Bekir Bozdağ'ın İade Talepleri Açıklaması

Bekir Bozdağ'ın İade Talepleri Açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle ilgili yakalama kararlarına ilişkin iade taleplerinin de önümüzdeki hafta ABD’ye gönderileceğini açıkladı.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 15 Temmuz darbe teşebbüsüyle ilgili yakalama kararlarına ilişkin iade taleplerinin de önümüzdeki hafta ABD’ye gönderileceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanı sıfatıyla Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand’ı bakanlıkta ağırladı. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenlendi. Bakan Bozdağ, görüşmenin oldukça faydalı olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi ile Türkiye arasında çok güçlü bir işbirliği ve ilişki söz konusu. Avrupa Konseyi ile bizim bakanlık olarak uzmanlar düzeyinde de yürüttüğümüz çalışmalar var. 2 Eylül’de uzmanlar tekrar bir araya gelecek ve bu çalışmaları değerlendirecektir. Ayrıca Sayın Başkan ile darbe teşebbüsünden sonra meydana gelen gelişmeler hakkında da görüş alışverişinde bulunduk. Kendilerinin sorduğu bazı soruları oldu. onlara biz de cevaplar verdik. Onun da değerlendirmeleri oldu. Oldukça faydalı bir görüşme olduğunu ifade edebilirim” diye konuştu.

“Darbenin hiçbir şekilde bir bahanesi olmaz”

Kaljurand ise şunları kaydetti:

“Biz elbette ki Türk halkına ve Türkiye’de demokratik bir şekilde iş başına gelmiş tüm kurumlara desteğimizi yineliyoruz. Darbe girişimini bir kez daha kınadığımı ifade ediyorum çünkü darbenin hiçbir şekilde bir bahanesi olmaz. Mutlaka suçluların adalete teslim edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa Konseyi sözleşmelerine, hukukun üstünlüğüne, bağımsız ve özgür yargıya olan taahhüdünü görmekte bizi son derece yüreklendirdi. Burada aynı zamanda Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki halihazırda mevcut olan iyi işbirliğini de vurgulamak istiyorum. Çünkü Avrupa Konseyi de bu çerçevede Türkiye’ye tam anlamıyla destek vermeye hazırdır ve bu işbirliğini devam ettirmek ve ileriye götürmek için her türlü taahhüde sahiptir. Biz yaptığımız görüşme sırasında farklı konulardan da konuştuk. Soruşturmaları, yargı sistemini konuştuk ve aynı zamanda adil ve şeffaf yargılama sistemini konuştuk. Medya kuruluşları, özgür basın gibi konularda bilgi alışverişinde bulunduk.”

“Önümüzdeki hafta muhtemelen gönderilecektir”

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Bozdağ, bir gazetecinin Fethullah Gülen’in iade talebi dosyaları ile ilgili sorusu üzerine, "Fetullah Gülen’le ilgili ABD’ye gönderilen 4 iade dosyamız var. Bu dosyalar 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden önceki suçlara ilişkin dosyalardır. Dolayısıyla darbe teşebbüsü ile ilgili değildir. Darbe teşebbüsünün olmasından sonraki süreçte soruşturmalar devam ediyor. Delillerin toplanması, değerlendirilmesi elbette bir zaman alıyor. O yüzden henüz gönderilemedi. Ancak bu arada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları Fetullah Gülen hakkında yakalama kararları verdiler. O kararlar Bakanlığımıza geldikten sonra İngilizceye çevrilecek ve bu şartlar yerine getirildikten sonra ABD’ye iletilecektir. Şu anda son noktaya gelmiş durumda hazırlıklar. Önümüzdeki hafta muhtemelen gönderilecektir" ifadelerini kullandı.

Bozdağ, ABD’den gelen iade heyeti ile ilgili soru üzerine ise, "ABD’den gelen uzmanlar heyeti ile bakanlığımızın uzmanlar heyeti görüşmelerini dün yaptılar, bu gün de devam ediyor. Bu heyet, ABD’nin iade konusuna verdiği önemi göstermektedir. Çünkü bir iade talebi hakkında ilk defa ABD Türkiye’ye bir heyet gönderiyor ve bu heyet birbirlerini anlama ve dosyayı değerlendirme konusunda birlikte çalışma yapıyor. Biz bunu önemsiyoruz, umarız ki bu görüşmeler faydalı sonuçlar verir" cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.