Dünya | En Güçlü Pasaport Hangi Ülkenin

Dünya | En Güçlü Pasaport Hangi Ülkenin

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) zirvede yer alıyor. 

A+A-

Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) zirvede yer alıyor. 

Passport Index'in son güncellemesine göre, BAE vatandaşları 180 ülkeye vizesiz ya da 'varışta vize' ile seyahat edebiliyor. 

Listenin sonundaki Afganistan'ın vatandaşları ise sadece 38 ülkeye benzer şekilde giriş yapabiliyor. Türkiye, Rusya ile birlikte 38. sırada bulunuyor. 

Araştırmaya göre neredeyse her ülkenin pasaportu bu yıl daha güçlü hale geldi. Vanuatu dışındaki tüm ülkelerin seyahat özgürlüğü arttı. 

Büyümenin kısmen Covid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Ayrıca "dijital göçebe" olarak her yerden çalışmanın popüler olması da diğer bir etken olarak gösteriliyor. 

EN DEĞERLİ PASAPORTLAR 

Genel büyümeye rağmen, farklı pasaport sahipleri arasında hala büyük bir 'hareketlilik uçurumu' bulunuyor. Endekse göre en güçlü on pasaporttan dokuzu Avrupa ülkeleri tarafından veriliyor.

1. Birleşik Arap Emirlikleri

Vizesiz: 121

Varışta vize: 59

2. Almanya

Vizesiz: 127

Varışta vize: 46

3. İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, İspanya, Fransa, İtalya

Vizesiz: 126

Varışta vize: 47

4. Hollanda

Vizesiz: 125

Varışta vize: 48

5. İsviçre

Vizesiz: 123

Varışta vize: 50

GÜÇLÜ PASAPORTLAR 

Endekse göre İngiltere 2022'nin 'kaybedenleri' arasında gösteriliyor. 

İngiltere'nin 'küresel hareketlilik' puanı yükselmiş olsa da, ülkenin Brexit sonrası Avrupa Birliği üye ülkeleriyle vize anlaşmaları yapma çabaları bu yükselişi yavaşlattı.

İngiltere 171 ülkeye vizesiz ya da varışta vize ile erişim sağlıyor. Bu rakamın 38 olduğu Afganistan listenin sonunda yer alıyor. Suriye 39, Irak 40, Pakistan 44, Somali 44 ile en kötü skora sahip ülkeler arasında. 

TÜRKİYE 38. SIRADA

Passport Index'in değerlendirmesinde Türkiye, Rusya ile birlikte 38. basamakta yer alıyor. Türkiye pasaportu 67 ülkeye vizesiz giriş sağlayabiliyor. 50 ülke ise Türkiye'ye elektronik vize ya da girişte vize kolaylığı sağlıyor. Türk vatandaşları 75 ülkeye girmek için vize almak zorunda.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.