IKBY: Müzakerelere Hazırız

IKBY: Müzakerelere Hazırız

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin çağrısına yanıt verdi, Bağdat ile müzakerelere hazır olduklarını açıkladı.

A+A-

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Iraklı Şiilerin dini liderlerinden Ali es-Sistani'nin çağrısı üzerine Bağdat ile doğrudan ve ciddi müzakerelere hazır olduklarını açıkladı.

IKBY'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Ayetullah Ali es-Sistani'nin çağrısının memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

"Çoğu Kürdistan partileri temsilcileri olarak, büyük merci Sistani'nin çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz. Sistani'nin diyaloğa dönülmesi çağrısı başvurduğumuz yolla örtüşüyor. Diyalog, Bağdat ve Erbil arasında askıya alınan konuların çözümünde tek yoldur."

Açıklamada bu girişimin barış, toplumsal güvenliği sağlama ve şiddet ile tehdidi bertaraf etmede önemli olduğu belirtildi.

Irak diyalog için şart koydu

Irak’taki merkezi yönetim ise bu sabah yaptığı açıklamayla, IKBY'den Bağdat ile diyaloğa geçebilmesi için referandum sonuçlarını iptal etmesini istedi.

Sistani referandum sonrası yayımladığı mesajında, "Ülkenin bölünmesine yönelik girişimler ve kuzeyinin koparılmasından üzüntü duyuyoruz. Krizin çözümü için herkes anayasaya geri dönsün ve Federal Mahkeme'nin kararına uysun" ifadelerini kullanmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.