1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kanun Teklifi.. 'Kürt Kültürü'nün ve Kürtçe'nin Korunması Talebi
Demirtaş’tan Newroz Kutlamaları İle İlgili Açıklama

Demirtaş’tan Newroz Kutlamaları İle İlgili Açıklama

Diyarbakır’da 21 Mart’ta yapılacak Newroz programıyla ilgili DTK, HDP, DBP ve HDK eşbaşkanları ortak açıklama yaptı.

A+A-

Diyarbakır’da 21 Mart’ta yapılacak Newroz programıyla ilgili DTK, HDP, DBP ve HDK eşbaşkanları ortak açıklama yaptı.

Toplantıda konuşan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisi, Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ile Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle hazırlanan fezlekelerin Meclis’e gönderilmesinideğerlendirdi.

Demirtaş, “550 vekilin dokunmazlığını kaldırılırsa biz de HDP olarak evet oyu veririz” dedi.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘Fezleke gitme prosedürü’

“Fezleke gitme prosedürü zaten budur. Bugüne kadar ki bütün fezlekeler bu şekilde Meclis’e gitti. Adalet Bakanlığı, Başbakanlık oradan da Parlamentoya gider. İlk defa fezleke parlamentoya gitmiş değil. Yüzlerce fezlekemiz aynı prosedür işletilerek Meclise gitmiş durumda.

“Ama ne hikmetse özellikle AKP grubu bu fezlekeleri biraz daha öne çıkarmak istiyor. Yoksa AKP’lilerin fezlekesi de aynı yöntemle Meclise geliyor. Parlamentoda karma komisyon kurulursa, komisyona sevk edilirse ancak ilk defa olağanüstü bir duruma geçilmiş olacak. Yapılır mı, yapılmaz mı? Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

‘550 vekilin kaldırılmasına evet oyu vermeye hazırız’

“Biz Milletvekillerimizle birlikte bir tek örgüte üyeyiz o da Halkların Demokratik Partisi’dir. Başka da hiç bir örgüte üye olmadık, olsaydık a hiç korkmadan söylerdik. Bugüne kadar fikirlerimiz, düşüncelerimiz neyse kamuoyu önünde açıkça ifade ettik.

“Doğrusu dokunulmazlıkların kaldırılmasını HDP vekilleri açısından arzu etmeyiz. Bu sadece bizim için değil. Kişisel bir kaygımız ya da korkumuz olduğu için değil. Ama Türkiye’nin zaten barış arayışı, demokrasi, özgürlük arayışı var. Bütün bu arayışlara çok büyük bir darbe vurulmuş olacak.

“Gerçekten dokunulmazlıklardan rahatsızsa milletvekilleri 550 milletvekilinin de kaldırılmasına biz evet oyu vermeye hazırız. Bütün milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılırsa HDP grubu 59 kişiyle evet oyu vereceğiz.

‘Cezaevi ikinci evimiz, korkmayız’

“Eğer kurbanlık koyun seçip, hırsızlık yapmış, yolsuzluk yapmış, rüşvet yemiş, her türlü yüz kızartıcı suçu işlemiş olanlar parlamentoda eğer dokunulmazlığın arkasına saklanacaklarsa ve fikirlerimizden dolayı, sadece konuşmalarımızdan dolayı bizi kurbanlık koyun seçme konusunda bir tavır içine gireceklerse sonuçlarına biz değil kendileri katlanacaklar.

“Bizi cezaeviyle, zindanlarla tehdit edenler kusura bakmasınlar, bunlar hayatlarında cezaevlerinin yakınında bile gitmemiş, cezaevi denince tüyleri diken diken olan pısırık, korkak kişilerdir. Bizim grubumuzun yarısı zaten hayatlarının yarısından fazlasını cezaevinde geçirmiş insanlardır. Bizler cezaevi kapısında büyüdük. Bizim ikinci evimizdir.

“Kusura bakmayın cezaevi ile bizi korkutmaya, ölümle tehdit etmeye çalışmayın. Bunlar demokratik bir toplumda demokratik bir parlamenter işleyişte, parlamentoya yakışmayan, milletvekillerine, başbakanlara yakışmayan tutum ve davranışlardır. Ayıptır her şeyden önce. Kendi korkunuzu ele veriyor. Biz bu tür şeylerden korkmayız.

’80 kişi ile geri döndük’

“Ama şundan korkarız. Dokunulmazlıkların kaldırılması geçmişte de denendi. Hatip Dicle, Leyla Zana, Orhan Doğan bu arkadaşların tamamı uzun yıllar zindana atıldı. Kim kazandı, ne kazandı, geri dönüp baksınlar. Tek bir kişi boyun eğdi mi, tek bir kişi onlara teslim oldu mu? Ne oldu sonuç itibariyle. 80 kişi ile geri döndük parlamentoya girdik biz. Bu işler böyledir.

“Dolayısıyla biz kendi korkumuz, kaygımız için değil, ülkemizin halklarımızın geleceğiyle ilgili kaygı duyduğumuz içindokunulmazlık mevzusuna bu şekilde intikamvari siyasi linç ve siyasi rövanş anlayışıyla yaklaşılmasın isteriz.”

Newroz kutlamalarında taziyelerini değil özgürlük halaylarını gökyüzüne haykıracaklarını ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu:

“Yitirdiklerini izin hayali, özlemi Newroz’un bizi müjdelediği özgürlük olduğuna göre biz o gün o meydanda taziyemizi değil özgürlük halaylarımızı gökyüzüne haykıracağız. Elbette ki öncelikle Diyarbakır’da kutlanan Newroz, merkezi Newroz olarak ayın 21’inde toplanacak ve hazırlıklar bu çerçevede yürütülecek. Ama bu yıl özellikle Cizre’de, Silopi’de yıkım, katliamlar ve oraya dayatılan insansızlaştırmalar yaklaşımına karşı son Newroz kutlamamızı ayın 22’sinde tek bir yerde Cizre’de gerçekleştireceğiz. Program ayın 17’sinde başlayacak ve son gün de Cizre’de olacak şekilde toplam Newroz kutlamaları gerçekleştirilecek. Türkiye’deki bütün demokratik kurumların, siyasi partilerin temsilcileri Newroz’a davet edildiler.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.