1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Kars 36 Spor’da Belirsizlik Sona Erdi
HDP Eş Genel Başkanı Sancar Kars'ta

HDP Eş Genel Başkanı Sancar Kars'ta

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, partisinin Kars'ta düzenlediği halk buluşmasına katıldı.

A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, partisinin Kars'ta düzenlediği halk buluşmasına katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, Kars’ta halkla buluştu.

PolitiKARS'ın MA'dan derlediği bilgilere göre; havaalanında davul zurna ile karşılanan Sancar, HDP il binası önünde Karslılara hitap etti. Sancar'a Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Kocaeli Milletvekili Faruk Gergerlioğlu, Van Milletvekili Muazzez Orhan'ın yanı sıra PM üyeleri ve MYK üyeleri, il eş başkanları, eski Kars Belediye Eş Başkanı Şevin Alaca da eşlik etti. 

‘BU DÜZEN BÖYLE DEVAM ETMEZ’

Kars’ın, kadim, halkların ve inançların kültürlerin bahçesi olduğunu hatırlatan Sancar, “Kars, bütün farklılıkların bir arada barış içinde yaşamak kültürünün en güzel örneklerini veren şehirlerimizdendir. İşte bu özellikleriyle Kars HDP fikriyatının da kök verdiği, boy verdiği topraklardandır. HDP bu kültürle sizlerin bu birlikte yaşam anlayışı ve onurlu mücadelesi ile doğmuştur, büyümektedir. Kars’ın sorunlarını biliyoruz, ülkenin sorunları gibi burada da halkımız çok çeşitli sıkıntılarla, yokluklarla, yoksulluklarla baş başa bırakılmıştır. Karşımızda gaspçı bir iktidar var. Halkın emeğini ve ekmeğini gasp ediyor. Halkın özgürlüklerini ve halkların iradesini gasp ediyor. Bir avuç yandaşa ve zengine halkın emeğinden çalarak servet aktarıyor. Hayvancılık konusunda Ortadoğu'nun en büyük merkezlerinden biri olabilecek bu şehir, bugün hayvancılığı bitmekle karşı karşıya olduğu bir yer haline gelmiştir. Neden? Neden bu sömürü, talan, yandaş, saray düzendir. Halkı açlığa, işsizliğe mahkum ederken saraylarda ve bir avuç sermaye merkezlerinde halkın kaynakları toplanıyor. Bu düzen böyle devam etmez. Bu düzen değişecek mutlaka değişecek bizimle değişecek sizinle değişecek” dedi. 

‘HALKIN İRADESİ GASP EDİLDİ’

İktidarın halkın iradesini gasp ettiğini ifade eden Sancar’ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle: “İktidar halkın iradesini gasp ediyor. En açık örneği kayyım rejimidir. Evet, irademizle belediye başkanı ve meclis üyeleri seçtiniz ama bu iktidar buna tahammül edemedi. Çünkü iradeyi tanımayan halkı saymayan bir anlayışa sahiptir. Kaynakları kesildi, belediyeden elde ettikleri rantlar kesildi, HDP’nin bir uçtan bir uca ülkenin dört bir tarafında büyümesinden korktu kayyım uygulamasını devreye soktu. Kayyım uygulamasından önce Kars belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz burada halk için hizmet ve toplumcu belediyeciliğin en güzel örneklerini verdiler. Halkların inançların bir arada barış içinde, eşit bir şekilde yapabileceklerinin en güzel uygulamalarını gösterdiler. Bu iktidar ve bu rejim bundan korktu. Başka şehirlerimizde olduğu gibi halklarımızın iradesinin birleşmesinden paniğe kapıldı. 

BİR MİLİM TAVİZ VERMEYECEĞİZ

Şimdi de öyle halkların iradesi birleşince burada Kars’ta olduğu gibi Kürtlerin, Terekemelerin, Azerilerin iradesi özgürlük demokrasi ve demokrasi için birleşince bu iktidar korkuyor, bu rejim panikliyor. Ama boşuna, biz halkların iradesini bir araya getirme mücadelemizden bir milim taviz vermeyeceğiz. Baskılar, gözaltılar tutuklamalar keyfi yargılamalar bizi bu yolumuzdan alıkoyamaz. En yoğun baskıyı yaşayan şehirlerden biri burası. Onlarca yüzlerce gözaltı yaptılar. Pek çok arkadaşımız cezaevlerinde ama cezaevlerindeki arkadaşlarımız da başları dik onurlu duruşlarıyla bu iktidara korku salmaya devam ediyor. 

İTTİFAKI BÜYÜTECEĞİZ

Bizler bu ülkede yeni bir başlangıç, demokratik dönüşümün yolunu açmak istiyoruz. Barışın zeminini inşa etmek istiyoruz, emeğin hakkını alacağı bir düzen kurmak istiyoruz. İşte bu amaçla Emek ve Özgürlük İttifakını oluşturduk ve şimdi bu ittifakı büyütmek için çalışıyoruz: Emek ve Özgürlük ittifakının değerini en iyi bilecek şehirlerden biridir Kars’tır. Kars, Türkiye’de devrimci mücadelenin, emek ve demokrasi mücadelesinin, sol ve sosyalizm mücadele kültürünün en önemli kaynaklarından biridir. İşte biz bütün bu kaynakları ve güçleri bir araya getirmeyi hedefliyor. Emek ve Özgürlük İttifakıyla bu ittifakı büyüterek oluşturacağımız büyük Demokrasi İttifakıyla gerçek alternatifi oluşturuyoruz. Bu halk iki seçeneğe mahkum değildir. Bizler ve sizler hiç kimseye mecbur değiliz. Bizlerin iradesi, programı, birikimi var kararlılığı var. Biz bu ülkeye barışı demokrasiyi, özgürlüğü getirmek emeğin hakkını alacağı bir düzen kurmak için halklara güveniyoruz. Tek mecburiyetimiz sizlere karşıdır. Sizlere mecburuz, mücadeleye mecburuz. 

DESPOT REJİMLER KADIN MÜCADELESİNDEN KORKUYOR

Barışı kurmak için sizlere karşı sorumluyuz bizim mecburiyetimiz de sorumluluğumuz da bu ülkeyedir. Bu ülkenin emekçilerinedir, bu ülkenin halklarınadır,  bütün inanç gruplarınadır, gençlerine ve kadınlaradır. En zalim iktidarların en büyük korkusu kadın mücadelesidir. Bunu biliyorsunuz. Bunu her gün yeni örneklerle yaşıyoruz, Diktatörler despotlar tekçi ve erkek zihniyetine sahip olan yönetimler kadın mücadelesinden çok korkuyorlar. İşte İran'da yaşanan son örnek. Jîna Mahsa’yı hunharca katlettiler. Bu zihniyet karşısında büyük bir kadın direnişi ve halk mücadelesi buldu. Bu rejimleri, bu erkek egemen despot yönetimleri kadın mücadelesi korkuyorlar. Haklılar korkmakta çünkü kadınlar ayağa kalktığı zaman önlerinde hiç bir zorba duramaz. HDP kadın partisidir. HDP’nin önünde duramayacaklar, duramayacaklarını ortaya koyacağız. 

AYNI ZİHNİYET

Bir başka kadın cinayeti. Süleymaniye'de Nagihan Akersel bir akademisyen, bir yazar, araştırmaca ve kadın hareketi öncülerinden. Süleymaniye'de bir suikastla katledildi. Jîna Mahsa’yı katleden zihniyetle Nagihan Akarsel’i katleden zihniyet aynı. Kadınlardan kadın mücadelesinden korkuyorlar ama bu korku onların sonunu getirmeye engel olamayacaktır. Bir de gençlerden korkuyorlar.

GENÇLERİ İŞSİZLİĞE MAHKUM ETTİLER

Gençlerden korkmakta haklılar. Gençleri işsizliğe, umutsuzluğa, geleceksizliğe mahkûm eden bir rejim ve iktidarla karşı karşıyayız. Kars’a bakın gençlerin büyük bir kısmı göç ediyor. Neden? İş yok, hizmet yok yok. O zaman başka şehirlere hatta başka ülkelerde gelecek arıyorlar. Ama biz bunu durduracağız. Gençler kendi hayatlarını bugünü ve geleceği ellerine alacaklar, onlar bu ülkeye demokrasiyi de barışı da özgürlüğü de emekten yana hakça bir düzeni de gençler öncülük yaparak kuracaklar. HDP gençlerin partisidir aynı zamanda. 

BARIŞ VAZGEÇEMEYECEĞİMİZ BİR HEDEFTİR

Her gün inanç istismarı halklar arasına nefret sokan politikalar. Bu ülkeyi ayrıştırarak bu rejim devam edebileceğini düşünüyor ama yanılıyor. Bizler nefreti bu ülkeden söküp çıkaracağız. Bu topluma kini düşmanlığı yok edecek politikalar anlayış ve irade bizlerdedir. Halkların özgür, inançların eşit olacağı bir ülke kuracağız. Gücümüz var, inancımız var irademiz var. Barış asla vazgeçmeyeceğimiz bir hedeftir. Kürt sorununa demokratik çözümün tek yolu vardır müzakere diyalog ve demokratik siyaset. İşte bu zemini hazırlamak ve bu yolu açmak için HDP olarak her türlü bedeli göze alıyoruz ve mücadeleyi kesintisiz sürdürüyoruz., Savaş politikalarına son vereceğiz. Bu ülkenin bugününü ve geleceğini ipotek altına alan savaş politikalarını hep birlikte durduracağız. Ülke içinde savaş bölgede savaş düşmanlık düşmanlaştırma politikaları bütün halklara zarar veriyor. En çok da emekçilere, gençlere, yoksullara zarar veriyor. Çünkü her askeri araç, her mermi yoksullardan, emekçilerden, gençlerden çalınmış paradır, gelecektir. O nedenle savaşlara karşı dimdik ayakta duracağız. Savaşlara karşı en geniş birlikteliği kuracağız. Tek yok barıştır. Çözüm için tek yol demokratik siyasettir. Tek yol müzakere ve diyalogdur. Biz bunu bu ülkeye mutlaka getirme sözü veriyoruz. 

ÜLKENİN SOMUT PROGRAMA İHTİYACI VAR

Bütün diğer muhalefet partilerine da çağrı yapıyoruz. Kürt sorunuyla ilgili sözler söylüyorlar iyi güzel. Bazen daha da fazlasını söylüyorlar ama daha somut planlara ihtiyaç var. Bu ülkenin daha somut barış ve çözüm programına ihtiyacı var. Bu ihtiyacı gidermeden halka güzel sözlere söyleyerek ya da tabutlarla klişelerle bu sorun çözülmez. Bu sorun çözülmedikçe de bu ülkede demokrasiyi de adaleti de özgürlüğü de kuramayız. O nedenle çözüm ve barış özgürlük demokrasi ve adalete eşitliğe giden yolun temelidir. Bunun da hep birlikte başaracağız. İnanın bizler güçlerimizi birleştirdikçe çözümü daha da kuvvetli bir şekilde ortaya koyacağız. Çözüm biziz. Çözüm kurduğumuz ittifak, bunu daha da büyüyecek demokrasi bloğudur. Bunu büyüttükçe ne bugünkü rejime ne de eski rejimi yeniden canlandırmak isteyenler mahkum olmayacaktır. Başka yol mümkün. O yol bizleriz. O yol; HDP, o yol Emek Özgürlük İttifakı ve halkların, yoksulların, kadınların, emekçilerin, emeğidir. Başaracağız inanın arkadaşlarım mutlaka başaracağız mutlaka kazanacağız. Siz de bu güç bu irade ve kararlılık oldukça bize düşen bunun hakkını vermektir. Sözümüz var; ülkeye demokrasiyi de barışı da emek ve özgürlük düzenini de mutlaka getireceğiz. Hep birlikte kazanacağız.”

Konuşmasının ardından Sancar ve beraberindeki heyet, esnaf ziyareti yaptı.

...haberin uzantısı

SANCAR, 'GERÇEK ALTERNATİF BİZLERİZ'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kars’ta ziyaretlerinin ikinci gününde kentteki gazetecilerle bir araya geldi.

Kars’ta iki gündür hem kentin hem de ülkenin sorunlarını konuştuklarını söyleyen Sancar, “Bugün çeteler, mafyalar adeta ülkenin meşru yönetim odakları haline getirmişlerdir. Bir mafya çete zihniyeti yönetimde ve hayatın her alanında yaygınlaştırılmıştır. Bunun adı çöküş iktidarıdır bunun adı toplumu en değerlerden mahrum etme operasyonudur” dedi.

‘AMACIMIZ ADALET SEFERBERLİĞİNİ BÜYÜTMEK’

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Sancar, iktidarı eleştirerek şunları söyledi: “Adaletsizlik yargı alanındadır, halkın iradesini yok sayma konusundadır, halkın ekmeğini gasp etme alanındadır. Adaletsizlik gençlerin bugününü ve yarınını ipotek altına alma politikalarındadır. Adaletsizlik seferberliğine karşı yapmamız gereken, bir adalet seferberliği oluşturmak ve bunu büyütmektir. Bizler ittifak politikalarımızı da bir adalet seferberliğini başlatmayı hedefliyoruz. Başlattık yola çıktık şimdi amacımız adalet seferberliğini büyütmek ve çözüm gücü haline getirmektir. Çözümün bizde olduğunu, çözüm gücünün halkların bir arada mücadelesinde olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Söylemeye devam edeceğiz. Adalet alanında yaşanan bu büyük kriz yani adaletsizlik seferberliği toplumu adeta bir şiddet sarmalına sürüklemiştir. Artık şiddet günlük hayatın her alanındadır.

‘POLİTİKALARIMIZI HALKLA İSTİŞARE EDEREK OLUŞTURUYORUZ’

Yine adaletsizliğin bu kadar yaygınlaştırılması çeteleşmeyi de teşvik etmektedir. Bugün çeteler, mafyalar adeta ülkenin meşru yönetim odakları haline getirmişlerdir. Bir mafya çete zihniyeti yönetimde ve hayatın her alanında yaygınlaştırılmıştır. Bunun adı çöküş iktidarıdır bunun adı toplumu en değerlerden mahrum etme operasyonudur. Buna karşı yapmamız gereken şey güçlerimizi birleştirmektir. Bizler HDP olarak kurduğumuz Emek ve Özgürlük İttifakı ile birlikte her yerde halkın sesine kulak vermek için her türlü çabayı harcıyoruz. Yolumuzu masa başında, parti merkezlerinde belirlemiyoruz. Politikalarımızı halkla istişare ederek halkı dinleyerek onlarla sürekli etkileşim içinde kalarak oluşturuyoruz. Bundan sonra da bütün temel konularda aynı politikaları izlemeye devam edeceğiz. Emek ve Özgürlük ittifakı büyüyecektir. Önümüzdeki hedef bu ittifakı en geniş kesimlere, ezilenlerin, yok sayılanların tümünü kapsayacak bir genişliğe ulaştırmaktır. Bu amacımıza ulaşmamız için de çok daha fazla çalışmamız gerektiğinin farkındayız. Halkımız bilsin ki bir alternatif vardır.

‘HALK GERÇEK BİR ALTERNATİF VE HAKİKİ BİR UMUT ARIYOR’

Emekten yana sömürüye karşı adaletsizliği ortadan kaldıracak adaleti savunan bu baskılara karşı duran, özgürlüğü savunan yalan iktidarına karşı hakikatin peşini bırakmayan bir alternatifi mutlaka inşa edeceğiz. Sadece seçimler için seçimlerden sonra da yeni bir başlangıç demokratik ve özgürlükçü, emekten yana bir değişimin dinamik, motor gücü haline geleceğiz. Şimdi yaptığımız şey bütün bu adaletsizliklere karşı en geniş kesimlerin mücadele ortaklığını sağlamaktır. Eğer bunu başarırsak ki başarmamak için bir neden yok başarmamak gibi bir lüksümüz yok, bunu başarırsak bu iktidarı, bu rejimi durdururuz. Bu rejimi değiştiririz, iktidarı değiştiririz. Halk gerçek bir alternatif ve hakiki bir umut arıyor. Gerçek alternatif bizleriz, umut bizlerdedir. Çözüm biziz buna halkımız inansın. İki kutba mahkum değiliz, mevcut rejimin bu talana, yalana, soyguna, sömürüye dayanan rejimine mahkum değiliz. Ama bu rejimi küçük rötuşlarla başka kadrolarla devam edecek projeleri de kabul etmiyoruz. Bunlara mahkum olmadığımızı bütün halkımız bilsin.

‘HALKLARIN ÖZGÜR YAŞAYACAĞI BİR GELECEĞİ MUTLAKA ARMAĞAN EDECEĞİZ’

Bizler Türkiye’de gerçek ve kalıcı barışın herkese eşit ve özgür bir yaşam sağlamaktan geçtiğine inanıyoruz. Anayasa tartışmaları da dahil olmak üzere her türlü tartışmaya bu çerçevede açığız. Eğer eşit yurttaşlık temelinde demokrasiyi yerele yayarak güçlendirecek bir yol açılacaksa biz bu yolda bütün gücümüzle katkıya, öncülüğe hazırız. Biliyoruz ki iktidar şimdi anayasa tartışmalarını ortaya atmakla başka bir gündem de yaratma peşindedir. Ama istediği amaç ve saikle hareket etsin fark etmez, bu ülke şimdi hemen bu mümkün değilse, yarın özgürlükçü demokratik bir anayasaya kavuşacaktır. Bunu gerçekleştirecek güç de bizler, Emek ve Özgürlük İttifakı ve bunun yaratacağı büyük demokrasi bloğudur. Bu ülkeye gerçek anlamda inançların eşit, halkların özgür yaşayacağı bir geleceği mutlaka armağan edeceğiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler