1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş: 15 Temmuz’da İmralı’da Çatışma Yaşandı
Demirtaş: 15 Temmuz’da İmralı’da Çatışma Yaşandı

Demirtaş: 15 Temmuz’da İmralı’da Çatışma Yaşandı

Demirtaş, “Darbe girişimin ardından Biz Abdullah Öcalan’dan 50 gün geçmesine rağmen bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölümü bilmiyoruz? İmralı Adası’na helikopter inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Darbe girişimin ardından Biz Abdullah Öcalan’dan 50 gün geçmesine rağmen bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölümü bilmiyoruz? İmralı Adası’na helikopter inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi. Çatışmanın sonucunu bilmiyoruz. Yunanistan’a sığınan darbeciler İmralı’da operasyon yapan askerlerdir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası’nın açılışında konuştu.

Demirtaş’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

KHK ile belediyelere kayyum atanması

“Daha öncede çıkartmak istediler engel olduk. Daha sonra bizler ile uzlaştılar. O kadar ahlaksızca ve etiksiz davranıyorlar ki mevcut var olan paket geçmedi. Ama şimdi yeni KHK ile ‘belediyelerin mallarına el koyacağız ‘dediler.

“Gerçekten belediyeleri DBP’den almak istiyorsanız yeniden erken seçim yapalım. Bizler de destekleyeceğiz. Boyunuzun ölçüsünü almak istiyorsanız buyurun gelin boyunuzun ölçüsünü alın.

“Bunlar halkı arkalarına alamayacaklarını bildikleri için sandıkla kazanamayacaklarını bildikleri için belediyelere memur atanıp kayyum göndereceklermiş.

“Hangi belediyeye kayyum atanırsa atansın bizler seçilmişler dışında kimseyi tanımıyoruz deyin. Kayyum bu binadan içeri girdiğinde onun emirlerini yapmak zorunda değilsiniz.

“Kutuplarda bir çadır açsa Kürtler gidip müdahale edersiniz”

“Saray’daki zat ‘bizler seçilmişleri atanmışlardan üstün tutuyoruz’ dedi. Kendilerine dokunulunca yine aynı şekilde Kürt olduğu için en büyük düşmanlığı yaparlar.

“Rojava, Minbic ve Cerablus’ta IŞİD barbarlarını kovarken Ankara’daki zat tahammül edemiyor. Kürtler size ne yapmış bu ne biçim bir düşmanlıktır.

“Kürtler kimsenin toprağına gitmeden sizin beslediğiniz canavarları temizledi. Bugün Kobanê sınırlarında kendi topraklarına duvar örenlere karşı durdukları için iki Kürt genci öldürüldü. Bunların yaptığı ırkçılıktır.

“Kürt düşmanı ve ırkçısınız. Geri dönüp baktığınız kutuplarda bir çadır açsa Kürtler gidip müdahale edersiniz. Elinizde olsa Kürdistan federal bölgesini de işgal edersiniz.

“Yunanistan’a sığınan darbeciler İmralı’da operasyon yapan askerlerdir”

“Özellikle İmralı’da Öcalan’ın durumu için 5 Eylül’de bir açlık grevi başlatılacak. Darbenin ardından 50 gün geçmesine rağmen, biz Abdullah Öcalan’dan bilgi alamıyoruz. Sağ mı ölü mü bilmiyoruz?

“İmralı adasına bir helikopterin inmeye çalıştığı ve çatışma yaşandığı bilgisi geldi. Çatışmanın sonucunu bilmiyoruz. Yunanistan’a sığınan darbeciler İmralı’da operasyon yapan askerlerdir.

“Can güvenliğini teyit edecek bir şekilde ailesi ve avukatlarının görüşmesini istiyoruz. Abdullah Öcalan bir halkın önderdir. Sıradan yaklaşacağınız bir tutuklu değildir.

“Ayın 5’ine kadar çağrı yaptık. 515 gündür haber alamıyoruz. Darbe sonrası da haber alamıyoruz. Siyasi müzakere talebimiz yok biz can güvenliği ile ilgili bilgi almak istiyoruz. Kendisinden haber alabilirsek açlık grevinden vazgeçeceğiz.

“Senin hukukçuluğun bitti sen beni yargılayamazsın”

“Bir diktatörlük ve tek adam sistemi kendini her gün var ederken sizler örgütlü ve bilinçli olmazsanız öyle bir edecekler ki kimse evinden çıkamayacak. Herkes onların önünde ceket ilikleyecek.

“Yargı yasama ve yürütme birbirine emir veremez ve talimat alamaz. Demokrasi dediğimiz bunlar ile oluyor. Saray’daki zat ‘yasamanın yürütmenin ve yargının başı benim’ diyor.

“Yürütmenin başı olan yaşlı yargıçlar cübbesini ilikliyor saray zatını görünce. Biz yargıçlar avukatlar kimsenin önünde cübbemizi iliklemeyiz. O kıyafetin yapılma amacı da odur.

“Mahkemelerde halk hâkim karşısında ayağa kalkmazsa vatandaşı mahkemeden kovar. Ama kendisi Cumhurbaşkanı içeri giriyor diye ayağa kalkıyor. Senin hukukçuluğun bitti sen beni yargılayamazsın.

“Sen bizi yarın yargılayacaksın ben sana hatırlatacağım sen cumhurbaşkanı önünde ayağa kalkıp cübbeni iliklediniz. Siz yargı olarak yaptıktan sonra vatandaşı kim koruyacak. Yargıç ve hâkimin tarafsızlığı hepimizin tarafsızlığıdır.

“Sivil direnişine hazır olmalısınız”

“Sizler sivil direnişe hazır olmalısınız. Bizim mevzumuz gerçek bir barış ve demokrasi iken onun meselesi koltuğunu kurtarmaktır. Bunların ne kadar süreceğini bilmiyorum. Faşizm bu topraklarda kaybedecek.

“Darbecilerin içine düştüğü duruma bakın. Bunların hiç birinin davası meşru değildir. Öğrenciyi polisi öğretmeni cemaatçi oldukları için işten atıyor.

“Dün akşam KHK ile barış isteyen akademisyenlere de savaş açtılar. AKP’li olmayan devlet içerisinde yer alamaz mantığı var. Devlet AKP devleti olacak bizler buna biat etmez zorunda değiliz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.