HDP'li Kars Belediyesi'ne Algı Operasyonu

HDP'li Kars Belediyesi'ne Algı Operasyonu

Kars Belediyesi’ni ziyaret ederek eşbaşkanlar ile görüşen Ermenistanlı turizmcilere yönelik tepkiler “karalama kampanyası”na dönüştü.

A+A-

Kars Belediyesi’ni ziyaret ederek eşbaşkanlar Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca ile görüşen Ermenistanlı turizmcilere yönelik tepkiler “karalama kampanyası”na dönüştü.

AK Parti ve MHP'ye yakın kişi ve kurumların Ermenistan’dan gelen turizmcilerin ziyareti üzerinden HDP’li Kars Belediyesi’ne yönelik tepkilerinde ki dil, üslup ve ifadeler dikkat çekiyor.

‘İTTİFAK’IN HDP ALERJİSİ

Azerbaycan diasporasının bölgedeki uzantılarının tepkilerine AK Partili il başkanı Adem Çalkın'da katılmıştı.

adem-calkin.jpg

AK Parti’nin Kars il başkanı Adem Çalkın, "Kars'ta bir takım çevrelerin Ermeni algısı oluşturmaya başladığını" iddia ederek "Şehirde estirilmek istenen Ermeni rüzgarına Kars Kalesi gibi set olmasını biliriz" diyerek tepki göstermişti.

Bu tepkinin ardından MHP’nin eski il başkanlarından ve İnsanlık Anıtı’nın yıkılmasındaki ifadelerin sahibi Oktay Aktaş’ın yerel medya da çıkan açıklamaları dikkat çekti.

oktay-aktas.jpg

Aktaş, “Önce Mahmut Alınak'ın Kars'ı tarihte bir Ermeni kentiymiş gibi yazdığı yazı; ardından HDP'li Kars Belediyesinin Ermenistan'dan gelen bir heyet ile buluşması tamamen bilinçaltlarındaki düşünceleri tamamen ortaya çıkarmıştır. Ayrıca Ermenistan'dan gelen heyettekiler ile Kars Belediye eş başkanlarının neşesi oldukça dikkat çekmektedir. Stratejik öneme sahip bir kentin belediye yöneticileri ile o il ile ilgili emelleri olan başka bir ülkenin heyetinin bu mutluluğu adeta verilen bir görevi başarmanın mutluluğu gibidir. Bu eş başkanlar ve küresel proje oyuncuları şunu unutmasın ki Kars'ın Türkiye Cumhuriyeti ve devleti ile Türk dünyası açısından stratejik önemi asla bitmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

ALGI OPERASYONU

HDP’li Kars Belediyesi’ne yönelik geliştirilen tepkisel açıklamaların tek merkezden organize edildiği belirtildi.

Bu tepkilerin odağında MHP’nin Iğdır eski milletvekili Sinan Oğan ve Iğdır merkezli ASİMDER isimli dernek bulunuyor.

MHP’den ayrılan eski milletvekili Sinan Oğan sosyal medya hesabı üzerinden, “BEKA sorunu görülmediği için Mitil atmaya gerek duyulmayan Kars Belediyesi MHP'den "Kürdistan" diyen HDP'ye geçti. Kars Belediyesi'nin ilk misafirleri Ermenistan'dan! Kars ve Iğdır'da BEKA sorunu hiç olmadığı kadar ciddidir! Başınızı İstanbul'dan biraz çevirin de buraya bakın!” diyerek ziyareti “beka” sorunu olarak ifade etti.

sinan-ogan-002.jpg

Sinan Oğan'ın açıklamasına Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile onlarca sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Eşbaşkan Bilgen, "İlk ziyaretçiler değil.İki ay içinde yurt dışından gelen 5 heyeti, yurt içinden gelen ikiyüze yakın heyeti kabul ettik. İnternet sitemizde çoğunu yayınladık. Biz halktan gizleyecek ve savunamayacağımız hiç bir şey yapmadık." ifadelerini kullandı.

Kuruluş amacı Ermeni karşıtlığı olan ASİMDER’in başkanı ise iddialarını daha ileri taşıdı. Dernek başkanı Göksel Gülbey, “Kars’ı Batı Ermenistan yapamayacaksınız” başlığıyla bir açıklama yayımladı.

goksel-gulbey.jpg

Batı Ermenistan’ın Kars ilinden başlayıp Güneydoğu bölgesine doğru olduğunu ve bu ziyaretlerin bu projenin bir parçası olduğunu belirten Gülbey, “…Ermenistan turizm şirketlerinin sekiz otobüs Ermenistanlı vatandaşı Kars’a getirmeleri hatta sayfalarında fotoğraf paylaşınca ‘Batı Ermenistan’a hoş geldiniz’ şeklinde yazmaları rastlandı olmaya gerek. Bizim aldığımız duyumlar ileride daha çeşitli görüşmeler ve aktivitelerin Kars’ta yapılacağıdır. Karşılıklı iş adamlarının ziyaret ve görüşmeleri, iki ülkenin basın mensuplarının karşılıklı ziyaret ve toplantıları en sonunda ise, Ermenistan Gümrü belediyesi ile Kars belediyesinin kardeş belediyesi olarak ilan edilmesidir” iddialarında bulundu.

Bir diğer açıklama ise, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’ndan (TADEF) geldi. TADEF başkan vekili Volkan Aydemir, Ermenistan’dan gelen bir heyetin Kars Belediyesini ziyaretine ilişkin “Bu ziyareti Türk-Azerbaycan diasporası olarak kabul edilemez buluyoruz” dedi.

volkan-aydemir.jpg

HDP'li Kars Belediyesi üzerinden geliştirilen tepkilerden biride Kafkas Üniversitesi’nde (KAÜ) eğitim gören 20 kadar Azerbaycanlı öğrenciden geldi.

Kars’ta bir parkta grup adına yapılan açıklamada, "… Azerbaycan Türkiye kardeşliği kimsenin koparamayacağı bir bağa dayanır. İki devletin halklarının bir birine olan saygı ve sevgileri göz önündedir. Türkiye bizim de vatanımızdır. Bunu da 15 Temmuz gecesi şehitleriyle tüm dünyaya duyurduk." ifadeleri yer aldı.

EŞBAŞKAN AYHAN BİLGEN'DEN AÇIKLAMA

HDP ve Kars Belediyesi'ne yönelik ifadelere Eşbaşkan Ayhan Bilgen sosyal medya üzerinden cevap verdi.

Bilgen, "Siyasi görüş farklılığından daha öncelikli olan insani değerler ve ahlaktır.Ayrım yapmadan hemşehrilerimizin yağmalanan kaynaklarının hesabını soracağız.Bize Azerbaycan dersi vermeye kalkanlar da Elçibey yönetiminin kimin desteklediği darbeyle düşürüldüğünün hesabını verecekler." dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
2 Yorum
İlgili Haberler