1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Teşkilattan Taşçı’ya Destek
Çeltik Üreticisi, Kirpi Darı Otu İle Baş Edemiyor

Çeltik Üreticisi, Kirpi Darı Otu İle Baş Edemiyor

Manyaslı çiftçiler, çeltik ekili alanlarda bu yıl yoğun olarak görülen ’kirpi darı’ yabancı otuna karşı çaresiz kaldı.Manyas ve çevresindeki çeltik ekili alanlarda geçtiğimiz yıldan bu yana daha yoğun...

A+A-

Manyaslı çiftçiler, çeltik ekili alanlarda bu yıl yoğun olarak görülen ’kirpi darı’ yabancı otuna karşı çaresiz kaldı.

Manyas ve çevresindeki çeltik ekili alanlarda geçtiğimiz yıldan bu yana daha yoğun görülmeye başlanan ’kirpi darı’ yaban otu, ilaçla müdahale edilmesine rağmen çiftçileri canından bezdirdi. Manyas Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, dar yapraklılar sınıfından olan boyu 70 santimetreye kadar uzanan kirpi darı otunun tek yıllık bir bitki olduğunu, genelde milli, tınlı toprakları sevdiğini ve kardeşleme yapma özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, "Geçen yıl çeltik tarlalarında görülmeye başlandı. Ancak az olduğu için çeltiğe pek zarar vermedi. Bu yıl ise çoğaldı. İlaca bağışıklık kazandığı için zirai mücadelede de başarılı olamıyoruz. Bu yabancı ot, çeltikten daha çabuk gelişip, büyüdüğü için çeltiğin büyüyüp, gelişmesini önlüyor. Çeltik üreticileri olarak ziraat mühendisleri ve zirai ilaçlarının tüm önerilerini dinledik. Fakat sonuca ulaşamadık" dedi.

Manyas ve çevresinde 70 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldığı açıklandı.

Çeltik Üreticisi, Kirpi Darı Otu İle Baş Edemiyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.