1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bulanık Olayları İçin İLGİNÇ KARAR
Bulanık Olayları İçin İLGİNÇ KARAR

Bulanık Olayları İçin İLGİNÇ KARAR

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları organize ettiği iddiasıyla tutuklanan 2 sanık hakkında, 12'şer yıl hapis cezası verildi.

A+A-

Muş'un Bulanık ilçesinde 15 Aralık 2009'da 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları organize ettiği iddiasıyla tutuklanan 2 sanık hakkında, 12'şer yıl hapis cezası verildi. 2 kişiyi öldüren sanıklar ise tahliye edilmişti.

Muş'un Bulanık ilçesinde düzenlenen izinsiz gösteriyle ilgili dava ilginç bir kararla sonuçlandı. Gösteriye organize ettiği iddiasıyla tutuklanan Adem Artıkboğa ile Ercan Kocamış hakkında, Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi ''terör örgütü üyesi olma'' suçundan 12'şer yıl hapis cezası verdi. Dava konusu olan gösteride 2 kişi, geçici köy korucusu oldukları öğrenilen iki kardeşin açtığı ateş sonucu ölmüştü. Gösteriyi düzenleyenler mahkum oldu ancak onlara ateş açanlar serbest.

Cezanın gerekçeli kararında, sanık Artıkboğa'nın, 1997 yılında Ordu'nun Mesudiye ilçesinde polis memuru Gökhan Çavuşoğlu'nun şehit edilmesi, sanık Ercan Kocamış'ın ise 1999 yılında İstanbul'da belediye yolcu otobüsüne yönelik molotofkokteylli saldırıdan dolayı haklarında bulunan kesinleşmiş mahkumiyetleri nedeniyle cezanın üst sınırdan verildiği belirtildi.

Gerekçeli kararda dosya kapsamındaki tanık ifadeleri ve telefon kayıtlarının göz önünde bulundurulduğu ifade edildi. Kararda sanıkların, PKK'nın şehir yapılanması olan KCK'nın Muş'ta oluşması için kente gönderildikleri ve sanıkların Muş'a gelişleriyle birlikte il merkezi ve ilçelerinde terör örgütü lehine yapılan yasa dışı gösterilerin arttığına dikkat çekildi.

15 Aralık 2009 tarihinde DTP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması protesto edilmişti. İzinsiz yapılan bu protestoyu Artıkboğa ve Kocamış'ın organize edildiğine işaret edilen gerekçeli kararda, ''Sanıkların KCK yapılanması kapsamında Muş bölgesindeki gençleri kandırarak örgütün amaçları doğrultusunda kullandıkları, terör örgütü lehine yapılan eylemleri artırmıştır.

Sanık Adem Artıkboğa, Bulanık olaylarında hayatını kaybeden 2 vatandaşın cenaze törenini terör örgütü propagandasına dönüştürmek için, Bitlis'in Tatvan ilçesinden katılımın olmasına yönelik telefon görüşmeleri yapmıştır'' denildi.

Gerekçeli karada, sanık Artıkboğa'nın Muş Barosu seçimlerine KCK adına müdahalede bulunduğu, cezaevinde bulunan terör örgütü mensuplarına maddi yardım sağlamak amacıyla görüşmeler yaptığı, terör örgütü adına faaliyet yürüttüğü iddiası ile yargılanan kişilerin davalarını takip ettiği belirtildi.

Sanık Ercan Kocamış'ın da Bulanık ilçe merkezinde DTP binası içerisinde düzenlenen toplantıda 'divan' olarak tabir edilen konuşma kürsüsüne çıkarak Adem Artıkboğa ile KCK sözleşmesini okuduğu ve akabinde halk meclisini oluşturduğu kaydedildi.

ATEŞ EDENLER SERBEST

29 Temmuz'da Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Bulanık olaylarıyla ilgili 3. duruşmada, 2 kişiyi öldüren Turan Bilen ve kardeşi Metin Bilen'in tahliyesine karar verilmişti. Geçici köy korucusu olan Bilen kardeşler savcının, "meşru savunma" gerekçesiyle tahliye istemi sonucunda serbest bırakılmıştı.

TÜRK'ÜN BURNU KIRILMIŞTI

Güvenlik nedenleriyle Samsun’da görülen ilk davanın çıkışında da bir saldırgan kapatılan DTP’nin yasaklı Genel Başkanı Ahmet Türk’ün burnunu kırmıştı.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.