1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Duhok’ta Toplanan Kürtler, “Özerk Rojava” İçin Anlaştı
Avrupa'yı Sarsan Seçim.. Aşırı Sağın Yükselişi ve Macron'un Hamlesi!

Avrupa'yı Sarsan Seçim.. Aşırı Sağın Yükselişi ve Macron'un Hamlesi!

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi üzerine Fransa Ulusal Meclisi’ni feshederek erken genel seçim kararı aldı. 

A+A-


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişine tanık olunca, Fransız siyasetinde dengeleri değiştirecek bir hamle yaptı. 

Macron, aşırı sağın Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki başarısını, demokratik değerler için bir tehdit olarak nitelendirdi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi üzerine Fransa Ulusal Meclisi’ni feshederek erken genel seçim kararı aldı. 

MACRON’UN SÜRPRİZ ERKEN SEÇİM KARARI 

PolitiKARS’ın ajanslardan derlediği bilgilere göre; Aşırı sağ partilerin Avrupa Parlamentosu seçimlerindeki başarısına işaret eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Bu nedenle bugünün sonunda hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağım.” ifadelerini kullandı. 

Mevcut durumun ülkesi ve Avrupa Birliği için ciddi sonuçlar doğurabileceğini belirten Macron, Fransa Ulusal Meclisi’ni feshetti ve erken genel seçim kararı aldı. 

Macron, ulusa sesleniş konuşmasında, ilk tur seçimlerin 30 Haziran’da, ikinci tur seçimlerin ise 7 Temmuz’da yapılacağını duyurdu. 

AŞIRI SAĞIN YÜKSELİŞİ 

Ulusa sesleniş konuşmasında, “Bu nedenle bugünün sonunda hiçbir şey olmamış gibi davranamayacağım.” diyerek, meclisin yeniden seçilmesi için vatandaşlara başvurduğunu açıkladı. 

Fransız lider, anayasal yetkilerini kullanarak ve yapılan istişareler sonucunda meclisin yeniden seçilmesi yönünde karar verdiğini belirtti.

Aşırı sağın yükselişine karşı koymak ve Avrupa’nın birliğini korumak adına atılmış cesur bir adım olarak yorumlanan bu karar, Fransa’nın siyasi geleceği için bir dönüm noktası olarak görülüyor.

SEÇİMLERDE DENGELER DEĞİŞİYOR 

Brüksel’de açıklanan ilk sonuçlar, aşırı sağın güç kazandığını ve geleneksel partilerin oy kaybettiğini gösteriyor. 

Bu sonuçlar, Avrupa siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

MİLLETVEKİLİ DAĞILIMI VE YENİ YASAMA DÖNEMİ 

Bu seçimde, AP’ye girecek 720 milletvekilinin dağılımı, ülkelerin nüfuslarına göre belirlendi. 

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Polonya en çok milletvekilini çıkaran ülkeler oldu. 

Resmi sonuçların 10 Haziran’da açıklanmasının ardından, siyasi gruplar oluşturma süreci başlayacak ve ilk genel kurul 16 Temmuz’da toplanarak yeni yasama dönemi başlayacak.

TEMEL SEBEPLER

Aşırı sağın yükselişinin ardında birkaç temel sebep bulunmaktadır. 

  • Göçmen ve Mülteci Tepkisi: Göçmenlere ve mültecilere karşı duyulan tepki, aşırı sağ partilere olan desteği artırıyor.
  • Ekonomik Sorunlar: Ana akım partilerin yönetiminde yaşanan ekonomik sorunlar, enflasyon ve hayat pahalılığının artışı gibi faktörler, aşırı sağa yönelimi güçlendiriyor.
  • Enerji Maliyetlerinin Artışı: Ukrayna Savaşı sonrasında artan enerji maliyetleri, aşırı sağ partilere olan ilgiyi etkiliyor.
  • Yeşil Anlaşma’ya Tepki: Özellikle son zamanlarda, küresel iklim değişikliğine karşı alınan önlemleri içeren Yeşil Anlaşma’ya karşı olan tepki de aşırı sağın yükselişine katkıda bulunuyor.
  • İdeolojik Yönelim: Seçmenlerin ideolojik yönelimi güçlü olduğunda, genellikle ideolojik yelpazenin sağ ve sol uçlarındaki partilere yönelme olasılıkları artıyor.

Bu faktörler, Avrupa’da ve dünya genelinde aşırı sağın yükselişini anlamak için önemli belirleyiciler arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler