1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin grup toplantısında konuştu.

A+A-

YSK’nin İBB seçimlerini iptal etmesi ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçmen iradesinin gasp edildiğini iddia ederek, kararı yerinde bulduğunu belirtti. Seçimlerin yenilenmesiyle ilgili endişe duyduklarını belirten iş insanlarına da Erdoğan, “Haddinizi bileceksiniz” diye cevap verdi.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin grup toplantısında konuştu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesi ardından yaptığı açıklamada Erdoğan, şunları söyledi: “31 Mart seçimleri sona erdi. Emeğimizin karşılığını hamdolsun aldık. Toplam yüzde 51,7 düzeyinde bir başarı kazandık. Büyükşehir, il ve belde olarak kaybettiğimiz belediyelerin her biriyle ilgili ayrı ayrı çalışma yapıyoruz. Bu başarısızlığının nedenlerini teker teker tespit edeceğiz ve gereğini yerine getireceğiz.

İRADE GASPINI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ 

Seçim bitti ama tartışmalar bitmedi. Hiç şüphesiz bu seçimlerin en tartışmalı konusu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri olmuştur. Biz milli iradeye saygımızdan dolayı bu sonucu saygıyla karşılamaya hazırdık. Geçersiz oylarla ilgili tablo netleştikçe karşımıza bambaşka bir tablo çıktı. Seçmenlerimizin iradesi gasp edilmiştir. İrade gaspını görmezden gelemeyiz. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar.”

'ORGANİZE YOLSUZLUK YAPILDI’

YSK’nin sandık görevlileri ile ilgili verdiği karara değinen Erdoğan, yolsuzluk ve tam kanunsuzluk olduğunu öne sürerek, şöyle devam etti: “Açık konuşmak gerekirse böyle büyük bir oy sayısının çıkması dahi içimize kurt düşmesine yetmiştir. İstanbul'daki yaklaşık 62 bin sandık görevlisinden 20 bine yakınının kamu görevlilerinin arasından değil de banka ve okul görevlilerinin arısından seçilmiş olması şüphelerimizi artırdı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde organize bir yolsuzluk ve tam kanunsuzluk olduğuna samimi olarak inanıyorum. Sandık kurulu başkanlarının neredeyse kanuna aykırı olarak atanmasını ve iptal edilen oyların AK Parti'ye ait olmasını kimse izah edemez.”

'HATALARI DÜZELTME PEŞİNDEYİZ'

Tek dertlerinin hataları düzeltmek olduğunu iddia eden Erdoğan, sandığa gölge düşürmeye çalışıldığını ileri sürerek şöyle konuştu: “AK Parti'nin hakkı olmayan bir seçimi kabullenmek gibi bir durumu söz konusu değildir. Biz hataları düzeltmenin peşindeyiz. Şayet durum tam tersi olsaydı inanın bana ensemizde her gün boza pişiriliyor olurdu. Kararın İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyoruz. 23 Haziran'a kadar olan sürede daha çok çalışarak seçimleri kazanmaya çalışacağız. Türkiye,  bir demokrasi ve hukuk devletidir. Şayet YSK tersi yönde bir karar verseydi biz buna uyacaktık. Kararın demokrasimizi geliştireceğini düşünüyorum. Milli iradenin önünden dolaşarak sandığa gölge düşürmeye çalışanlara meydanı bırakmamaya kararlıyız. Perde arkasından sahada kendine yer açmaya çalışanları biliyoruz.”

'HERKES HADDİNİ BİLECEK'

İş insanlarının seçimlerin yenilenmesinde duydukları kaygıyı da sert bir dille eleştiren Erdoğan, “Ülkenin yönetimine el koymaya çalışan karanlık odaklara asla fırsat vermeyeceğiz. Bazı iş adamı grupları karardan sonra baktık ki garip garip açıklamalar yapıyorlar. Bizler normalleşmeyi konuştuğumuz zamanda sizler böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar anormalleşmeyi getirir. Yanlış yapıyorsunuz. Herkes haddini bilecek!” dedi.

KÜRESEL SENARYO SAVUNMASI

Erdoğan, ekonomideki dalgalanmaların ve Türkiye’nin içinde bulunduğu krizin küresel bir dizayn olduğunu iddia ederek, “Ekonomimizin güvenliğini en az sınırlarımız kadar önemli görüyoruz. Ülkemizi küresel bir senaryo doğrultusunda yeniden dizayn etmeye çalışan bir proje ile karşı karşıya olduğumuz artık su götürmez bir gerçektir. Önümüzde duran manzara,  tam bir ekonomik sabotaj hali. Ekonomimize yönelik sabotajlar artıyor. Teröristlere karşı ne yaptıysak onlara da onu yapacağız. Hep beraber sağlam durursak hiçbir saldırı ekonomimizde tahribata yol açamaz. Tüm göstergeler ekonomide iyi, doğru bir kıpırdanmanın olduğunu ortaya koyuyor. İstihdam yükselişe geçti. İhracatımızın artışı sürüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İstanbul Açıklaması

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.