1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İzmir'in Kalbi Basmane'ye Genç Dokunuş
İmralı Heyeti'nin Öcalan Çağrısı

İmralı Heyeti'nin Öcalan Çağrısı

İmralı Heyeti, Abdullah Öcalan’ın sağlık durumu hakkında hükümet tarafından bilgi verilmemesine dair yazılı açıklama yaptı.

A+A-

İmralı Heyeti yazılı bir açıklama yayınlayarak, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmenin acilen sağlanması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, “Sayın Öcalan ile ilgili hukuksuzluk ve kaygılara cevap olma hususundaki yetersiz ve ciddiyetsiz tavırları, yaşanan kaygıları had safhaya ulaştırmıştır” denildi.

İmralı Heyeti’nin yayınladığı açıklama şöyle:

“Darbe girişiminden sonra kaygılar artarak devam ediyor”

“5 Nisan 2015 tarihinden bu yana İmralı adasında ağırlaştırılmış tecrit altında tutulan Sayın Abdullah Öcalan ile ilgili devreye konan hukuksuzluklar ve bunların getirdiği kaygılar, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra artarak devam etmektedir.

“Yetkililer ciddiyetsiz tavır içinde”

“Gerek Sayın Öcalan’ın daha önceki tarihlerde yaptığı İmralı Adası’nın olası darbeden ne biçimde etkileneceğine dair çözümlemeler, gerek darbe girişimi sonrasında kamuoyuna yansıyan bir takım bilgiler gerekse de Hükümet ve devlet yetkililerinin Sayın Öcalan ile ilgili hukuksuzluk ve kaygılara cevap olma hususundaki yetersiz ve ciddiyetsiz tavırları yaşanan kaygıları had safhaya ulaştırmıştır.

“İmralı’ya girişe izin verilmesi acil bir zaruriyet”

“15 Temmuz darbe girişiminin hemen ertesinde devlet ve Hükümet yetkilileri ile temas sağlayan heyetimiz, söz konusu kaygıları aktarmış ve bu kaygıların giderilmesi için İmralı Adası’na aile, avukatlar ve bağımsız heyetlerin gidişine izin verilmesi hususunun acil bir zaruret olduğunu ifade etmiştir.

“Nitekim bu görüşmelerden elde edilen bilgiler neticesinde heyetimiz kamuoyuna gerekli açıklamaları yapmış, tarihi uyarılarını da her defasında yinelemiştir.

“Heyetimizin ilettiği kaygılara net cevap verilmiyor”

“Hükümet ve Devlet tarafından heyetimizin ilettiği kaygılara bugüne kadar net bir cevap verilmediği gibi, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine Bursa 1. İnfaz Hâkimliği, İmralı Adası’nda tutulan Sayın Öcalan ile diğer tutsakların zaten gasp edilmiş olan her türlü ziyaretçi, yazılı haberleşme ve telefon görüşmeleri haklarını bir kez daha OHAL süresince yasaklamıştır.

“Ağırlaştırılmış tecrit içinde, yeni bir ağırlaştırılmış tecrit”

“Söz konusu karar, ağırlaştırılmış tecrit içinde yeni bir ağırlaştırılmış tecrit kararıdır.

“Bu karar, Türkiye’de sivil ve askeri darbe girdabı içerisinden demokratik bir çıkış arayan Türkiye halklarının ortak geleceğine yönelmiş provokatif bir karardır.

“Bu karar hukuka, adalete ve demokratik çözüme karşı atılmış hukuk dışı ve gayri meşru bir adımdır.

“Hükümet ve Devlet üzerine düşeni yapmalı”

“Söz konusu kararın derhal geri alınması elzemdir. Aynı zamanda kamuoyunun endişelerini gidermek ve toplumsal gerilimin artmasının önüne geçmek için Hükümet ve Devlet’in üzerine düşeni yapması ve Sayın Öcalan ile görüşme sağlanması gerekliliğini ivedi bir şekilde tekrar vurgulamak istiyoruz.

“Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan kurtuluşun yegane yol ve yöntemi Kürt Sorunu başta olmak üzere Türkiye’nin biriken sorunlarının çözülmesidir. Bu çözüm için yapılması gereken tecrit içerisinde tecrit uygulamak değil, demokratik müzakere koşullarını hayata geçirmektir.

“Müzakere koşulları bir an önce sağlanmalı”

“Bunun için de darbe mekaniğini çok önceden öngörmüş, çözümlemiş, Devlet’in resmi tutanaklarına girecek şekilde tarihe karşı gerekli uyarıları kayıt altına almış Sayın Öcalan’ın eşit ve özgür müzakere koşullarının bir an önce sağlanması son derece hayatidir.

“Aksi bir durum, darbe mekaniğinin başındaki sivil ve askeri aktörleri değiştirerek sonuç almasına hizmet edecek ve halklarımızı büyük bir darbe karanlığının içerisine gömecek riskleri taşımaktadır.

“Şüphesiz bu durum sadece Kürdistan ve Türkiye halklarını değil, tüm Ortadoğu ve dünya halklarını da yakından ilgilendiren tarihsel bir gerçekliktir.

“Tüm kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz”

Bu kapsamda Birleşmiş Milletler, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Kurumları, CPT, Af Örgütü başta olmak üzere tüm uluslar arası ve ulusal kurumları, demokrasiden ve barıştan yana olan tüm kamuoyunu ve tüm halklarımızı duyarlılığa davet ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.