1. HABERLER

  2. BÖLGEDEN

  3. Ağrı'da Final Newroz'u... Dem Parti'den Coşkulu Miting!
Ağrı'da Final Newroz'u... Dem Parti'den Coşkulu Miting!

Ağrı'da Final Newroz'u... Dem Parti'den Coşkulu Miting!

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ağrı'nın Dörtyol Meydanı'nda seçim mitingi ve Newroz kutlamaları düzenledi.

A+A-

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Ağrı'nın Dörtyol Meydanı'nda seçim mitingi ve Newroz kutlamaları düzenledi.

Türkiye'nin en yoksul ilinin Ağrı olduğuna dikkat çeken DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Kolileri alın ama oyunuzu vermeyin" dedi.

Newroz'da milyonların çözüm iradesini bir kez daha haykırdığını belirten DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, "Türkiye’nin halkları, emekçileri, yoksulları bir kez daha ‘Kürt sorunu diyalog ve müzakereyle çözülsün’ dedi. AKP iktidarı ve iktidar ortakları ne diyor? ‘Kürtlere büyük operasyon yapacağız’ diyorlar. Sanki seçime gitmiyoruz savaşa gidiyoruz gibi Recep Tayyip Erdoğan her gün Kürtlere Kürtlerin yaşadığı topraklara ‘teröristan’ diyor. Çözüm dünyadaki ülkeleri gezip seçim sonrasında Kürtlerin başına top mermi yağdıracak kirli planlar değildir. Çözüm Ağrı’dadır. Çözüm diyalogdadır, müzakerededir, Kürt halkının onurlu iradesini tanımaktadır” dedi.

'KONUŞTUĞUMUZ DİL BİLİNMEYEN DİL DEĞİL KÜRTÇEDİR'

31 Mart seçimlerinde kentte büyük bir zafer elde edeceklerini dile getiren Bakırhan, “Newrozdaki gençler, kadınlar adil, eşitlikçi, demokratik bir Türkiye olsun, Kürtler anadilini özgürce konuşsun istediler. Newrozda milyonlar barış sesini yükseltti ama AKP iktidar ve iktidar ortakları ne diyor? Kürtlere büyük operasyon yapacağız diyorlar. Sanki seçime gitmiyoruz savaşa gidiyoruz gibi Recep Tayyip Erdoğan her gün Kürtlere Kürtlerin yaşadığı topraklara ‘teröristan’ diyor.

Bizler İhsan Nuri Paşa’nın, Ehmedê Xanî’nin memleketinde diyoruz ki konuştuğumuz dil bilinmeyen dil değil Kürtçedir. ‘Teröristan’ dediğiniz yer Kürdistan’dır, Ağrı’dır. Çözüm Kobanê’ye Süleymaniye’ye Qamişlo’ya Kürtlerin yaşadığı yerlere operasyon yapmak değil. Çözüm dünyadaki ülkeleri gezip seçim sonrasında Kürtlerin başına top mermi yağdıracak kirli planlar değildir. Çözüm Ağrı’dadır. Çözüm diyalogdadır, müzakerededir, Kürt halkının onurlu iradesini tanımaktadır. Umarım bu ülkeyi savaşa çatışmaya ekonomik krize sokanlar gözlerini, kulaklarını açıp Newroz meydanlarında milyonlarca Kürdün ortaya koyduğu barış çözüm ve diyalog mesajı doğru anlarlar." İfadelerini kullandı.

'KÜRTÇE AKP’YLE BİLİNMEYEN DİL OLDU'

Mecliste yaptıkları Kürtçe konuşmaların “bilinmeyen dil” olarak tutanaklara geçirildiğini hatırlatan Bakırhan, “Meclis’te sizin seçtiğiniz milletvekilleri iki kelime Kürtçe konuştuğu zaman sesimizi kısıyorlar ‘bilinmeyen dil’ diyorlar. Bin yıllardır, bu topraklar üzerinde konuştuğumuz Kürtçe AKP’yle birlikte ‘bilinmeyen dil’ oldu. O zaman 31 Mart’ta bizim dilimize, bilinmeyen dil diyenlere sandıkta gerekli olanlara cevabı vereceğiz. Almanya’da ehliyet sınavlarında Almanya hükümeti Kürtçeyi de ehliyet sınavında sorulacak sorular içerisine koydu.

Almanya’da, Japonya’da bile insanlar Kürtçe konuşurken, Kürtçe öğretim eğitim görürken, bizim ülkemizde bırakalım Kürtçeyi puşimize karışıyorlar. Sarı kırmızı yeşil renklere karışıyorlar. Selahattin Demirtaş’ın fotoğraflarına karışıyorlar. Peki, bizi reddedenleri daha ne kadar sırtımızda taşıyacağız. Bizi yok sayan, binlerce Kürt’ü cezaevine tıkan partinin AKP adayı diyor ki ‘ben de Kürt’üm’ Sen Kürt olabilirsin ama sen JİTEM ittifakının, kurt ittifakının adayısın. Kürtlerin Ağrı’da sana verdiği her oy Devlet Bahçeli’ye, kurt ittifakına, JİTEM ittifakına gidiyor. Madem Kürt partisisin o zaman Doğubayazıt'ta Ehmedê Xanî’nin mezarı yıkılırken sen neredeydin?” diye konuştu.

‘YOKSULLAR, EMEKÇİLER KAZANACAK’

Yaşanan ekonomik krize de değinen Bakırhan, "Emekliler açlığa terk edilmiş asgari 17 bin lira en ucuz ev kirası olmuş 10 bin lira. İnsanlar bu ramazan ayında evine tatlı hurma götüremiyor, zeytin götüremiyor, sofra kuramıyor. İnsanlar aç yoksul biçare bir haldedirler. Ama beyefendi saraydan diyor ki ‘insanlar refah içerisinde yaşıyor’ Saraydakiler bir zahmet başlarını saraydan çıkarsınlar Kürtlerin, emekçilerin, yoksulların yaşadığı yoksulluğu görsünler. Biz kazanırsak yoksullar, emekçiler kazanacak.

Bizler siz emekçi halkımızı ele mahkum etmeyeceğiz. Açta, açıkta insanımız kalmayacak. Gençlerimiz uyuşturucuya bulaşmayacak. Gençlerimiz göç yollarında yaşamını yitirmeyecek. Doğduğumuz bu bereketli topraklar üzerinde insanca refah içerisinde hep birlikte yaşayacağız. AKP 22 yıldır ülkeyi yönetiyor. Ağrı Belediyesi 19 yıldır AKP’nin belediyesidir. Yolda tümsekler, kasisler, çöp, çukur altyapı yok. Ağrı’yı büyük bir köye çevirdiler. Bunlar yalancıdır, bunlar riyakardır. Bunların başları secdede, elleri semada akılları haram ve hilededir. Bu haramzadelere bu ramazan ayında halkımız gereken cevabı verecektir." dedi.

'İKTİDAR SAVAŞA SARILDI'

Türkiye’nin bir yol ayrımında olduğunun altını çizen Bakırhan, “İktidarını kaybedenler savaş, çatışma, operasyona sarıldılar. Bu yol yol değildir. Bu yol çıkmaz yoldur. Bu yol emekçiyi, yoksulu, açlığa terk eder, bu yol insanları ekmeğe, zeytine muhtaç eder. Asıl yol Ağrı’da dile gelen talepleri dinlemektedir. Operasyonlardan vazgeçin, masayı kurun. AKP’ye diyoruz ki savaş çatışma yol değil. Türkiye halklarının yararına değil.

Türkiye’yi gittikçe yoksullaştıracak batağa batıracak bir yoldur. Yol Kürt halkını dinlemekte, dikkate almakta taleplerini karşılamaktadır. Parti dedikleri partiyi de Bahçeli’ye Ergenekonculara Jitemcilere teslim etmişler. ‘Türkiye yüzde 4 buçuk büyüdü’ diyorlar. Ya millet elektrik parası ödeyemiyor, su parası ödeyemiyor. Bebeğine süt alamıyor, evine zeytin götüremiyor. Bu utanmazlar hala Türkiye’nin büyüdüğünü söylüyor. Bu büyüme hiç Ağrı’ya uğramadı mı? O zaman siz uykudayken büyüme gelmiş uğramış sizi göremeyince Kocaeli’ne, Sakarya’ya uğramış öyle mi? Allah bunların belasını versin. Allah Kürt’ü yok sayan, düşman gören, dilini yok sayanların inşallah bir gün sandıkta belasını verecektir.” diye devam etti.

‘KOLİLERİ ALIN AMA ASLA OYUNUZU VERMEYİN’

Türkiye’nin en yoksul 3 kentinden birinin Ağrı olduğunu hatırlatan Bakırhan, “Ağrı aynı zamanda işsizliğin en yüksek olduğu 3-5 kentten birisidir. Türkiye’nin en kirli havasının olduğu yer Ağrı. Bebek ölümlerinin en yüksek olduğu il Ağrı. Bu Allah’tan korkmazlar bu kirliliği 22 yılda bitirmediler. Ağrılı kadınlar, bebekler Erzurum yolunda yaşamlarını yitiriyorlar. AKP’yi Ağrı’da tabela partisi yapacağız.

Şimdi o kadar utanmaz insanlar ki, götürüyorlar önce yoksullaştırıyorlar, önce aç bırakıyorlar, sonra yardım kolileriyle dilencilik yapıyorlar. Bakın onların verdiği yardım kolileri sizindir, kendi ceplerinden vermiyorlar. Size ne veriyorlarsa alın, helaldir, sizin malınızdır, geri çevirmeyin ama sandıkta asla oyunuzu vermeyin. Ağrı belediyesi ve ilçeleri aldığımızda emin olun o kadar huzurlu olacaksınız ki, ulaşım sorunu mu yaşadınız belediyeniz yanınızda olacak. Çocuğunuzun maması sütü bezi mi yok belediyeniz yanınızda olacak. Öğrenci arkadaşlar barınacak yurt mu yok. Belediyeniz yardımcı olacak. Belediyenin alt yapısı suyu kaldırımı bahçesi her zamankinden daha iyi olacak.” dedi.

‘BİZİM OLANI ALMAYA 6 GÜN KALDI’

Ağrı Belediyesini almaya, 6 gün kaldığını vurgulayan Bakırhan, “Şimdi buraya haram seçmen getiriyorlar. Tutuyorlar; belediyeleri alacağımız yere dışarıdan asker, polis, kolluk kuvveti getiriyorlar sonra da buna demokrasi diyorlar. Emin olun Kürt halkı karar verdiği zaman, birliğini ittifakını güçlendirdiği zaman değil haram seçmen Türkiye’yi yığsa da Ağrı halkı kesinlikle bu haramzadelere karşı iradesini sandıkta ortaya koyacaktır. Karadeniz’den, Trakya’dan Ağrı’nın bir yerini görmeyen, Ağrıyı tanımayan insanları getirip oy kullandıracaklar. Peki, biz ne yapacağız Biz de Ağrı’da seçmen olup il dışında bulunan kardeşlerimizin oy kullanması için sandığa davet edeceğiz. Bunların getirdiği her haram, her hırsız ve kaçak seçmen karşısında hak ve helal seçmenleri taşımak bizim boynumuzun borcudur.” sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış ve büyük harflerle yazılmış yorumlar PolitiKARS.com tarafından onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler