1. HABERLER

  2. Diyanet'e Bağlanmak İSTEMİYORUZ !
Diyanete Bağlanmak İSTEMİYORUZ !

Diyanet'e Bağlanmak İSTEMİYORUZ !

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, Doğu ve Güneydoğu'da mollaların Diyanet kadrosuna alınacağı yönündeki açıklamasına Caferilerden tepki geldi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, Doğu ve Güneydoğu'da mollaların Diyanet kadrosuna alınacağı yönündeki açıklamasına Caferilerden tepki geldi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın, Doğu ve Güneydoğu'da mollaların Diyanet kadrosuna alınacağı yönündeki açıklamasına Iğdır ve Kars'taki Caferilerden tepki geldi.

Diyanet bünyesinde kadrolaşmaya karşı çıkan din adamları, önce sorunların çözümünü istedi. Iğdır Ehlibeyt Mektebi Başkanı ve Hüseyin Camii İmamı Hüseyin Yeşil, "Biz bunu bir psikolojik baskı olarak değerlendiriyoruz. Diyanetin sözleşmeli, sözleşmesiz memuru olmak istemiyoruz" dedi.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığının din bilgisi olan ve toplum tarafından sevilen mollalardan yararlanmak amacıyla kanun hükmünde kararname çıkardıklarını açıkladı. Bozdağ'ın Diyanet'in yapacağı sınavda başarılı olanların sözleşmeli imam hatip olarak atanacağı yönündeki açıklamasına ilk tepki Iğdır'dan geldi. Ehlibeyt Mektebi Başkanı ve Hüseyin Camii İmamı Hüseyin Yeşil, din adamlarının memur olamayacağını belirtti. Yıllardan beri aynı konunun gündeme taşındığını belirten Yeşil, "Biz bunu yıllarca anlattık, döndü, dolaştı, aradan biraz zaman geçti unutulmaya yüz tutmuşken yeniden karşımıza aynı taleple geldiler. Diyanet'e ve ilgili kurumlara söyledik. Biz Diyanet'in memuru, sözleşmeli, sözleşmesiz çalışanı olmak istemiyoruz. Şia (Caferi) din adamları bugüne kadar yıllardır böyle yaşamıştır. Çünkü memur olursa hocalık özelliğini kaybeder. Onun için bu konunun iyi düşünülmesi lazım. Bunu biz bir yerde baskı olarak görüyoruz. 1998 yılından bu yana sürekli karşımıza çıkıyor. Biz bunu bir psikolojik baskı olarak değerlendiriyoruz. Böyle bir talebimiz yok. İnancımızın istikametinde hareket ediyoruz. Bugüne kadar devletimize ya da sosyal güvenliğe toplumun sosyal yapısına zarar verecek herhangi bir hareketimiz görülmemiştir. Lütfen bizi rahat bıraksınlar" " diye konuştu.

KARS'TAN DA İTİRAZ VAR

Kars'ta ki Caferilerin dini lideri Seyit Ahmet Erdem, Mollaların Diyanet kadrosuna alınması yönünde hazırlanan yasayı kabul etmeyeceklerini belirtti.

Caferi din adamlarının yurt dışına giderek eğitim almaya mecbur bırakılmamaları gerektiğine işaret eden Seyit Ahmet Erdem "Gazeteyi okudum. Burada dikkat çeken bir şey var. Diyor ki; din eğitimi almadığı halde din bilgisi olan, toplum tarafından saygı gören kişiler var. Bu işi temelden çözmemiz gerekir. Biz Caferiler olarak ülkemizde eğitim alamıyoruz. Ülkemizde eğitim alamadığımız gibi de, bizlerin yurt dışında aldığımız eğitim burada 'yok' sayılıyor. Ben şimdi yurt dışında İran'da eğitim almışım. Ama Türkiye'de bu çerçevede eğitimsiz gözükmekteyiz. Eğitim almamışız yani cahiliz. Ama diyor ki din bilgisi olan. Yani eğitimimiz yok ama din bilgisi var deniliyor. Böyle bir öneriyi biz adilane bulmuyoruz. Bir defa bizim yurt dışında aldığımız eğitimlerimiz Türkiye Cumhuriyeti'nde tanınması gerekiyor. Türkiye Cumuriyeti yasaları denklik vererek yasalar çerçevesinde düzenleme yapılması gerekiyor. Benim insanımı yurt dışına gidip eğitim almaya mecbur bırakmamak için Türkiye'de Caferilerin yoğun olduğu bölgelerde ki Üniversitelerin ilahiyat fakültelerinde Caferi din adamlarına Caferilik din eğitimi verilmelidir. Her şeyden önce bana bu kimlik verilmesi gereklidir. Buda bizim hakkımızıdır. Ama bize diyorlar ki; 'Geleceksin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bünyesine gireceksin.' Diyanet diyor ki, 'seni ben kabul ettim ama bana benzeyeceksin.' Bunun manası budur. Türkiye'de camilerimizi biz kendimiz yaptırmışız. Devletin hiçbir katkısı olmamıştır. Bizim camilerimiz bağımsızdır, bağımsız olmaya da devam edeceğiz. Böyle bir çerçevede biz böyle bir kadroya girmeyi kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz. Her şeyden önce bize Caferilik eğitiminin sunulması gerekiyor. Ondan sonra Caferi fakültelerinden mezun olduktan sonra yasalar düzenlenir. Ve Orada diyanet işleri başkanlığında Caferilik adı altında bir daire tahsis edilir. O açıdan onların alt yapısı yapılmadan böyle bir kadroya karşıyız. Bazıları girebilir ama onlarda girdiği zaman bizden kopmuş olacaklar. Diyanet işleri Caferileri resmiyette tanıyacaktır. Kuruluş yasalarında da bu var. Bütün din mensuplarına aynı hizmeti sunmak zorundadır. Ama sadece bir mezhebe hizmet etmek doğru değildir. Bıraksınlar cemaatimizi, kendi imamını kendi seçsin. Bu memlekette biz mozaiği sağlamış, ayrımcılık yapmamışız. Kardeşçe yaşamışız kardeşçe yaşamaya devam etmek istiyoruz. Bu öneri bu dokuyu bozacağı yönünde şüphemiz vardır" diye konuştu.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum