Ali ihsan ALINAK

Ali ihsan ALINAK

Dünyanın Kupası

A+A-

Muhteşem bir heyecanla başlayan “dünya kupası” renkli görüntüler vermeye başladı..

Avrupa’nın teknik futbolu, Latin Amerika’nın gözü okşayan futbol sihirbazları ile Afrika’nın siyah yeteneklerinin; arenadaki gladyatörler gibi mücadelelerine sahne olacağa benziyor. Dört yıllık özlem bir kaç gündür doyulmaz bir iştahla her gün evlerimize yansımakta.

2002 Dünya Kupasının Türkiye’de yaşattığı heyecan henüz hafızalarımızda iken , bu seneki kupada gözlerimiz kendi ülkemizi arar oluyor. Basiretsiz federasyon ve bitmiş Fatih Terim elimizdeki şansı İsviçre’ye vererek 70 milyonu hayal kırıklığına uğrattılar. Mangalda kül bırakmayan futbol yöneticileri alternatif takım yaratmadıkları gibi ortak değer olan Milli Takımı dünyanın gözünde prestij kaybına uğratarak tarihin en büyük hatasını yaptılar.

Bugün Brezilya, Almanya, İtalya vs. gibi takımların dünyada milyonlarca hayranı ve taraftarı var, oysa A millilere karşı dünyada beliren sempati İsviçre maçı sonrası yok edildi. Kendi yeteneksizliklerini, mazeretler üreterek ve mızmızlanarak, sağa sola saldırgan tavırlar belirterek gideren takım yöneticileri pişkin halde yine görevlerinin başında durabilmektedir. Şifo Mehmet’in ihracıyla ört bas edilen bu çirkinlik önümüzdeki dönemin üzerinde kara bir leke gibi duracağa benziyor.

Futbol Federasyonu ve onun yöneticileri, mafya tarzı örgütlenmeyi bıraktıkları zaman, sporun gerçek ruhuna yakışır bir ortam yaratılabilir. İtalya’da yaşanan şike skandalının aynısı Türkiye Liglerinde çok daha hoyratça yapılmakta dır.  Futbol ekonomisini kısa vadeli rant elde edebilme ile özdeş halde görenler, uzun vadeli öngörülerden yoksun günü kurtarma siyaseti yapmaktadırlar.

Cilalı medyanın spor yazarlarının çoğu, beslendikleri bu yapıyı eleştirmektense onu yaşatmanın yalanlarıyla kendilerini kandırmaktadırlar. Cesur bazı yazarlar ise şamar oğlanı olma durumuna düşülmüşlerdir.

…………………

Altyapı sorunları, endüstriyi tek taraflı geliştirmektedir. Şiddeti ve şiddetin beslendiği oluşumları yaratmanın dışında farklı çözümler geliştirmeyen Türkiye Futbolu, dünya kupası, Avrupa kupası ve diğer kupa şampiyonluklarında daha gerilere düşecek gibi gözüküyor.

Dünyanın Kupasında finale yakışan iki takım var..

Brezilya – Almanya, tabi Almanya’nın yerine İngiltere nende olmasın der gibisiniz. Erken finallerin özellikle eleme gruplarında çok yaşanacağı ve bazı sürpriz gelişmelerin olacağı kesindir. Çek Cumhuriyeti ve İtalya’nın gruptan çıkmaları durumunda, ikinci turdaki muhtemel rakiplerinden biri Brezilya olacaktır. Erken final havasındaki bu maç kupanın şampiyonunu belirleyecek maçlardan biri gibi gözüküyor.

Şimdi takım olarak orda olmak vardı..

Kazananın dostluk olmasını isterim.. Kirlenen dünyada sporun barışa ve kardeşliğe ışık tutması dileğimizle..

İyi seyirler.

12 Haziran 2006

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.