İl Başkanlarından Ortak Açıklama

İl Başkanlarından Ortak Açıklama

Yalova’da bir araya gelen siyasi partilerin il başkanları yaptıkları ortak açıklama ile darbe kalkışmasını kınadılar.

A+A-

Yalova’da bir araya gelen siyasi partilerin il başkanları yaptıkları ortak açıklama ile darbe kalkışmasını kınadılar. Ülkede vatanın söz konusu olması durumunda siyasi fikir ayrılıklarını bir kenara bırakacaklarını dile getiren başkanlar, "Söz konusu vatanda gerisi teferruattır" mesajı verdiler.

15 Temmuzda gerçekleşen darbe teşebbüsüyle ilgili 7 siyasi partinin il başkanı ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması Şaban Temüge Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi’nde gerçekleştirildi. Burada ortak basın bildirisini Saadet Partisi İl Başkanı Celal Korkmaz okudu. Korkmaz, “Bizler AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük birlik partisi, Demokrat Partisi, Demokratik Sol Parti, ve Saadet Partisi İl başkanları olarak aziz milletimizin kendisine milli iradeye, devletimize, özellikle de millet iradesinin temsilcisi olan Gazi Meclis’e yönelik 15 Temmuz gecesi başlatılan ve 16 Temmuz sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Gerekçesi ne olursa olsun hiçbir darbe girişimini kabul etmediklerini ve karşısında olduklarını kaydeden Korkmaz, şunları kaydetti:

“Bu milletin aklıselim ve sağduyu ile çözülemeyecek hiç bir problemi yoktur. Milli iradenin, üzerinde hiç bir gücü kabul etmiyoruz. Bugüne kadar bu ülke ,bu millet darbelerden ve dış güçlerin maşası olan darbecilerden çok çekti. Bir avuç dış bağlantılı vatan haininin milletin önünü kesme, teşebbüsü başarılı olmamış ve olamayacaktır. Geçmişteki bütün darbelerin ülkemiz ve milletimize hep zarar verdiği, ülkemizi geri götürdüğü ve ülkemizin tarihine ve halkımızın hafızasına kara birer leke olarak kaldığı herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Halkın iradesiyle seçilmiş olan siyasi partiler ve iktidar, kim ve hangi görüşte olursa olsun ancak yine halkın iradesi tarafından değiştirilebilir. Darbelerle bunun değiştirilmesi teşebbüsüne şiddetle karşıyız. Meşru iktidarın, siyasi partilerin ve milletimizin yanındayız. Demokratik ülkelerde darbelere müsaade edilemeyeceği gibi, paralel devlet yapılanmalarına da izin verilmez. Genel Kurmay Başkanlığı’nın gayet haklı olarak belirttiği gibi; ‘Her ne kadar bu darbe girişimi Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde başlatılmış olsa da, bunu yapmaya kalkışan hainlerin, halkımızın Peygamber ocağı olarak adlandırdığı Türk Silahlı Kuvvetlerinin, vatanını, milletini, bayrağını seven ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur.’ Bu rezaleti, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, mazisi şan ve şerefle dolu olan Türk Silahlı Kuvvetlerine ve asil milletimize yaşatan hainler hiç şüphesiz ki en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Çünkü demokratik bir ülkede askeri darbelere asla müsaade edilemeyeceği gibi yine ülkemizde de paralel bir devlet yapılanmasına da asla ve asla müsaade edilemez. Bu bakımından Aziz Milletimiz 15 Temmuz gecesi, kendine yakışır bir asalet ve olgunlukla gözü dönmüş darbecilere karşı koyarak, tarihi bir destan yazmıştır.”

Korkmaz, Türkiye Cumhuriyeti’nin altın tabak içinde sunulmadığını, acı, kan ve gözyaşıyla kurulduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Mazlum milletlere örnek bir devlet olduk. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak bizlerin vazifesidir.

Şimdi ! metanetimizi, sükûnetimizi, sağ duyumuzu koruyarak kararlılığımızdan hiçbir şey yitirmeden bu meseleyi kökünden halletmek için çalışma, birlik-beraberlik ve yaraları sarma zamanıdır. İhtilallar, muhtıralar, cunta devirleri tarihin çöplüğüne çoktan atılmıştır. Türkiye’nin geleceği hukuk ve demokrasidir. Hiçbir çete, hiçbir paralel yapı, hiçbir terör örgütü bu zemini çatlatamayacak. Bunların sonu her daim hüsran olacaktır. Dünya görüşünüz neyi işaret ederse etsin hepimiz Türkiye’nin mensubuyuz. Hepimiz cennet vatanın parçasıyız. Başka bir Türkiye yok. Başka vatan coğrafyası da yok . ne yapacaksa demokrasiye bağlı kalarak yapacak ve başaracağız. Ülkemize kast edenlerden hesap sormak, bunların yaptıklarını burnundan getirmek hepimizin namus borcudur. Darbe karşısında dünyaya örnek olacak bir duruş sergileyen basın yayın organlarına özellikle teşekkür ediyoruz. STK’larımıza, sabaha kadar kesintisiz ezan ve sela okuyan imamlarımıza, seccadelerinin başında dua eden kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Dünyanın her yerinde sokağa çıkan vatandaşlarımıza, dost ve kardeş ülkelere teşekkür ediyoruz. Masum vatandaşlarımıza kurşun sıkan, bombalayan 240 kişinin ölümüne neden olan darbecileri şiddetle kınıyoruz. Hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine baş sağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Bugünler de geçecektir. Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun.15 Temmuz gecesi yaşananları bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. Tüm siyasi partilerimize, sayın İl başkanlarımızın şahsında, tüm halkımıza, her ilde meydanları dolduran ve demokrasi nöbeti tutan tüm vatandaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Siyasi Parti İl Başkanlarından Ortak Açıklama

Siyasi Parti İl Başkanlarından Ortak Açıklama

Siyasi Parti İl Başkanlarından Ortak Açıklama

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.