Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

Erdoğan, 15 Temmuz girişiminden sonra 13 bin 165 kişinin gözaltına alındığını, tutuklanarak cezaevine konulanların sayısının ise 123’ü general, 282’si rütbeli polis, bin 559’u hakim-savcı olmak üzere 5 bin 863 olduğunu açıkladı

A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz girişiminden sonra 13 bin 165 kişinin gözaltına alındığını, tutuklanarak cezaevine konulanların sayısının ise 123’ü general, 282’si rütbeli polis, bin 559’u hakim-savcı olmak üzere 5 bin 863 olduğunu açıkladı. Erdoğan, bu yapıya ait okul, öğrenci yurdu, üniversite, vakıf, sağlık kuruluşu, dernek ve sendikaların kapatıldığını ve tüm mal varlıklarına da devlet tarafından el konulduğunu, kamudan terör örgütü ilişkisi sebebi ile çıkartılanların bir daha memur olamayacaklarını söyledi.

Demokrasi nöbetindeki vatandaşlara seslen ve konuşmasına “Türkiye’nin 81 vilayetindeki ve ilçelerdeki meydanlarda canlı olarak bizleri izleyen sevgili kardeşlerim, tankın, topun, uçağın, helikopterin, tüfeğin karşısına imanı, inancı ile dikilen aziz milletim, 15 Temmuz silahlı darbe girişimini bozguna uğratan aslan yürekli kardeşlerim” diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın dört bir yanında duaları ile ellerinde pankartları ile Türk milletinin yanında yer alanlara, Türkiye’nin yanında yer alan dost ülke liderlerine teşekkür etti.

15 Temmuz girişiminden sonra 13 bin 165 kişinin gözaltına alındığını, bunların 8 bin 838’i asker, 2 bin 101’i hakim-savcı, bin 485’i polis, 52’si idari amir, 689 tanesi sivil olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklanarak cezaevine konulanların sayısının ise 123’ü general, 282’si rütbeli polis, bin 559’u hakim-savcı olmak üzere 5 bin 863 olduğunu açıkladı. Bugünkü Resmi Gazetede yayınlanan kararnamelerle gözaltı süresinin 4 günden 1 aya çıkartıldığını kaydeden Erdoğan, Fethullahçı Terör Örgütüne mensup devlet görevlilerinin memuriyet ile ilişikleri kesilmeye başlandığını, bu yapıya ait 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 15 üniversite, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, bin 125 dernek, 19 sendikanın kapatıldığını, tüm bu kurumların mal varlıklarına devlet tarafından el konduğunu duyurdu. Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşların terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edildiğini kaydederek, kamudan terör örgütü ilişkisi sebebi ile çıkartılanların bir daha memur olamayacaklarını, bu işlemlerle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınamayacağını açıkladı.

246 şehit olduğunu belirten ve 2 bin 186 kişinin de yaralandığını söyleyen Erdoğan, “Şehitlerimiz ve gazilerimiz 15 Temmuz gecesi cesaretleri, dirayetleri, kararlı ve dik duruşları ile tarih yazdılar. Şehitlerimiz kalplerimizdeki mümtaz yerlerini daima muhafaza edeceklerdir. Artık her yıl 15 Temmuz Şehitleri Anma Gününde hatıralarını gelecek nesillere aktaracağız” dedi.

“Bu meydan okumayı milletimizin tamamı yapmıştır”

15 Temmuz’un, milletin, kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okuması olduğunun altını çizen Erdoğan “Tüm Türkiye’de coşku ve gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekarı milletimizin kendisidir. 15 Temmuz gecesi sokaklarda Sünni-Alevi, Türk-Kürt, Çerkez-Roman yoktu, o gece meydanlarda sağcı-solcu, zengin-fakir, iktidar-muhalefet yoktu, 15 Temmuz’da tıpkı Çanakkale’de İstiklal Harbimizde olduğu gibi tek bilek tek yürek olmuş iradesini bir avuç darbeciye çiğnetmeyen büyük Türk milleti vardı, Türkiye vardı. Bu darbe girişiminde milletimiz bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi bu coğrafyayı vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuştur. Tıpkı 717 yıl önce Söğüt’te, 563 yıl önce İstanbul’da olduğu gibi Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Amare’de, Dumlu Pınar’da ne cevap vermişse 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir. 15 Temmuz milletimizin kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okumasıdır. Bu meydan okumayı milletimizin tamamı yapmıştır. Demokrasi mücadelesini destekleyen tüm siyasi partilere, bu partilere oy veren tüm vatandaşlarıma, hukuk devletinin, hak ve özgürlüklerin, milletimizin ve ülkemizin geleceğinin yanında yer aldıkları için şükranlarım sunuyorum. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın darbe haberini aldıkları andan itibaren imkanları ölçüsünde ülkelerinin ve milletlerinin yanında yer almak için gösterdikleri çabayı taktir ile karşılıyorum. 15 Temmuz gecesi Türkiye tüm farklılıklarını, renklerini, meşreplerini geride bırakarak tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkeleri etrafında birleşmiştir” diye konuştu.

“Vakti saati geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız”

İhanet çetesi mensupları, vatan hainleri vasıtasıyla devleti teslim alabileceklerini sanarak harekete geçenlerin ertesi gün akşam olmadan millet tarafından hüsrana uğratıldığını kaydeden Erdoğan “Bu sözüm maşalarla birlikte onları bir katil sürüsü halinde sokaklara salanlar için de geçerlidir. Hepsini biliyoruz, vakti saati geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız. Şimdi çalışma zamanı. Çok çalışacağız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştıracağız, bununla kalmayacak 2053, 2071 vizyonlarımızı gerçekleştireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi haline gelen, savunma sanayinde dışa bağımlılığı ortadan kalkan, büyük projelerini, yatırımlarını hayata geçiren bir Türkiye7nin önünde kimse duramaz. Bunu bildikleri için, buldukları her fırsatta önümüzü kesmeye, ayağımıza çelme takmaya çalışıyorlar. Kendi güçlerinin yetmediği yerlerde çevremizdeki ve içimizdeki ihanet şebekelerini harekete geçiriyorlar. Türkiye’nin başındaki PKK belasının bir türlü sona ermemesinin sebebi budur. Suriye’de PYD adıyla bu örgütün bir kolunun icat edilip Güney sınırlarımız boyunca karşımıza çıkartılmasının sebebi de budur. DAİŞ denilen bir örgüt icat edilip bölgemize ve ülkemize musallat edilmesi de aynı gayeye matuftur. Son 3 yıldır FETÖ denilen bu örgütü önce yargı ve polis içindeki mensupları ile onlar başaramayınca ordu içindeki üniforma giymiş teröristleri üzerimize sürenlerin amacı da aynıdır. Ülkemizin kutlu yürüyüşünü engellemek isteyenlerin azgın piyonları olan teröristler milletimizin sarsılmaz cesareti karşısında bir kez daha bozguna uğradı. Bu darbe girişimi milletimizle, hükümetimize, Meclisimizle birlikte TSK’ya da yapılmıştır. TSK ve Mehmetçiğimiz bizim gözbebeğimizdir. 15 Temmuz’da aynı zamanda TSK’yı da bu asker elbisesi giymiş teröristlerin saldırısından kurtardık. Bu silahlı darbe girişiminin akamete uğratılmasıyla Türkiye artık yeni bir döneme girmiştir. Şairin dediği gibi ‘tasalanma yiğidim. Zaman bizden yanadır, külümüzden yükselen duman bizden yanadır, son durak, son ilahi ferman bizden yanadır, dünya düşman olsa da iman bizden yanadır.’ Bize bu güzel günleri yaşatan hainler karşısında zaferi nasip eden rabbimize hamdolsun. Türkiye’ye yönelik, 79 milyona yönelik hiçbir girişime nasıl eyvallah etmediysek buna da etmedik. Olayın ilk anlarından itibaren hadiseleri takip ederek, ilgili yerlere gerekli talimatları vererek, milletimize sokaklara sahip çıkma çağrısında bulunarak duruşumuzu ortaya koyduk. Hamdolsun vatandaşlarımız çağrılarımıza uyarak sokakları, meydanları doldurdu. Meydanları darbecilere bırakmadı, Allah sizlerden razı olsun” şeklinde konuştu.

“15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşlarımızın terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edilmiştir”

Bu olaya karışanların hepsinin de devlete ve adalete hesap verdiklerini belirten Erdoğan “Şu saate kadar gözaltına alınların sayısı 13 bin 165’tir. Bunların 8 bin 838’i asker, 2 bin 101’i hakim-savcı, bin 485’i polis, 52’si idari amir, 689 tanesi sivildir. Tutuklanarak cezaevine konulanların sayısı 123’ü general, 282’si rütbeli polis, bin 559’u hakim-savcı olmak üzere 5 bin 863’tir. Diğerlerinin sorguları devam ediyor. Darbe girişimi sonrası tedbirlerin etkin ve hızlı yürütülmesini sağlamak için MGK’nın tavsiyesi ile hükümetimiz OHAL ilan etmiştir, bu karar Meclis tarafından onaylanmıştır. Bugün OHAL yetkileri çerçevesinde ilk konun hükmünde kararnameler çıkartılarak süreç işletilmeye başlamıştır. Bugünkü Resmi Gazetede yayınlanan kararnamelerle gözaltı süresi 4 günden 1 aya çıkartıldı. Fethullahçı Terör Örgütüne mensup devlet görevlilerinin memuriyet ile ilişikleri kesilmeye başlandı. Bu yapıya ait 934 okul, 109 öğrenci yurdu, 15 üniversite, 104 vakıf, 35 sağlık kuruluşu, bin 125 dernek, 19 sendika kapatıldı. Tüm bu kurumların mal varlıklarına devlet tarafından el kondu. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan tüm vatandaşlarımızın terörle mücadele kapsamındaki şehitlik statüsüne dahil edilmiştir. Kamudan bu terör örgütü ilişkisi sebebi ile çıkartılanlar bir daha memur olamayacaklar. Bu işlemlerle ilgili yürütmeyi durdurma kararı alınamayacak. FETÖ’yü tüm unsurları ile ülkemizden kazımak için gereken önlemleri peyderpey almaya devam ediyoruz. Bu devlet kendisine silah çekene, vatandaşının üzerine tankla yürüyene, vatandaşına bomba yağdıranlara, ateş edenlere hak ettiği cezayı verecek kudrete ve geleneği sahiptir. Hiç şüpheniz olmasın şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak. Milletimizin meydanlarda sürdürdüğü şanlı demokrasi direnişinin gereği harfiyen yerine getirilecektir. Türkiye böyle bir darbe girişimi karşısında dahi yolundan şaşmayacak, hedeflerinden uzaklaşmayacak, irtifa kaybetmeyecek kadar güçlü bir ülkedir” açıklamasında bulundu.

“Milletimiz ülkesine ve ekonomisine güveniyor”

Darbecilerle kol kola çalışan bir takım güçlerin sabotajlarına rağmen ekonominin istikrar içinde işleyişini sürdürdüğünü ifade eden Erdoğan “Ülkemizin kredi notunu indiren kuruluşların böyle bir yetkisi yoktur Not indirimi için sadece bizi değil, hiç kimseyi ikna edecek gerekçeleri yoktur. Ekonomimizin tüm göstergeleri dünyanın çok ülkesinden çok iyi durumda. Her şey serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde yürümeye devam ediyor. Mali disiplinden taviz yok. Milletimiz ülkesine ve ekonomisine güveniyor. Yatırımlarımız devam edecek. 26 Ağustos’ta boğazın üzerinde üçüncü gerdanlık, Yavuz Sultan Selim Köprüsünün açılışını yapacağız, 20 Aralık’ta boğazda Marmaray’ın kardeşi geliyor, otomobillerin denizin altından geçeceği Avrasya Tüneli. Yeni adımlar atıyoruz, bir tanesi Kanal İstanbul, ardından Çanakkale’yi köprü ile geçecek hale geleceğiz. Türkiye’nin büyümesini, kalkınmasını esas alan ekonomi politikasından taviz vermeyeceğiz. Finans sektöründe gayet güçlü yürüyoruz. Az önce Sayın Başbakanımız, ilgili bakanlar, ilgili finans kuruluşlarımızın temsilcileri ile bir toplantıyı yaptık. Atılacak adımların kararını aldık. Milletimiz müsterih olsun, Türkiye terör örgütleri vasıtasıyla önüne kurulan tuzakları yıkarak yoluna devam ederken üstesinden geldiği her saldırıdan zayıflayarak değil, güçlenerek çıkmaktadır. Bugünkü Türkiye 15 Temmuz akşamı Türkiye’sinden daha güçlüdür. Hastalık teşhis edilip yaraya neşter vurulmuş, operasyon başarı ile sürdürülmektedir. Rabbimin yardımı ile yarın ki Türkiye bugünkünden çık daha güçlü olacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nöbetteki Vatandaşlara Seslendi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.