1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı
‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

Sürgünün 155. yılında Çerkesler, 21 Mayıs 1864'te kaybettiklerini çeşitli etkinliklerle anıyor.

A+A-

21 Mayıs Çerkes Soykırımı'nın ve sürgününün tarihi. Çerkeslerin anavatanlarından sürülmelerinin üzerinden tam 155 yıl geçti.

Yüzyıldan uzun bir süre Çerkeslere boyun eğdiremeyen Çarlık Rusyası, Çerkesleri imparatorluğun diğer bölgelerine ve Osmanlı topraklarına sürgün etmeye başladı.

Çerkesya'nın yerli halklarından temizlenmesi amacıyla uygulanan sistemli politika sonucu, Çerkeslerin büyük bir kısmı (nüfusun yaklaşık yüzde 90'ı) çok kısa bir sürede anayurdundan korkunç koşullarda sürgün edildi, sürgün edilenlerin üçte biri sürgün yollarında açlık ve hastalıktan hayatını kaybetti.

Her 21 Mayıs'ı soykırım ve sürgünün yıldönümü ilan eden Çerkesler, 21 Mayıs haftasında, sürgünde hayatını kaybeden yakınlarını anıyor.

Kefken'de andılar

Yılın ilk anması 18 Mayıs'ta yurtlarından sürgün edilenlerin karaya ilk ayak bastığı yerlerden biri olan Kocaeli Kefken'e yakın Karaağaç köyünde yapıldı. Köyde bulunan Çerkes anıtında tören yapılarak, Babalı köyü sahilinde Nart ateşi yakıldı.

Burada bir araya gelen yüzlerce Çerkes, sürgünde ölenlerin anısına denize karanfiller bıraktı.

Rusya Konsolosluğu önüne yürüyecekler

Sürgünün 155. yılının yıl dönümünde ise Çerkesler bugün saat 20.00'da Galatasaray Lisesi önünde buluşarak Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğu'na yürüyecekler. Burada bir basın açıklaması yapacak olan Çerkesler "Büyük Çerkes Soykırımının 155. yılında biz yine muhatabın karşısındayız" deyip adalet çağrılarını yenileyecekler.

Nalçik Maykop ve Sohum'da da anma programları gerçekleştiriliyor

Anavatanından koparılan Çerkesler için sürgün edilen vatanlarında da anma programı gerçekleştiriliyor. Nalçik, Maykop ve Sohum'da çeşitli anma programları düzenleniyor. Türkiye'den de bir gurup Çerkes KAFFED aracılığıyla anavatanda gerçekleştirilen anma törenlerine katılım için buralara gitti.

Abhazya'da anma yürüyüşü, saat 18:30'da Sergey Bagapş Meydanında başlıyacak, Saat 19:30'da Muhacır Anıtı'nın bulunduğu alanda sona erecek.

Saat 20:00'da ise tüm Abhazya'da 1 dakikalık saygı duruşu yapılacak ve anma mitingi başlayacak. 

Haberin uzantısı

Kayseri'de Anma Yürüyüşü

Kayseri'de yaşayan Çerkesler, 21 Mayıs 1864'te yaşanan Çerkes Sürgünü ve soykırımının 155. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenledi.

Çerkes Sürgünü ve soykırımının 155. yılı dolayısıyla Kayseri'de yaşayan Çerkesler tarafından yürüyüş düzenlendi. Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde toplanan Çerkesler, "Sürgün ağıdımız ise dönüş şarkımızdır" yazılı dövizler taşıdı. Burada bir konuşma yapan Kayseri Kafkas Derneği Başkanı Sedat Sürücü, "Dünyanın dört bir yanında yaşamak zorunda bırakılan Çerkesler yaşadıkları ve vatandaşı oldukları ülkelerden de doğal ve demokratik haklarını talep etmektedirler. 21 Mayıs halkımızın dünyanın dört bir yanına sürgün edilmesinin, Kafkasya'nın çerkessiz bırakılmasının yıl dönümüdür. 21 Mayıs, Çarlık Rusyasının politikaları ve stratejik hedefleri doğrultusunda Kafkasya'yı işgal etmesiyle başlayan ve 101 yıl devam eden Rus işgaline karşı direniş, varoluş ve adalet arayışımızın tarihidir. Üzerinden tam 155 yıl geçmesine rağmen biz Çerkeslerin çektiği acılara her gün bir yenisi eklenmektedir. Azınlık durumuna düşen Çerkesler kendi topraklarında dahi eşsiz dillerini ve kültürlerini kaybetme tehdidi ile karşı karşıyadır. Dünyanın dört bir yanında yaşamak zorunda bırakılan Çerkesler sadece Rusya Federasyonundan değil, yaşadıkları ve vatandaşı oldukları ülkelerden de doğal ve demokratik haklarını talep etmektedirler. Birlikteliğimizden aldığımız gücümüz ve kararlılığımızla haklı taleplerimizin takipçisi olacağımızı, Çerkes soykırımı ve sürgününü asla unutmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz" ifadelerinin kullandı.

Yürüyüşe, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın da katıldı.

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

‘Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 155. Yılı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler