Covid-19 Türkiye | Sokağa Çıkma Kısıtlaması Kalktı

Covid-19 Türkiye | Sokağa Çıkma Kısıtlaması Kalktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kararları açıkladı... 65 yaş üstü vatandaşlar her gün 10.00-20.00 arası sokağa çıkabilecek. 18 yaş altı için ise yanlarında ebeveynleri olması şartıyla sokağa çıkma kısıtlaması kalktı.

A+A-

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Kabine toplantısında yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle normalleşme takvimi çerçevesinde atılan adımların değerlendirildiğini söyleyen Erdoğan, Türkiye’nin salgın sürecini Avrupa'ya kıyasla olumlu şekilde atlattığını savundu.

Konuşmasında Türkiye’nin salgın süresince sağlık alanında attığı adımları anlatan Erdoğan, ekonomi ve dış politika alanlarında da başarılı olunduğunu ifade etti.

Yeni kararlar

Erdoğan’ın açıkladığı kabine toplantısında alınan yeni kararlar şöyle:

  • Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 24.00'e uzatıldı.
  • Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren faaliyete geçebilecek.
  • 65 yaş üstü vatandaşlar haftanın her günü 10.00 ila 20.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek.
  • 18 yaş altındakiler için kısıtlama ebeveynlerin refakatinde olmaları şartıyla kalktı.
  • Milli parklar ve doğal parklar 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz olacak.
  • Nikah salonları 15 Haziran'dan itibaren, düğün salonları 1 Temmuz'dan itibaren faaliyete geçecek.

“İstihdam kalkanı planı”

Erdoğan ayrıca “İstihdam kalkanı planını” da duyurdu.

Erdoğan bu çerçevede şu açıklamaları yaptı:

“Türkiye'nin istihdam kalkanı adıyla kapsamlı bir reform paketi hazırladık. Buradaki amacımız Ocak 2019, Nisan 2020 arasında işsiz kalan vatandaşlarımızın yeniden istihdama katılmalarını sağlamaktır.

“Kayıpları telafinin ötesinde kur saldırısı ve salgın öncesinden daha iyi bir istihdam seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz.

"Bu kapsamda ilave istihdam için teşvik sağlayacağız. Sürecin en önemli göstergelerinden olan kısmi ve esnek çalışmada işgücü piyasamızı daha verimli hale getirecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

“25 yaş altı gençlerin istihdamını destekleyerek beceri ve deneyim kazanmalarını temin edeceğiz. 25 yaş altı ve 50 yaş üstünün kolayca istihdam edilmesini sağlayacağız.

“Karma model ile işçilerin kazanılmış hakları korunacak. Tamamlayıcı emeklilik sigortası ile ilave destek alınabilmesini sağlayacağız. Devlet elini taşın altına koyacak.

“Bu kapsamda oluşacak fon ile Türkiye'nin İstihdam Kalkanı'nı sürekli hale getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye'nin istihdam kalkanını devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022'de yürürlüğe sokacağız.

“İstihdam kalkanı ile ilgili çalışmaların ayrıntılarını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'mız ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'mız paylaşacaktır. Ülkemizde çalışmak isteyen herkesi iş sahibi yapana kadar proje üretmeyi sürdüreceğiz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.