1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Niksar, Kamping Festivaline Ev Sahipliği Yapacak
Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne Bombalı Saldırı

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne Bombalı Saldırı

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor.

A+A-

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne bu sabah bombalı araçla saldırı düzenlendi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, saat 11.15 itibariyle yaptığı açıklamada saldırıda 3 polisin hayatını kaybettiğini, aralarında sivillerin de bulunduğu 14'ü ağır, 146 kişinin yaralandığını belirtti.

Malatya yolu üzerindeki, Sürsürü Mahallesi Çayda Çıra Kavşağı'nda bulunan Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne saldırı saat 09.20'de yapıldı.

DHA’nın geçtiği bilgiye göre, bomba yüklü araç kent merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan dört katlı Emniyet Müdürlüğü'nün hemen yanındaki otoparka giden yolda infilak ettirdi. 

Haberin Uzantısı

YAYIN YASAĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Elazığ'daki saldırıyla ilgili geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

Başbakanlığın yazısıyla, saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

RTÜK, yayın yasağı talebinin Başbakanlıktan geldiğini açıkladı.

RTÜK’ten açıklama

RTÜK’ün resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 7. maddesinde ‘Milli Güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda’ geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir.

18 Ağustos 2016 tarihinde Elazığ  İlinde meydana gelen patlamanın da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili olarak Başbakanlığın 18.08.2016 tarih ve 02673 sayılı yazısı ile geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür.

“Medya hizmet sağlayıcıları anılan patlamaya ilişkin olarak yapılacak yayınlarda 6112 sayılı Kanun’da ve diğer Kanunlarda sayılan yayın ilkelerine uyulması, toplumda korku, panik ve kargaşa oluşturabilecek, terör örgütlerinin amaçlarına hizmet edebilecek yayınlardan kaçınılması ve bu çerçevede;

Yayın yasağı;

- Patlamaya ilişkin olarak, patlama anı, patlama sonrası olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, varsa patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntü, görsel öğe ve benzeri unsurlara ve bunlarla ilgili abartılı anlatımlara,

- Olayın aydınlatılması, şüphelilerin yakalanması ve irtibatlarının deşifre edilmesinin engellenmemesi için, resmi makamlarca yapılan açıklamalar dışında olaya iştirak etme şüphesi bulunan kişilere, bu kişilerin bulundukları yerlere, kullandıkları araçlar ve benzeri diğer hususlara,

Yayınlarda kesinlikle yer verilmemesini içermektedir.

Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.