Erdoğan'dan Referandum ve Seçim Açıklamaları

Erdoğan'dan Referandum ve Seçim Açıklamaları

Erdoğan, Doğu Afrika gezisi öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erken seçimin söz konusu olmadığını söyledi, referandumla ilgili "halkın sıcak baktığını" belirtti, kampanyaya dair "Meydanlarda olmamıza engel durum yok" dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tanzanya, Mozambik ve Madagaskar'ı kapsayan Doğu Afrika gezisinin ilk durağı Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'a hareketi öncesi İstanbul’da Atatürk Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, basın mensuplarının soruları üzerine referandumdan sonra seçimin söz konusu olmadığını belirtti, referanduma dair konuştu.

Seçim

“Milletimiz onaylıyorsa onaydan sonra hemen bir seçim söz konusu değil. Ondan sonra bir seçim süreci var. 2019’da tekrar millete gidilecek. Millet ne karar verecek? Onu da görmek gerekiyor. Ondan sonra bu adımları atalım.

“Özellikle partili bir cumhurbaşkanı süreci bir defa bu işin en farklı yönü olacak. Özelikle Türkiye'nin geleceğe yönelik performansını arttırıcı kararlar almasının gereğine inanıyoruz.”

“Rejim değil sistem değişikliği”

“Her ne kadar birileri rejim değişikliği diyorsa da alakası yok. Bu bir sistem değişikliğidir. Bu sistem değişikliği de kusura bakmasınlar kısa süre önce başlamış değil. Cumhuriyetimizin kuruluşuna dayanır.

“Hani tek adam diyorlar ya, cumhuriyetin kuruluşunu bilmezlerse bunu bilemezler. Milletimizin vereceği karar bizim için baş göz üzerinedir. Ama 2019’da seçim yapılır, yeni partili cumhurbaşkanı seçilir.”

MHP’li bakan

“Ülkemizle alakalı açıklamaları henüz erken buluyorum. Bu sürecin parlamento aşaması başarıyla sonuçlanmıştır. Şimdi gerçek sahibine, millete gideceğiz. Milletimizin bu referandumda vereceği karar ne olacak? Bunu görmek lazım.”

Kabine

“Partili cumhurbaşkanı kabinesini oluştururken artık bağlayıcı niteliği olmayan bir süreçtir. Parlamentodan değil parlamento dışı bir kabine oluşturacağı için birinci derece önem arz ediyor. Parlamento içinden de kişiler alabilir. O günkü şartlar bunu belirleyecektir. Güçlü bir kabine ülkemizin menfaatine olacaktır.”

Referandum kampanyası

“Bizim meydanlarda olmamıza engel bir durum yok. Pek çok etkinlik olacaktır. Arkadaşlarımızla değerlendirmelerimizi yaparız sonra meydana çıkar mıyız çıkmaz mıyız… Ben şu an zaten meydanlardayım. Bunları konuşuruz. Bir cumhurbaşkanı olarak, cumhurbaşkanlığı üzerinde bir geleceğin hazırlandığı süreç herhalde bizi de ilgilendirecektir.

Anket ve referandum tahmini

“Anketler var da biraz erken oluyor bu. Halkımızın referandumla birlikte partili cumhurbaşkanlığına sıcak baktığı ve çok ciddi bir oranla buna yaklaştığını görüyoruz. Zaten böyle bir şey olmasa biz de böyle bir şeyin içinde olmayız onu da çok açık söyleyeyim.”

Trump ve Ortadoğu

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Sayın Trump birçok açıklamalar yapıyor ve biz de bu açıklamaları şu anda izliyoruz. Köprüler vesaire demiryolları ondan öte şu anda Ortadoğu'yu düşünüyoruz. Trump'ın Ortadoğu'daki tavrı ne olacaktır? Çünkü Ortadoğu şu anda kaynıyor. Şu anda Ortadoğu ile ilgili bazı söylemler kulağımıza geliyor ki bu söylemler doğrusu rahatsız edicidir. Onun için tabii bunları oturup değerlendirmek gerekecek." ifadelerini kullandı.

"Biz toprak bütünlüğüne saygı duyulan bir Ortadoğu'dan yanayız. Parçalı bir Ortadoğu'yu asla düşünmüyoruz ve bu doğru olmaz. Bu Ortadoğu halklarının bir defa kendisine saygısızlık olur. Böyle bir düşünceye biz Türkiye olarak 'evet' diyemeyiz. Onunla ilgili de tabii özellikle ben Sayın Trump'a yapacağız ziyarette ki randevu ne zamana verilir, şu anda bilemiyorum. Arkadaşlarımız, Dışişleri bununla ilgili görüşmelerini, çalışmalarını sürdürüyorlar. O görüşmede bunları tabii A'dan Z'ye kendileriyle müzakere edeceğiz, ele alacağız.

“Ortadoğu'nun en güçlü ülkesi Türkiye'dir ve belirleyici ülkesi Türkiye'dir. Ortadoğu ile yakından uzaktan ilgisi alakası olmayanlar kalkıp da Ortadoğu'yla ilgili hakikaten çok çok tarihi bir yanlışın içerisine düşerek, bir karar verirlerse bu tabii dünyamız için insanlık için isabetli olmaz diye düşünüyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.