölgeyi tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadele etmektir.”

“Tüm Irak vatandaşlarını korumakla mükellefiz”

“Maalesef Irak toplumunun diğer bileşenlerinin görüşleri dikkate alınmaksızın, saygı duyulmaksızın bir referandum girişiminde bulunuldu ve buna karşı da mücadelemizi yürüttük. Maalesef bazıları bu referandumda toprağımızı parçalamak ve sınırlarımızı yeniden belirlemek istedi.

“Bizler ırkı, mezhebi, dini ne olursa olsun Irak Merkezi Federal Yönetimi olarak tüm Irak vatandaşlarını korumakla mükellefiz. Şu anki Irak güvenlik güçleri eskiden Saddam dönemindeki gibi güçlere benzememekte, onlara baskı uygulamamakta, onlara güvenlik tahsis etmektedir.

“Biz Irak güvenlik güçlerine çok net olarak talimatlarımız verdik; hiçbir şekilde vatandaşlara karşı silah kullanmayacaksınız kan akıtılmaması için azami hassasiyet göstereceksiniz. Irak güçleri bütün Irak toprakları üzerinde yasaları teşmil edecek düzeni sağladılar.”

“İçişlerine müdahale edilmesini kabul etmiyoruz”

“Tüm bölgede istikrarın sağlanması için önümüzde büyük bir sorumluluk var. Bir projemiz var. Bu proje bölgede istikrarın sağlanması, ekonomik kalkınma adımlarının atılması. Tabii ortak çıkarlar bağlamında ikili ilişkilerin devam etmesini önemsiyoruz.

“Hiçbir ülkenin içişlerine de şahsi çıkarlar bağlamında müdahale edilmesini de kabul etmiyoruz. Artık bu ülkenin yeniden kalkınması ve söz sahibi olabilmesi için zamanın geldiğini düşünüyorum. O teröristler maalesef bizim dinimize İslam'a çok büyük zararlar vermişlerdir. Biz işbirliğiyle gerekli şeyleri yapacağız. Üzerimize düşenleri yapacağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.