1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'HDP'nin Kongresi'nden Barış Çağrısı
'HDP'nin Kongresi'nden Barış Çağrısı

'HDP'nin Kongresi'nden Barış Çağrısı

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 5. Olağan Kongresi Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 5. Olağan Kongresi Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kongrede 43 kişilik Danışma Kurulu oluşturuldu.

"Çözüm Bizde" sloganıyla düzenlenen kongre on bin kişilik salonda yapıldı, içeri giremeyenler bahçeye kurulan sinevizyon ile kongreyi takip etti.

Kongrede yaklaşan seçimler ve "Kürt sorununun çözümüne" yönelik mesajlar verildi.

Seçimlerin temel belirleyicisinin HDP olduğunu söyleyen Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Önümüzde önemli bir seçim süreci var. Bu seçimler kimin cumhurbaşkanı ya da başbakan olacağı seçimler değildir. Asıl mesele; kriz üreten bu sistemin değiştirilmesi ve demokratik eşitlikçi yeni bir düzenin kurulması meselesidir. HDP, yeni dönemin siyasal gücüdür" dedi.

PARLAMENTO VE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin alacağı tavır iki eş genel başkanın gündemindeydi.

HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, parlamento seçimlerine içinde oldukları ittifakla gireceklerini vurgularken, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin ise tutumlarının çok net olduğunu ifade etti:

"Bizler kamuoyu önünde açık, şeffaf görüşmeler yapılması halinde tutum belgemizde de belirttiğimiz ilkeler çerçevesinde müzakereler ve ortak aday fikrine açığız. Eğer çağrımıza bir karşılık bulmazsak, en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girmek de güçlü bir seçenek olarak durmaktadır."

Kongrenin bir diğer gündemi "Kürt sorununun nasıl çözüleceği" ve "bunun iktidarın tekeline bırakılmaması"na yönelik oldu.

Bu anlamda muhalefetin de elini taşın altına atması gerektiği vurgulanırken, daha önceki çözüm süreçlerinde muhalefetin "ürkek davranması" nedeniyle sürecin iktidarın lehine geliştiği algısının ortaya çıktığı belirtildi.

Hem Buldan hem de Sancar, Kürt sorununun çözüm zemini olarak ise Meclis’i gösterdi:

AKP'deki 'itiraz' Arınç ve Çelik'le sınırlı kalmayacak; üç önemli isim gitmekle kalmak arasında

"Çözüm yeri diyalog ve siyasal mutabakat zemini olan parlamentodur. Çözümsüzlük siyasetlerine karşı ülkeyi bu çatışma ikliminden çıkaracak gerçek çözüm fikriyatı bizdedir" diyen Buldan, çözüm için atılması gereken adımları da eşit yurttaşlık, anadilde eğitim, güçlü yerel demokrasi ve yargı sisteminin yarattığı tahribatların giderilmesi olarak sıraladı.

Mithat Sancar ise seçimler yaklaştıkça Kürt sorununun başta iktidar olmak üzere kısır siyasi hesapların ve ikbal senaryolarının aracı haline getirildiğini söyledi.

İktidara "İmralı adına söz kurmayın, halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın, Abdullah Öcalan’ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak imkanları sağlayın" çağrısında bulundu.

Muhalefete de seslenen Sancar, "Tecrit meselesi, iktidarın tekeline ve manipülasyonlarına terk edilmeyecek kadar önemlidir. Barış konusunda belirleyici katkı sağlayacağı geçmişte defalarca kanıtlanmış bir aktörün şimdi de bu rolü oynamasını mümkün kılacak şartların yaratılmasını muhalefetin de talep etmesi lazım" dedi.

Kongrede Kürt sorununun çözümü noktasında katkı sunmak isteyen isimlerden de bir danışma kurulu oluşturuldu.

Şair Ahmet Telli, Yazarlar Ali Bayramoğlu, Hasan Cemal, Mehmet Altan, Siyasetçiler Tarık Ziya Ekinci, Ahmet Türk, Sırrı Süreyya Önder, Rıza Türmen, Sırrı Sakık, akademisyen Fatma Gök ile Oyuncu Kerem Fırtına’nın da yer aldığı isimlere Kürt sorunu başta olmak üzere ülke meseleleriyle ilgili danışılacak. Bu danışma kurulu bir anlamda partinin Merkez Yürütme Kurulu ile paralel çalışmalar yürütecek.

Danışma Kurulu'nda yer alan isimler şöyle:

Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu.

HDP’nin 5. Olağan Kongresi’nde mevcut başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden eş genel başkanlığına seçildi.

HDP 5. Büyük Kongresi’nde, Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden seçildi.

Ankara Spor Salonu’nda büyük bir coşkuya sahne olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi, yapılan seçimlerin ardından sona erdi. Bin 50 delegeden 806’sı oy kullandı.

Oylama sonucunda, 797 geçerli, 9 geçersiz oy ile Buldan ve Sancar ile 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek Parti Meclisi (PM), Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu seçildi.

Parti Meclis’inde ise ciddi bir yenilenmeye gidilerek, meclisin yarısından fazlası değişti.

HDP’nin 5. Büyük Kongresi’nde, iki yıl görev alacak Parti Meclisi ile Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu üyeleri belirlendi. 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5. Büyük Kongresi’nde, iki yıl görev alacak Parti Meclisi’nin asil ve yedek üyeleri ile Merkezi Disiplin Kurulu ve Uzlaşma Kurulu belirlendi. 

ASİL ÜYELER

İki yıl görev alacak Parti Meclisi’ne şu isimler seçildi: “Abdullah Zeydan, Ahmet Saymadi, Aleddin Erdoğan, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Alişan Şahin, Aydın Çetinkaya, Aylin Onursev, Ayşe Elif Ela Hasanoğlu, Berkat Kar, Besriye Tekgür, Bülent Uyguner, Cemalettin Yüksel, Cengiz Topbaşlı, Cihan Aydın, Çiçek Arıç, Dersim Dağ, Doğan Erbaş, Ebrü Günay, Elif Bulut, Emine İnan, Emirali Türkmen, Eylem Arzu Kayaoğlu, Fatma Çelik, Feleknas Uca, Feray Mertoğlu, Fırat Keser, Fikret Melih Çolakoğulları, Gülistan Ataş, Gültekin Koçdemir, Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Hacay Yılmaz, Hacer Elçin, Hacı Bayram Kızartıcı, Hakkı Saruhan Oluç, Halime Bayram, Hanım Binici, Hasret Alp, Hatice Akdağ, Hatice Betül Çelebi, Hişyar Özsoy, Hividar Özdemir, Işık Arcan, İbrahim Sungur, İdil Uğurlu, Kemal Bülbül, Latife Demirci Kahya, Leman Kiraz, Leyla Atsak, Livan Orman, Mahfuz Güleryüz, Mediha Azra Güllüpınar, Mehmet Raci Bilici, Mehmet Rüştü Tiryaki, Mehmet Saltoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Metin Uğurtepe, Muhammed Ayten, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Mustafa Güler, Naci Sönmez, Nazım Karakurt, Nazile Tursun, Nuray Özdoğan, Nuray Türkmen, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, Özcan Ay, Özcan Teker, Özgül Saki, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Perihan Ağaoğlu, Pero Dundar, Rıdvan Turan, Sait Taycı, Samet Mengüç, Sedat Şenoğlu, Semiha Şahin, Serhat Eren, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Servin Karakoç, Seval Çadırcı, Sevda Çelik Özbingöl, Sevgi Kişin Sazan, Sidar Karaçelik, Songül Tunçdemir, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatimoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turgut Öker, Turkut Çatar, Zeki Koç, Zeynep Nilgün Salmaner. 

YEDEK ÜYELER

Parti Meclisi’nde yer alan yedek isimler ise şöyle: Adem Demirağaç, Ahmet Yıldız, Alican Çakır, Aylin Hacaloğlu, Bahattin Karaman, Bedriye Irmak, Bedriye Yorgun, Beybün Aslan, Bülent Aşa, Dalha Kaya, Emin Ay, Engin Güleser, Erhan Basut, Erkan Mete, Erol Tunç, Ferit Aktepe, Haydar Üstündağ, Hüseyin Gencer Uçar, İsmail Anci, Kendal Soysal, Leyla Aygün, Lezgin Bingöl, Mahmut Çavlı, Mehmed Ali Yavuz, Mehmet Sabri Gül, Metin Özbadem, Murat Kalmaz, Musa Alkan, Musa Aydın, Mustafa Çampınarı, Necati Pirinççioğlu, Ömer Filitoğlu, Ramazan Doğru, Reşat Aşan, Rohat Gövercin, Sariye İnci, Serkan Baysak, Seydoş Daniş, Seyitbattal Taşdemir, Sinan Kaya, Şerif Bora, Şerif Durmaz, Tarık Zafer Yazıgan, Turhan Yıldırım, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Veli Aydoğan, Veysi Eski, Yakup Çelik, Yunus Parım.

MERKEZİ DİSİPLİN KURULU

Partinin yeni dönem Merkezi Disiplin Kurulu’nda, Adalet Aydın Sözkesen, Gülistan Koç, Gülseren Pusatlıoğlu Kaçaroğlu, Gülseren Tural, Hüseyin Gözen, Mehmet Karayılan, Mehmet Öner, Ahmet Eken ve Ömer Aşkara yer aldı. 

UZLAŞMA KURULU  

Uzlaşma Kurulu’nda ise şu isimler yer aldı: Deniz Yıldırım, Diba Keskin, Mustafa Yıldız, Necdet İpekyüz, Nusret Doğruak, Yıldız Bahçeci, Yüksel Akgün.

Partinin grup başkanvekili Meral Danış Beştaş, eski İnsan Hakları Derneği Başkanı Raci Bilici gibi isimler yer almazken, milletvekili Ömer Öcalan, bağımsız feministlerden Özgül Saki yeni parti meclisinde yer aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum