HDP'li Vekile: Sen Benim Vekilim Değilsin

HDP'li Vekile: Sen Benim Vekilim Değilsin

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü'e ait olan ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istenmesi olaya neden oldu.

A+A-

Askeri kontrol noktasında HDP’li Alican Önlü’ye, “Sen benim vekilim değilsin, seni vekil olarak kabul etmiyorum, HDP’li vekiller teröristtir” diyen astsubayın suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. 

HDP Milletvekili Alican Önlü'nün Meclis tarafından milletvekili aracı olarak tescil edilen ve eşi Hayriye Önlü'nün kullandığı otomobili 10 Haziran günü Tunceli girişindeki jandarma kontrol noktasında durdurulup ve burada yarım saat bekletilmesi ardından HDP'li Önlü ile görevli astsubay arasında tartışma çıkmıştı. Cep telefonu ile çekilen görüntüde söz konusu askerin, HDP’li Önlü’ye “Sen benim milletvekilim değilsin, seni milletvekilli olarak kabul etmiyorum. HDP’li vekiller teröristtir” dediği yansırken, bu sözleri kullanan astsubayın suç duyurusu üzerine HDP’li Önlü hakkında soruşturma başlatıldı. 

Valiliğin açıklaması şöyle: “Tunceli-Erzincan karayolu ilimiz Sütlüce yol kontrol ve arama noktasında 10 Haziran 2017 günü güvenlik güçlerimizce HDP Milletvekili Alican Önlü'ye ait araç, milletvekilin olmadığı anda durdurularak kontrol etmek istenmiştir. Araçta milletvekili Alican Önlü'nün eşi olduğunu beyan eden şahıs kimlik göstermek istememiş, güvenlik güçlerimizin görevlerini yerine getirmelerini, usulüne göre arama yapmalarını engellemeye çalışmış ve aracın milletvekili aracı olduğunu söyleyerek aranamayacağı gibi sözler söylemiştir. Daha sonra yol kontrol noktasına gelen HDP Milletvekili Önlü güvenlik güçlerimizle konuşmaya başlamış, aracının durdurulamayacağı, aranamayacağı gibi sözler söyleyerek, güvenlik güçlerimizin görevlerini yerine getirmelerini engellemeye çalışmıştır. Bahse konu yol kontrol noktasında bulunan güvenlik güçlerimiz görevlerini yerine getirmelerinin engellendiği yönünde şikayette bulunmuş ve konu hakkında gerekli soruşturma başlatılmıştır."

TARTIŞMA NASIL ÇIKTI

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’e ait olan ve eşi Hayriye Önlü’nün kullandığı otomobilin Tunceli kent girişindeki kontrol noktasında aranmak istendi. Hayriye Önlü, otomobilin bagajını açması istenince aracın TBMM tarafından milletvekili aracı olarak tescil edildiğini belirterek aratmak istemedi. Eşinin telefon etmesiyle kontrol noktasına giden Alican Önlü, görevli astsubay ile arasında geçen sert tartışmanın görüntülerini kendi twitter hesabından paylaştı.

Kontrol noktasına gelen ve jandarmalarla tartışan HDP Milletvekili Ali Önlü, kendisine ’terörist’ suçlaması yapıldığını ileri sürerek, görevli astsubaya "Sen FETÖ’cüsün" dedi. Videoya göre diyaloglar şöyle:

* Alican Önlü: Nedir? Teröristtir, yasaya dayanmıyorsa teröristtir. Yok ya, sen milletvekiline terörist diyorsun.

- Astsubay: Milletvekili şu an bizim işimizi yapmayı engelliyor.

* Alican Önlü: Yok ya, sen milletvekiline terörist diyorsun.

- Astsubay: Şu anda arkadaşları engelliyorsun. Ben diyorum ki bak, lafı saptırıyorsunuz, biz bunu haberlerde görüyoruz. HDP’li vekiller hakkında iddianameler var. Biz bunu haberlerde görüyoruz.

'SEN FETÖCÜSÜN'

* Alican Önlü: Senin bunu söylemeye hakkın yok. Sen yargı mısın? Senin komutanın FETÖ’cü, sen FETÖ’cüsün o zaman, sen FETÖ’cüsün, kesinlikle sen FETÖ’sün.

-Astsubay: Doğrudur, evet. Bu konuda bir şikayetin varsa git yap. Niye burada görevliyim o zaman?

* Alican Önlü: Kesinlikle sen FETÖ’cüsün. Bakın bu huzuru bozan FETÖ’cüdür. Senin komutanın yakalandı FETÖ’cü diye, daha ne o zaman, yargıdadır. O zaman sen de FETÖ’cüsün.

- Astsubay: Bizim işimizi engellemeyin.

* Alican Önlü: Bak burada benim yolumu kesti, FETÖ’cü diye tutuklandı 20 gün önce.

- Astsubay: Sıkışınca FETÖ’cü diyorsunuz.

* Alican Önlü: Sen diyorsun. Sen FETÖ’cüsün gerçekten. Yasalara uymayan kimdir, FETÖ’cüdür, yasalara uymuyorsun.

- Astsubay: Çekiyorsun değil mi, Ben sizi şikayet edeceğim.

Başka bir görevli: Şu anda suç işliyorsunuz.

* Alican Önlü: Çek, çek, ben de çekiyorum. Zaten suç duyurusunda bulunuyorum.

- Astsubay Bulun, bulun.

* Alican Önlü: Bulundum. Bir milletvekiline terörist demek, ne demek ya?

'BU BAYRAK İÇİN ÖLÜRÜM'

- Astsubay : (Yanında direkteki Türk bayrağını göstererek): Ben bu bayrak için ölürüm ölürüm, senin için ölmem, bayrak için ölürüm.

* Alican Önlü: Ya bu bayrak senin değil.

- Astsubay; (Parmağını sallayarak) Bu bayrak bizim.

* Alican Önlü: Elini indir, elini indir (Sesini yükseltip, jandarma görevlisini iterek) Elini indir, yav elini indir.

- Astsubay: Sen kimsin elimi indireyim. Görevimi yapmamı engelliyorsun. Çeksene sen, çekil sen.

* Alican Önlü: İnsanca konuş, çekmiyorum al, ceza yaz.

-Astsubay; Al git (aracını kast ederek)

* Alican Önlü: Ne yapacaksın? Bu araca ceza da yazamıyorsun. Milletvekili aracı diye bakın, farkı nedir, ayrıcalığı ne? Yasa yasa.

- Astsubay: Ben kabul etmiyorum kardeşim, senin vekil olduğunu kabul etmiyorum, etmiyorum.

* Alican Önlü: Sen kimsin la, sen yasa değilsin. Sen yasaların üzerinde değilsin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.