CHP'de Yerel Seçim Hazırlıkları: Tüzük Kurultayı Ertelendi

CHP'de Yerel Seçim Hazırlıkları: Tüzük Kurultayı Ertelendi

Toplantıda, il başkanlarının büyük çoğunluğu, aday belirleme sürecinde ön seçim yerine temayül yoklamasını tercih ettiği bildirildi.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimler için hazırlıklarını sürdürüyor.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, il başkanları ile yaptığı toplantıda, aday belirleme sürecindeki değişiklikleri ve mevcut belediye başkanlarının durumunu değerlendirdi.

Toplantıda, il başkanlarının büyük çoğunluğu, aday belirleme sürecinde ön seçim yerine temayül yoklamasını tercih ettiği bildirildi.

İl başkanları, hakim gözetiminde ön seçim yapılacak kadar geniş bir zaman dilimi olmadığı görüşünden hareketle temayül yoklaması yapılmasını istedi.

Bu kapsamda, CHP, yerel seçimlerde aday belirleme sürecini şu şekilde şekillendirdi:

Mevcut belediye başkanları için anket yapılacak. Ankette iyiye giden, geçmişte iyi durumda olanların hemen adaylığı açıklanacak. Geçmişten kötü olanlar için yöntem belirlenecek.

CHP’de olmayan yerler birkaç kategoriye ayırılacak, yakın ve uzak şeklinde. O bölgeler için örgütle konuşulacak. Örgüt "anket" derse anket yapılacak ama onun dışında yaygın olarak örgüt denetiminde ön seçim olacak.

TÜZÜK KURULTAYI MAYIS AYINA ERTELENDİ

CHP'li il başkanları ve parti yönetimi, tüzük kurultayını da görüştü. İl başkanlarının ağırlıklı görüşünün, "Değişiklikler için acele edilmemesi ve kabul edilebilir bir tüzüğün ortaya çıkması için" kurultayın yerel seçimlerden sonra, Mayıs ayına ertelenmesi olduğu öğrenildi.

"PARTİNİN GERİSİNE DÜŞEN GİDER"

Mevcut belediye başkanlarının durumu da toplantıda gündeme geldi. CHP'li 241 belediye başkanının tamamı için anket yapılacağını bildiren parti yönetimi, "Anketlere göre il ve ilçelerde oran olarak partimizin gerisine düşen tüm belediye başkanları ile yollar ayrılacak" bilgisini paylaştı. CHP'li il başkanlarının bu kararı destekledikleri iddia edildi.

ÜÇ BÜYÜKŞEHİRDE SORUN VAR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kritik yerel seçimler öncesinde belediye başkanı adaylarının belirlenmesi yöntemi hakkında konuştu.

"Ön seçim sözünü tutmadı" eleştirilerinin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan CHP Lideri Özel, örgüt denetiminde gerçekleştirilecek ön seçimin propaganda süreci için başkan adaylarına zaman kazandıracağını bildirdi.

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Özel, 11 büyükşehir belediye başkanından üçünün, "geriye doğru gittiğini" bildirdi.

CHP Lideri Özel'in konuyla ilgili açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Yerel seçimler için, Pazartesi'den itibaren mevcut belediyelerimiz için anket yapacağız. Ankette iyiye giden, geçmişte iyi durumda olanların hemen adaylığını açıklayacağız. Geçmişten kötü olanlar için yöntem belirleyeceğiz. Bizde olmayan yerleri birkaç kategoriye ayıracağız, bize yakın ve uzak şeklinde. O bölgeler için örgütle konuşacağız. Örgüt 'anket' derse anket yapacağız ama onun dışında yaygın olarak örgüt denetiminde ön seçim olacak. 'Sözünü tutmayacak' diyorlar. Hakim gözetiminde 48 gün zaman... Aday neredeyse son bir ay sahaya çıkabiliyor. Son bir haftası zaten millet kararını vermiş oluyor. O yüzden bu işi öne almamız lazım. Sandığı koyalım ama örgütümüze güveneceğiz.

"Ankara, İstanbul, Aydın açıklandı. Zaten onlar anketlerde birinciler. Geri kalan sekiz yere yapacağız tabi anket. Bazı yerlerden iyi sonuç alınacağına eminim. 11 büyükşehirden geriye giden 3 yer vardı sadece. Bazı yerlerde İYİ Parti oylarını nasıl ayrıştıracağımıza bakmamız lazım. Geçen sefer başkan yüksek oy aldı, İYİ Parti oy verdi. Şimdi seçmen cevaplarken belediye başkanı ile ilgili İYİ Parti ayrı aday çıkaracak diye oy vermiyorsa orada zorluk var."

OYLARI KENDİLERİNE AİT SANMASINLAR

CHP Lideri Özel, partisinin yüksek oy oranına sahip olan ve kazanılmasına "kesin" gözüyle bakılan bazı ilçe belediyelerinde, iki dönemini tamamlayan başkanların değişebileceğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Özel, "O başkanlar, partinin oylarını kendi oyları sanmasınlar" dedi.

Özel ayrıca kurultay sürecinde yaşananlar hakkında kimse için disiplin süreci başlatmayacağını, pazartesi gününden itibaren yaşanacaklarla ilgili bu sürecin işletilebileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.