1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS

  4. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Kars’ta
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Kars’ta

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci Kars’ta

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İş Dünyası Temsilcileri Toplantısı"na katılmak üzere Kars’a geldi.

A+A-

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Nahcıvan’ı çok güzel bir yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getireceklerini belirterek, “Nahcıvan’dan 100 milyon dolarlık bir ürün sıfır gümrükle Türkiye’ye girecek” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İş Dünyası Temsilcileri Toplantısı"na katılmak üzere Kars’a geldi. Bakan Zeybekci’yi Harakani Havaalanı’nda Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın karşıladı. Bakan Nihat Zeybekci’ye yöresel kıyafet giymiş öğrenciler tarafından çiçek verildi.

nihat-zeybekci.jpg

Ekonomi Bakanı Zeybekci buradan Kars Valiliği’ne geçti. Zeybekci, Valilik Şeref Defterini imzaladı. Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan Bakan Nihat Zeybekci, “Nahcıvan’ı çok güzel bir yapıyla ticari anlamda tamamen serbest hale getiriyoruz. Nahcıvan’daki ürünlerin Türkiye’ye girişi, Türkiye’den ürünlerin Nahcıvan’a girişiyle ilgili, böyle bir yapı oluşturuyoruz. Bunun teknik alt yapısı oluşturuldu. Şuanda Ekonomi Bakanlığı’nı temsilen orada arkadaşlarımız var yerleşti. Yani şöyle söyleyeyim. Bir şehir gibi, Yani Erzurum’dan, Ağrı’dan veya Artvin’den alış veriş yapılabilir bir ortam yapacağı” dedi.

“Kars’ın bundan sonra Nahcıvan’ı var. Nahcıvan’ında bir Kars’ı var”

“Türk Lirası ile alışveriş yapılacak. Buradan satılan ürünlere onlar Türk Lirası verecek. Siz aldığınız ürünlere Türk Lirası kurundan ödeme yapacaksınız” diyen Zeybekci, “İlk etapta Nahcıvan ile Kars arasında 100 milyon dolarlık bir ürünü, sıfır gümrükle girer hale getiriyoruz. İnşallah buda Kars’ımız Ramazan’da hükümetimizin bir müjdesi olsun. İnşallah Kars bunu da çok iyi değerlendirecek. Tabi bu ticaret burada üretimi de beraberinde getirecek. Lojistiği beraberinde getirecek. Stoklamayı beraberinde getirecek. Ve ticaretin tüm imkanlarını bankacılık anlamında da birçok faaliyeti beraberinde getirecek. Onun için ben bunun Kars’ımız hayırlı uğurlu olsun. Gerek Nahcıvan meselesi, artı bir de sınır ticareti ile ilgili de yakın takvimde, gelecekte de bir çalışmamız var. Bunları da inşallah burada çok aktif hale getireceğiz. Özellikle Kars’ta bunu çok aktif hale getireceğiz. Gürcistan sınırında çok aktif hale getireceğiz. İran sınırı son derece önemli orada aktif hale getireceğiz. Irak ve Suriye sınırı da olmak üzere buralarda sınır ticaret merkezleri ve bölgelerini çok aktif hale getireceğiz. İnşallah bu yıl bitmeden önce onların hayata geçtiğini göreceğiz. Benim için burada en önemli şey Kars’ın bundan sonra Nahcıvan’ı var. Nahcıvan’ında bir Kars’ı var. Öyle söyleyelim” diye konuştu.

“15 Temmuz’dan hemen sonra Türkiye toparladı elhamdülillah. Yüzde 2.9 büyüdü”

15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin 2.9 büyüdüğüne dikkat çeken Bakan Zeybekci, “Türkiye ekonomik anlamda 2016 yılında bütün ihanetlere rağmen, işgal girişimine rağmen, Terörün Türkiye’de tırmandırılmasına rağmen, Bütün Dünya’ya parmak ısırtacak ekonomik performans gösterdi. Ve 2016 yılı sonu itibariyle baktığımız zaman da herkse küçülme beklerken, herkes faizlerin 3 katına, 4 katına çıkacağını beklerken, 15 Temmuz’dan hemen sonra Türkiye toparladı elhamdülillah. Yüzde 2.9 büyüdü. Büyümeğe başladı. Bütün Dünya’da ticaret aşağı inerken, ihracatını stabil tutmayı başardı. Yani yüzde 1’in altına azalma yaşadık ama bu Türkiye’nin geçirdiği badirelere bakacak olursak başarıdır” şeklinde konuştu.

Bakan Nihat Zeybekci, daha sonra Valilik Toplantı Salonu’nda İş Dünyası Temsilcileriyle yapacağı toplantıya geçti. Toplantı basına kapalı kapalı olarak devam etti.

Haberin uzantısı...

Bakan Zeybekci, AK Parti İl Başkanlığı'nı Ziyaret Etti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Kars İl Başkanlığını ziyaret etti.

Bakan Zeybekci, il başkanlığında yaptığı konuşmada, CHP’nin yürüyüşünü eleştirerek, “Birileri yoldan çıkmış. Allah’ın kulu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu dokunulmazlıklarla ilgili meydan okuyan sen değil miydin? Kaldıralım dokunulmazlıkları mahkemeler yargılasın. Özgür mahkemeler yargılasın diyenler siz değimliydiniz? Adı geçen şahısla ilgili de mahkeme dosya, mahkeme dosyasının üzerindeki dokunulmazlığı hep beraber kaldırmadık mı? Beraber kaldırdık dosyanın üzerindeki dokunulmazlığı, bu dosya yargılanmaya başladı. Bu ülkenin ve bu milletin sıralarını, kardeşlerine uzattığı o eli, dünyaya deşifre etmek isteyenler yargılandı” dedi.

“Türkiye’de bir milletvekili tutuklansın yargılansın, kim bundan zevk alır Allah aşkına, ama her kim ki bir suç işledi bunun karşılığı sorulacak” diyen Zeybekci, “Bunun bir yolu var mıdır? Vardır. Gelirsin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu milletvekilinin tutuklanmasıyla ilgili ceza evine gitmesiyle ilgili, aldığı ceza ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi ki bütün dertlerin, her şeyin çözüm makamıdır. Kanun teklifi verirsin, bununla ilgili bir kanun önerirsin, AK Parti olarak bizde buna eğer uygun görürsek destek verilerek gereği yapılır” diye konuştu.

“Sen yürüdün diye mahkeme kararını mı değiştirecek”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürümesiyle mahkeme kararının değişmeyeceğine dikkat çeken Bakan Nihat Zeybekci, “Yürüdün ne olacak? Sen yürüdün diye mahkeme kararını mı değiştirecek. Hakimler kararını mı değiştirecek? Yürüdün ne olacak? Millet senin dokunulmazlıkla ilgili o efeliğini veyahut ucuz kahramanlığını unutacak mı? Biz bunda bazı sakıncaların olacağını biliyorduk. Ama diğer taraftan her kim ki bu memlekette suç işledi günü geldiğinde o suçun cezasını mutlaka ve mutlaka verilir. İhanet, ihanetin cezası verilecektir. Mahkemeler bu aziz milletin adına karar veriyor. Mahkemeler karar verirken, hakim yaz diye karar yazdırırken, başına şu cümleyi koyuyor. ‘Türk milleti adına’ bu millet adına karar veriyor. Bu millet adına verilen kararın, evet bununla ilgili bir çözüm makamı varsa Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Milletin iradesi, her türlü kanunla ilgili düzenleme yapmaya yetkilidir” şeklinde konuştu.

Denizliden Kars’a Gönül Köprüsü

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kars’ta Evliya Cami önünde Harakani Sofrası’nda Karslılarla iftar açtı.

Bir takım ziyaret ve iş dünyası temsilcileriyle toplantı yapmak üzere Kars’a gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Denizliden Kars’a Gönül Köprüsü Kuruyoruz” projesi kapsamında Evliya Cami önünde Harakani Sofrası’nda iftar yemeğinde Karslılarla bir araya geldi. 

İftar yemeği öncesinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Ramazan, mübarek ramazan, Türkiye’nin her yerinde bütün güzellikleriyle kutlanıyor. Bütün güzellikleriyle, mübarek havasıyla Türkiye’nin her yerinde doyasıya yaşanıyor. Rabbim bu güzelliklerimizi artırsın. Birlik ve beraberliğimizi bozmasın inşallah, kardeşliğimizi bozmasın, ülkemizin huzurunu ve refahını her zaman daimi eylesin” dedi.

bakan-zeybekci-karsta-3-bin-kisiyle-iftar-acti-(2).jpgbakan-zeybekci-karsta-3-bin-kisiyle-iftar-acti-(10).jpgbakan-zeybekci-karsta-3-bin-kisiyle-iftar-acti-(14).jpgbakan-zeybekci-karsta-3-bin-kisiyle-iftar-acti-(3).jpg

Düzenlenen iftar yemeğine Bakan Zeybekci’nin yanı sıra Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın, Denizli Ak Parti İl Başkanı Necip Filiz, partililer ve yaklaşık 3 bin Karslı katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.