1. HABERLER

  2. KÖŞE YAZISI 'MAKALE'

  3. Ali ihsan Alınak'ın Kaleminden.. Kars'taki 'Koruma Kurulu' Kapanıyor mu?
Ali ihsan Alınak'ın Kaleminden.. Kars'taki 'Koruma Kurulu' Kapanıyor mu?

Ali ihsan Alınak'ın Kaleminden.. Kars'taki 'Koruma Kurulu' Kapanıyor mu?

PolitiKARS.com imtiyaz sahibi, mimar Ali ihsan Alınak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün kapanacağıyla ilgili çıkan haberlerle ilgili yazdı. İşte o yazı, "Kurul Kapanıyor mu?"

A+A-

PolitiKARS.com imtiyaz sahibi, mimar Ali ihsan Alınak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün kapanmasıyla ilgili çıkan haberlerle ilgili yazdı.  İşte o yazı,

KURUL KAPANIYOR MU?

Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü kapanıyor mu? Evet, doğru duydunuz! Kars, Ardahan ve Iğdır'ın kültürel mirasları artık Erzurum'a bağlanacak.

Bahse konu haberler doğru ise (?) bundan sonra Kars'ta bir tarihi eseri korumak isterseniz, Erzurum'a gitmeniz gerekecek!

Eğer bu durum sizi şaşırttıysa, benim gibi şaşırmayın çünkü Türkiye'nin bürokratik işleyişi bazen gerçekten de tuhaf olabiliyor...

Peki, Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün kapanması ne anlama geliyor?

Belki de artık Kars'ta tarihi binaların korunmasına gerek kalmayacak ve herkes istediği gibi eski yapıları yıkıp yerine apartman dikip zengin olabilecek.

Kim bilir, belki de bu kararla birlikte Kars'a yeni bir gökdelen furyası başlar ve Kars'ın silueti tamamen değişir. Ne de olsa, kimse bir gökdelen kadar havalı olamaz, değil mi?

Tabii ki bu durum bazı insanları üzebilir. Özellikle de Kars'ın tarihine ve kültürüne değer verenleri. Onlar için bu karar belki de bir travma olabilir.

Ama ne yapalım, bazen ülke yönetimi bizi şaşırtabilir ve kararlar alabilir. Biz de sadece izleyici olmakla yetiniriz.

Sonuç olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kars Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün kapanmasıyla ilgili bu karar bizi biraz gülümsetebilir.

Çünkü bazen gerçek hayat da komik olabiliyor.

Kim bilir, belki de bu kararın ardından Kars'a yeni bir cazibe kazandırılır ve turistlerin ilgisini çeker.

Sonuçta, her şeyin bir hikmeti vardır ve belki de bu kararın da bir hikmeti vardır.

Kim bilir?

EN AZINDAN “RÜŞVET ÇARKI” KIRILMIŞ OLUR!

 

* Ali İhsan Alınak 1967 Digor doğumlu, Kars’ta yaşıyor. Uzun bir süre Mimarlar Odası Kars Temsilciliği yapmış, şu anda Kafkasya Kültürleri Araştırma Merkezi ile www.PolitiKARS.com internet portalını yönetmekte.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.