Gazeteci Oğuz Güven Tutuklandı

Gazeteci Oğuz Güven Tutuklandı

12 Mayıs’ta gözaltına alınan cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven tutuklandı. Güven ile birlikte tutuklu Cumhuriyet çalışanı/yöneticisi sayısı 13 oldu.

A+A-

12 Mayıs’ta gözaltına alınan cumhuriyet.com.tr Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven, tutuklandı.

Güven hakkında, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüyle ilgili bir haber nedeniyle "terör örgütü propagandası" ve "kişinin hatırasına hakaret" suçlamaısyla soruşturma açıldı.

12 Mayıs günü sabah saatlerinde evinden gözaltına alınan Güven hakkında Başsavcılık 7 gün gözaltı süresi kararı verdi.

Güven bugün adliyeye sevk edildi. Savcı Celal Sarıdere'ye ifade veren Oğuz Güven çıkarıldığı 2. Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklandı.

oguz-guven.jpg

Nedim Şener'in tweetleri

Oda TV davasından yargılanıp beraat eden gazeteci Nedim Şener, cumhuriyet.com.tr'de yayınlanan "İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper'i kamyon biçti" haberi üzerine "Sevgili Orhan Erinç büyüğümüz, şu başlığı atan hayvanı Cumhuriyet çatısı altında tutmayın" tweeti attı.

Güven tweetten saatler sonra gözaltına alınması üzerine çok sayıda gazeteci ve sosyal medya kullanıcısı Şener'e tepki gösterdi. Şener bunun üzerine bugünkü yazısında savcılık soruşturması belgesini yayınlayarak soruşturmanın 10 Mayıs tarihli olduğunu, kendi tweetinin 11 Mayıs tarihli olduğunu belirtti.

Oğuz Güven'in ifadesi

"Tamamen yanlışlık sonucu internetin getirdiği rekabet ve hız faktörleri göz önünde bulundurularak bir an önce haberi duyurmak amacıyla bu şekilde bir yanlışlık meydana gelmiştir. Kesinlikle “Başsavcıyı kamyon biçti” şeklinde tweet girilmek istenmemiştir. Ayrıca söz konusu tweet girildikten 55 saniye sonra suça konu tweet kaldırılıp “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper kamyon kazasında feci şekilde can verdi” şeklinde düzeltilmiştir. Bu da ilk tweetin sehven girildiğinin göstergesidir. Söz konusu tweetle ilgili haberin içeriği birlikte incelendiğinde herhangi bir şiddet çağrısı, terör örgütünün övülmesi, amacı ya da teşvik söz konusu olmadığı ortaya çıkacaktır. Bu olay kapsamında suç kastımın olmadığı anlaşılacaktır. Kaldı ki haber içeriğinde Başsavcının vefatından duyduğum üzüntüyü dile getirerek duygularımı ve ayrıca FETÖ yapılanmasına karşı düşüncelerimi de aktardım. Hemen akabinde “insanlık utancı” şeklinde tweet attım. Ayrıca suça konu tweetin altına Emre Uslu ve Tuncay Opçin gibi firari FETÖ/PDY sanıklarının yorumlarından duyduğum rahatsızlığı belirtmek üzere “FETÖ'cü Emre Uslu'dan kazada ölen başsavcı için skandal sözler” şeklinde internet sitemizde haber geçip, içeriğinde de başsavcının şehit olmasına sevinenleri ağır biçimde eleştirdik. Suçlama konusu haberle ilgili yaklaşımımız bu içerikle değerlendirilmesiyle daha doğru şekilde yorumlanacaktır. Bu nedenle attığım tweetlerin tümüyle değerlendirilip yapılan haber içeriklerinin birlikte göz önüne alınarak atılı suçların amaçlanmadığı anlaşılacaktır. Bu nedenle tüm tweet ve haberlerim incelenerek hakkımda takipsizlik kararı verilmesini istiyorum. Dosyaya sadece silinen tweeti koyup haberin kendisini ve daha sonra yaptığımız haberleri almazsanız yanlış anlaşılma olabilir. 

Trafik kazalarına ilişkin haberlerde “TIR biçti, kamyon biçti” deyimi çok sık kullanılmaktadır. Bunda hiçbir kötü niyet yoktur. Şu da hatırlanmalıdır ki günlük attığımız tweet sayısı 200-300 arasıdır. Bu da ayda 6-9 bin ya da 100 bin tweet demektir. Bu kadar çok sayıda tweet ve internet medyasındaki rekabetin getirdiği acelecilikte böyle yanlışlıkların olabileceği göze alınmalıdır. Merhum başsavcının ilk FETÖ iddianamesini hazırlayan başsavcımız olması daha da acele etmemize neden olmuştur. Hiçbir suç işleme amacımız yoktur. Tüm haberlerimize bakıldığında merhum başsavcıya ilişkin en ufak kötü niyetimizin olmadığı ortaya çıkmaktadır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.