1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mesafe Tanımayan 'Posta Güvercini'
Ankara Saldırısını TAK Üstlendi

Ankara Saldırısını TAK Üstlendi

Ankara'da 28 kişinin öldürüldüğü saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) üstlendi ve intihar eylemcisinin kimlik bilgilerini açıkladı.

A+A-

Ankara’da 17 Şubat’ta askeri servis araçlarının geçişi sırasında gerçekleşen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) adlı örgüt üstlendi.

TAK açıklamasında saldırıyı 1989 yılında Van Gürpınar doğumlu, Zınar Raperin kod adlı Abdulbaki Sönmez’in gerçekleştirdiği ifade edildi. Açıklamada "Bu eylem Cizre’de bodrumlarda hunharca katledilen savunmasız, yaralı sivil insanlarımızın intikamı için yapılmıştır" denildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu saldırıyı YPG’nin yaptığını söylemiş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise saldırıyı YPG’nin gerçekleştirdiğine dair ellerinde belgeler olduğunu dile getirmişti.

TAK hakkında

Kasım 2010 tarihinde PKK’nın Kandil’deki sözcüsü ‘Roj Kandil’, 31 Ekim 2010 tarihinde Taksim'de gerçekleşen ve TAK'ın üstlendiği eylem sonrası CNN International’e TAK hakkında şu açıklamayı yapmıştı.

Taksim’deki saldırıyı TAK üstlendi. Size göre kim bunlar?

TAK’ta yer alanların bazılarının geçmişte bizim içimizde olduğu doğrudur. Ancak politikalarımızı eleştiriyorlardı. Bizi çok pasif ve yumuşak görüyorlardı. Silahlı mücadelenin tırmandırılmasından yana olduklarını söylüyorlardı. Sonradan bizimle yollarını ayırdılar. Fakat onlar da Öcalan’ı önder olarak kabul ediyorlar. Öcalan’ın yakalanma sürecinin hemen ardından bizim içimizde ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşandı. Bazı arkadaşlar, “Önderlik ateşkes yaptı, ama devlet bundan anlamadığı gibi ona karşı komplolar geliştirdi” diyorlardı. Sonra içimizde eleştiri getiren bazı unsurlar giderek ekipleştiler. Bu ekip hızla uçlaştı, uçlaştı ve bizden koparak kendi örgütlenmesini kurdu. 

TAK’ın PKK’nın şehir kolu olduğu iddiaları doğru mu?

TAK içindeki bazı unsurların bizden kopmuş olmaları nedeniyle bu tür değerlendirmeler yapılıyor. Aramızda hiçbir ilişki yok. Anladığım kadarıyla, Öcalan’a bağlı ve sadıklar.*

PKK'nin çatı örgütü Koma Civaken Kürdistan (KCK), 5 Kasım 2010 günüTaksim'deki intihar saldırısını gerçekleştiren Kürdistan Özgürlük Şahinleri'ni (TAK) "halkımızın özgürlük mücadelesine hizmet etmeyen bu tür eylemlerine son vereye" çağırmıştı.

TAK'ın eylemleri

Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) en son 23 Aralık 2015'te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nın apronunda meydana gelen patlamalarınıüstlenmişti. TAK açıklamasında bu saldırının 2011’de girdikleri eylemsizliğin sonu olarak ilan etmişti.

TAK daha önceki yıllarda şu eylemleri üstlenmişti:

  • 17 Temmuz 2005’de 5 turist, bir polis memuru öldüğü, 34 kişi yaralandığı Aydın Kuşadası'nda turistleri taşıyan minibüse ve bir hafta sonra İzmir Çeşme'de çöpe bırakılan bombanın patlamalar.
  • 23 Mayıs 2007’de 7 kişinin öldüğü 102 kişinin yaralandığı Ankara Ulus Anafartalar çarşısındaki patlama.
  • 10 Haziran 2007 İstanbul Bakırköy'de 31 kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama.
  • 8 Haziran 2007 İstanbul Küçükçekmece'de 15 polisin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı.
  • 22 Haziran 2010'da İstanbul Halkalı'da askeri lojman yakınlarında askeri personel taşıyan servisin geçişi sırasında meydana gelen patlama.
  • 31 Ekim 2010’da 32 kişinin yaralandığı İstanbul Taksim'de polis noktasına saldırı.
  • 26 Ağustos 2011’da Antalya Konyaaltı plajı ile 28 Ağustos'ta Kemer halk plajındaki 6 kişinin yaralandığı patlamalar.
  • 20 Eylül 2011'de Ankara Kızılay’da üç kişinin ölümüne 34 kişinin yaralanmasına yol açan bombalı saldırı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.