1. HABERLER

  2. EKONOMİ | FİNANS | OTOMOTİV

  3. IMF, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti
DASK, Ev Başına Ne Kadar Ödeme Yapacak?

DASK, Ev Başına Ne Kadar Ödeme Yapacak?

Maraş merkezli 10 ilde etkili olan deprem, yaklaşık 4 milyon konutu etkilerken;  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigortası olanlar hasar tespit başvuruları yaparken, yapılacak ödemenin ne kadar olacağı da merak konusu oldu.

A+A-

Maraş merkezli 10 ilde etkili olan deprem, yaklaşık 4 milyon konutu etkilerken;  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) sigortası olanlar hasar tespit başvuruları yaparken, yapılacak ödemenin ne kadar olacağı da merak konusu oldu.

DASK, konutlarda metrekare fiyatını 3 bin lira olarak hesaplıyor. 100 metrekare eviniz ağır hasarlı ise maksimum ödeme 300 bin lira. Ayrıca özel konut poliçesi yoksa, DASK'ın karşılayacağı miktar, oluşan zararın çok altında kalıyor.

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, deprem bölgesinde yaklaşık 1 milyon 100 bin civarında sigortalı konut olduğunu söyledi. Bu konutların 100-150 binin ağır hasarlı, 200 bininin de orta hasarlı olduğunu tahmin ettiğini belirten Turusan, ödemelerin, gerekli tespit çalışmalarının ardından hemen başlayacağını ifade etti. Milliyet'e açıklama yapan Turusan, DASK'ın ne kadar ödeme yapacağına ilişkin şu bilgileri verdi:

"DASK’ta deprem bölgelerine göre ve bina yapılarına göre belirlenen bir çarpan vardır. Prim buna göre hesaplanıyor. DASK’ın prim bedelini belirleyen en önemli etken de inşaat metrekare maliyetleridir. 25 Kasım 2022 tarihinde DASK konut metrekare maliyetini 3 bin 13 lira gibi belirledi. DASK’taki ödenecek bedel poliçede yazan teminat bedeli olduğunu ayrıca hatırlatıyoruz. Bir kişi evini 50 metrekare gösterdi, 3 bin ile çarptı 150 bin lira poliçede teminat varsa ya da 300 bin lira yazan teminat varsa DASK’ın ödeyeceği teminat almış olduğunuz poliçedeki teminat ile sınırlıdır. Aşan kısım için ayrıca sigortalı, özel konut poliçesi alması gerekiyor.

1 MİLYON MALİYETİ OLAN KONUTUN ALACAĞI ÖDEME EN FAZLA 300 BİN LİRA

DASK tek başına yeterli değildir. DASK konutlarda metrekare maliyetini 3 bin lira olarak alıyor. Ancak konut inşaat metrekare değeri şu anda 8-10 bin lira civarında, 100 metrekare eviniz varsa gerçek inşaat maliyetini 1 milyon lira civarındadır. Zorunlu deprem sigortası bunu maksimum 300 bin liraya kadar karşılıyor. 700 bin lira için ayrıca özel konut poliçesi yaptırılmasında fayda vardır.

DASK EŞYAYI KAPSAMIYOR

Zorunlu deprem sigortası eşyayı da kapsamıyor. O yüzden gene özel konut poliçenizle bir eşya poliçesi teminatı eklemekte fayda vardır.

Şu anda zaten 72 saat boyunca yeni poliçe yapılması durduruldu. Hasar gören binalarda kesinlikle sigorta yapılmıyor.

BAŞVURU KANALLARI

Alo DASK 125 üzerinden, e-Devlet üzerinden de hasar ihbarında bulunabiliyorlar. Bu arada DASK hasar gören binalar için ödemelerine başladı, cuma günü ödemelere başladılar, bugün de ödemeler devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
1 Yorum