Gürcistan'dan Türkiye'ye 'Mevsimlik İşçi' Gelecek

Gürcistan'dan Türkiye'ye 'Mevsimlik İşçi' Gelecek

Covid-19 nedeniyle geçişleri yasaklanan mevsimlik işçilerin Gürcistan'dan Türkiye’ye gelebilmeleri için yapacakları başvuru aşamaları belli oldu.  

A+A-

Covid-19 nedeniyle geçişleri yasaklanan mevsimlik işçilerin Gürcistan'dan Türkiye’ye gelebilmeleri için yapacakları başvuru aşamaları belli oldu.  

Gürcistan, Covid-19 nedeniyle mevsimlik işçilere uyguladığı yasağı bugüne kadar sürdürmüştü.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirus (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye ve Gürcistan arasındaki sınır kapılarından yaya geçişleri karşılıklı olarak durdurulmuş, daha sonra Türkiye (İran hariç) uygulanan yasağı kaldırdığını açıklamıştı.

Türkiye’nin tek taraflı Gürcistan'dan gelecek Gürcü vatandaşlara kapılarını açmasına rağmen Gürcistan uyguladığı yasağı bugüne kadar sürdürdü. 

GÜRCÜ KADINLAR PROTESTO ETMİŞTİ

Gürcistan'ın vatandaşlarına uyguladığı yasaklara karşı, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi'nde her yıl çay ve fındık tarımında çalışan ve Artvin Kemalpaşa Ilçesinde bavul ticareti yapan onlarca kadın Gürcistan'ın gümrük kapılarını açması için protesto eylemleri gerçekleştirmişti. 

Kadınların kapıların açılması için günlerce sürdürdüğü protesto eylemi Adjara Özerk Cumhuriyeti'nin Başkenti Batum’da Lenin Caddesi'nde bulunan parlamento binasının karşında kurdukları eylem çadırıyla devam ediyor. 

NASIL GELECEKLERİ BELLİ OLDU

Hopa TSO Başkanı Osman Akyürek Gürcistan Trabzon Başkonsolosluğu ziyareti esnasında konuyu Başkonsolos ile görüşerek sürecin hızlanması için girişimde bulunmuştu. Gürcistan hükümeti tarafından altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mevsimlik işçilerin Türkiye’ye gelebilmeleri için yapacakları başvuru aşamaları belli oldu.   

Başkan Akyürek yaptığı değerlendirmede süreç hakkında izlenmesi gereken adımları sıraladı.   

Buna göre, mevsimlik işçilerin Gürcistan’dan çıkabilmeleri için;  

  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir kişi ya da firma, mevzuata uygun bir şekilde notere onaylatılmış, ilgili Gürcistan vatandaşının kişisel bilgilerinin (adının, soyadının ve Gürcistan kimlik numarasının) yer aldığı, 3 aylık bir davetiyenin aslını davet ettiği Gürcistan vatandaşına gönderir.    
  2. Gürcistan vatandaşı davetiyenin aslını (ya da taranmışını) Gürcüceye tercüme ettirir.   
  3. http://abroadworkers.moh.gov.ge (Site kısa süre içinde aktif hale gelecek)  İnternet adresinde bulunan formu davet edilen Gürcü vatandaşı doldurur ve davetiyenin Gürcüce ve Türkçe halini siteye yükler.    
  4. İncelemenin sonucu başvuru formunu doldurduktan sonraki 7 takvim günü içinde başvuru sahibine bildirilir.   
  5. Gürcistan’dan çıkışına izin verilen mevsimlik işçilerin Türkiye ye girdiklerinde Yabancı Uyruklu Mevsimlik İşçileri (YUMI-Net) web uygulaması üzerinden çalışma muafiyeti başvuru formunu doldurmaları gerekmekte. 

Tüm işlemler Sonrası Türkiye ye giriş yapacak yabancı işçiler 3 ay çalışma izni almış sayılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.