1. HABERLER

  2. KARS HABERLERİ

  3. KARS GÜNDEM

  4. ÇEDES Skandalı... 'Maket Mezar' TBMM Gündemi'ne Taşındı
ÇEDES Skandalı... 'Maket Mezar' TBMM Gündemi'ne Taşındı

ÇEDES Skandalı... 'Maket Mezar' TBMM Gündemi'ne Taşındı

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını TBMM Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. 

A+A-

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ta bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını gündeme taşıdı. 

CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’taki bir ortaokulda maket mezarın çevresinde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını TBMM Genel Kurulu'nda göstererek, ÇEDES uygulamasına tepki gösterdi. 

Alp, "Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin? Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor" dedi.

TBMM'de 8. Yargı Paketi'nin görüşmelerine devam edilirken söz alan CHP Kars Milletvekili İnan Akgün Alp, Kars’ta bir ortaokulda maket mezar önünde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını ve Kars’ın ilçesi Selim’de belediyenin belediye mallarının sattığını gündeme getirdi.

“SABRI NEREDE ÖĞRENDİNİZ?”

CHP’li İnan Akgün Alp, “Birçok farklı fikirden sayın vekil burada, gecenin ilerleyen saatlerinde, çok farklı fikirleri tartışırken bile birbirine sabır gösterebiliyor, tahammül gösterebiliyor. En sert tartışmaları yaparken bile bir vakar içerisinde davranılabildiğini de gördük, zaman zaman aksi uygulamalar da oluyor. Siz bu sabrı nerede öğrendiniz, sabrı nerede öğrendiniz? Kendi eğitiminizden, yaşam tecrübenizden çünkü hepiniz cumhuriyetin en güzel okullarından mezunsunuz, geldiniz burada milletvekilisiniz” dedi.

“KARS’TA OKULA MEZAR MAKETİ KOYMUŞLAR, NASIL BAKANDIR YUSUF TEKİN?"

Milletvekillerine “Siz bugün Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin aracılığıyla sabrı nasıl öğretiyorsunuz?” diye soran CHP’li Alp, Kars’ta bir ortaokulda “maket mezar” önünde ağlayan öğrencilerin fotoğrafını gösterdi. Alp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın milletvekilim, sabrı nasıl öğretiyorsunuz; ben size göstereyim. Bu fotoğraf Kars'ta bir ortaokulda çekildi. Okula bir mezar maketi koymuşlar; çocuklar hayatta olan anneleri sanki ölmüş gibi bu mezarın başında ağıt yakıyorlar ve bu yolla çocuklara sabrı öğretiyor. Kim? İmam. Nerede? Okulda. Allah'tan reva mı bu? Bu çocuğun psikolojisini düşünmüyor musunuz? Nasıl Bakandır bu Yusuf Tekin?”

“ÇEDES ÇOK YANLIŞ SONUÇLARA GİDİYOR”

CHP’li İnan Akgün Alp, “Şu anda bunun yanlış olduğunu siz de kabul ediyorsunuz ama bunun tedbirini almalısınız. Bu ÇEDES uygulaması çok yanlış sonuçlara doğru gidiyor; Meclis’i bu konuda uyarmak bizim vazifemiz. İmamlar okullarda ders veriyor, ders verirlerse böyle olur. Bundan önce de olmuştu biliyor musunuz? Bundan önce bir de Ülkü Ocakları tarih dersine girmişti. Bizim tarih öğretmenlerimiz var. Yanlışta ısrar etmemenizi tavsiye ediyorum” dedi.

“BELEDİYE MALLARI SATILIYOR”

CHP Kars Milletvekili Alp, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesi belediye mallarının satıldığını Meclis’te dile getirdi. Alp, “Seçim ne zaman? Ayın 31'inde. Kars Selim Belediyesi ihaleye çıkıyor. Ne zaman? Ayın 1'inde. Seçime 30 gün kalmış belediye mallarını satmaya çalışıyorsunuz” diye konuştu.

“AYNALI KÖŞK KAMU MALIDIR”

Kars Belediyesi’ne ait 100 milyon lira bedele sahip Ruslardan kalan tarihi Aynalı Köşk’ün fotoğrafını da kürsüden gösteren CHP’li Alp, “Bir icra tebligatı gönderdiler. Şimdi bunu kimin vicdanı kabul eder? Tebligata zamanında itiraz edilmediği için icra yoluyla bu mülk satıldı. Belediye Başkanı sonradan ‘haczedilmezlik şikâyeti’ bile yapmadı ve kamu malı ne oldu? Olmayan bir borçtan dolayı satıldı. Arkadaşlar, şimdi nerede bu belediye? Kayyumda” dedi.

31 Mart’ta oy kullanacak seçmenlere seslenen CHP’li Alp, “Hemşerilerime sesleniyorum, ne zaman sandığın başına gidersen bunu düşün: Bu bir vicdan meselesidir, bu bir talandır, bu talana ‘Dur’ demek için 31 Mart’ta sandığa bekliyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler