Covid-19 ile Mücadelede Ek Genelge

Covid-19 ile Mücadelede Ek Genelge

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında marketlere ve toplu taşıma araçlarına yönelik tedbirlerin artırıldığı ek bir genelge daha gönderdi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, valiliklere yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele kapsamında marketlerin çalışma saatlerine, marketlerde alışveriş yapan müşteri sayısına, şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçlarına yönelik ek genelge gönderdi.

Devletin tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşların hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir alındığı aktarılan genelgede, uyulması gereken kuralların belirlenerek vatandaşlarla paylaşıldığı ifade edildi.

Covid-19 salgınında en temel risk unsurunun vatandaşların toplu bulunduğu mekanlar olduğu hatırlatılarak, yaşanan salgının bir an önce engellenmesi için marketler ile şehir içi ve şehirler arası yolcu taşıma araçları için ilave tedbirlerin alınmasının gerekli görüldüğü vurgulandı.

Valiliklere gönderildi

Söz konusu tedbirlere ilişkin vali, kaymakamlar tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde gerekli kararların alınarak, marketlere ilişkin kararların il, ilçe belediyeleri ile iş birliği yapılarak; toplu taşıma araçları ile ilgili olanların ise trafik zabıtasının etkin denetimi ve koordinesinde ivedilikle planlanması, uygulanması ve tüm kolluk birimleri tarafından konunun takip edilerek herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi.

Marketler

Genelgeye göre alınan yeni tedbirler şöyle:

* İl ve ilçelerde tüm marketler 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet verecek.

* Market içindeki en fazla müşteri sayısı, depolar ve idari bürolar hariç olmak üzere müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak.

* Tüm marketler, hizmet alanı büyüklüğüne göre içeride bulunabilecek maksimum müşteri sayısını market girişlerine asarak ilan edecek.

* İçeride belirlenen sayıda müşteri bulunması için gerekli tedbirler alınacak. Market içinde belirlenen sayıda müşteri var ise içerden müşteri çıkmadan başka müşteri içeriye alınmayacak.

* Marketler aynı zamanda içeriye girmek için bekleyen müşterilerin en az bir metre mesafe ile beklemeleri gerektiğini sürekli hatırlatacak, market girişinde görülecek şekilde bu hususu belirten afiş asılacak.

Ulaşım

* İl ve ilçelerdeki tüm şehir içi ve şehirler arası çalışan toplu taşıma araçları (şehirler arası yolcu otobüsleri dahil), araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edecek.

* Araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde olacak.

Haberin öncesi...

Hasta Sayısı 1529'a, Ölü Sayısı 37'ye Çıktı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tespit edilen son yeni tip Coronavirüs (Covid-19) vakalarını açıkladı.

Koca, son 24 saatte 3672 kişiye test yapıldığını, bunlardan 293'ünde virüs tespit edildiğini, 7 kişinin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Böylece Türkiye’de toplam Covid-19 vakası 1529'a yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 37'ye çıktı.

Koca, saat 23.25'te Twitter’dan şu mesajı paylaştı:

"Son 24 saatte 3.672 test sonuçlandı. 293 yeni tanı kondu. Çabalarımıza rağmen, hastalığa yenik düşen 7 insanımız daha oldu. Gençlere uyarımız var: Salgının dışında değilsiniz. Hayatınızı yavaşlatın. Risk ortamına girmeyin. Riski evinize taşımayın. Evde kalın. Hayat eve sığar."

Türkiye’de günlük vaka ve ölümler

 • 11 Mart: 1 vaka
 • 13 Mart: 3 vaka
 • 14 Mart: 6 vaka
 • 15 Mart: 18 vaka
 • 16 Mart: 29 vaka
 • 17 Mart: 51 vaka, 1 ölü
 • 18 Mart: 93 vaka, 1 ölü
 • 19 Mart: 168 vaka, 2 ölü
 • 20 Mart: 311 vaka, 5 ölü
 • 21 Mart: 277 vaka, 12 ölü
 • 22 Mart: 289 vaka, 9 ölü
 • 23 Mart: 293 vaka, 7 ölü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.