1. HABERLER

  2. BÖLGEDEN

  3. Erzurum’da Kışa Hazırlık, ‘600 Yeni Mezar’ Yeri Açıldı
Arslan, Ardahan’da Vatandaşlarla Bayramlaştı

Arslan, Ardahan’da Vatandaşlarla Bayramlaştı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ardahan’da bayramlaşma törenine katıldı.

A+A-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ardahan’da bayramlaşma törenine katıldı.

Bakan Arslan, Ardahan Valiliği ile Ardahan Belediyesinin koordinesinde ilçe belediyeleri ve sivil toplum kuruluşlarınca tarihi kongre binasında düzenlenen törende vatandaşlarla bayramlaştı. Bayramlaşma sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Arslan, "Bayramda sala-i rahim önemlidir. Kendi evimizde sala-i rahim yapıyor olmaktan, insanımızla bir arada olmaktan, bayramı birlikte karşılıyor ve kutluyor olmaktan gerçekten büyük memnuniyet duyuyorum. Bu anlamda da bugün Ardahan’dayız" dedi.

Bakan Arslan, Ardahan’a yapılması planlanan projelerle ilgili açıklamalarda bulunarak, “Amacımız, Ardahan’ı yapılacak olan bölünmüş yollar ile Kars’a, Iğdır’a, Erzurum’a bağlamak. Ardahan’ı Sahara tüneli ile Karadeniz’e bağlamak, yine Ilgar tüneli ile birlikte Türkgözü sınır kapısından Gürcistan’a daha kolay ve kaliteli yollarla bağlamak. Yine hakeza Mozeret Tüneli de dahil Aktaş sınır kapısından Gürcistan’a bağlamak. Bütün bu projeleri başlattık. Mozeret Tüneli ve yollarının temelini kısa süre önce atmıştık. İnşaat çalışmaları çok güzel gidiyor. Herkes biliyor ki biz sadece temel atmakla yetinmiyoruz. Ve gerçekten projeleri de hızlı bir şekilde yürüterek bitirmeyi hedefliyoruz’’ diye konuştu.

Ilgar Tüneli’nin ihale süreçlerini başlattıklarını söyleyen Bakan Arslan, “Ilgar tünelinin ihale süreçlerini başlattık, teklifleri aldık ve 32 tane şirketlerden teklif aldık. Teklif veren şirketlerin teklif yeterliliklerini inceleyeceğiz ve teknik yeterliliği alan firmalardan fiyat tekliflerini alacağız. Ve inşallah hedefimiz bu kış Ilgar tünelinde çalışmalara başlamak olacak. Coğrafya olarak zor bir coğrafyayız, yüksek bir rakımda çalışıyoruz ancak, şöyle bir avantajı var. Tünelin potalından içeri girdiniz mi bütün kış boyu çalışma şansınız var ve inşallah o güzergahta bu kış yoğun bir çalışma olacak. Ancak bununla yetinmiyoruz. Çok daha önemsediğimiz Karadeniz’i Ardahan üzerinden Kars’a, Iğdır’a, Ağrı’ya, İran’a, Irak’a, Suriye’ye bağlayacak bu ana koridoru tamamlamak. Dolayısıyla Sahara tünelinde de proje çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah o projelerde bittiğinde Sahara tünelimizi de yapmış olacağız. Cankurtaran tüneliyle birlikte biz Karadeniz’i Ardahan üzerinden Anadolu’nun her yerine ve ta Güneye kadar bağlamış olacağız. Bu projeleri niye yapıyoruz; batıda talep var, talebi karşılamak için arz yapıyoruz. Yol yapıyoruz. Doğu’da ise Ak Parti olarak tezimiz farklı, biz arzı yapalım, yolları yapalım, arz birlikte talebi oluştursun. Ve bu bölgelerde istihdamı, ticareti, yaşanıla bilirliği, insanımızın yaşam kalitesini daha artıracak bir ortam oluşturalım ki tersten gitmiş olalım. Arz talebi oluştursun. İşte bunun olmazsa olmazı ve en önemli noktası hükümetimizin ortaya koyduğu bölgemiz başta olmak üzere 5 tane cazibe merkezi ile Doğu ve Güneydoğu da kalkınma hamlesini başlatan süreçtir. Sayın Başbakanımızın geçen hafta Diyarbakır’da açıkladılar. O süreci gerçekten çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Bakan Arslan, şunları kaydetti:

’’Ardahan başta olmak üzere cazibe merkezi çerçevesinde biz buralara birçok yatırım yapacağız. Fabrikalar yapacağız. Çağrı merkezleri yapacağız. Tarımı ve hayvancılığı daha modern, katma değerini daha yükseltecek şekilde yapacağız. Bütün bunlar işte bu bölgede yol ihtiyacı ortaya çıkaracak, kolay ulaşılabilirliği ortaya çıkaracak. Ve biz bunun sürecini zaten başlatmıştık inşallah büyük projelerle birlikte cazibe merkezi olduğumuzda biz sadece iç Anadolu’ya doğru, Türkiye’nin batısına doğru ticaret yapan, iş yapan, iş geliştiren iller olmaktan çıkıp, Doğu’ya doğru, Gürcistan’a, Azerbaycan’a, Türkmenistan’a, Kazakistan’a hatta Çin’i de içine alan bir pazarın paydaşı ve bir pazara ihracat yapan iller haline geleceğiz.’’

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.